Každý kůň je má. Nacházejí se na různých částech těla, různě vypadají a jsou různě velké. Co nám říkají o svém nositeli? Můžeme z nich poznat pova...
Každý kůň je má. Nacházejí se na různých částech těla, různě vypadají a jsou různě velké. Co nám říkají o svém nositeli? Můžeme z nich poznat povahu či temperament koně?
Chovatelé koní se odedávna zajímali, zda je možné podle postavení a velikosti víru posuzovat povahu koně či jeho užitné vlastnosti. Za průkopníky a dokonalé znalce v této oblasti jsou považování Arabové, kteří věří, že v přírodě není nic zbytečné, a že na pohled méně důležité věci souvisí obvykle s jinými důležitými okolnostmi. Proto jsem začal sledovat postavení a tvary jednotlivých vírů u různých koní. Zjistil jsem, že ne všichni koně mají stejný počet chlupových vírů.
• dlouhý vír brvový párový směřující od slabin směrem ke hřbětu
• foto: © Svatopluk Taufer
Existují chlupové víry, které mají všichni koně na zhruba stejném místě, jsou však různých tvarů. Ale jsou chlupové víry, které mají jen někteří koně. To mě inspirovalo k tomu, že jsem začal shánět literaturu, která by mi pomohla objasnit funkci chlupových vírů. O získané poznatky bych se s vámi rád podělil a věřím, že vám pomohou lépe se vyznat v našich čtyřnohých kamarádech.
Jistě jste to již zažili - vybíráte si nového koně a nejste si jist, zda kůň splní všechna vaše očekávání. Je naprosto nemožné dokonale poznat jeho povahu během několika minut strávených s ním. Prověřit jeho schopnosti můžete například jízdou na něm, ale podle čeho posuzovat mladého nepřiježděného koně, kterého si nelze vyzkoušet pod sedlem? Jste odsouzeni hodnotit koně pouze podle jeho původu, exteriéru, kvality kopyt, zubů aj.
• souměrné párové víry na prsou
• foto: © Svatopluk Taufer
Posuzovat koně však můžeme bezpečně podle chlupových vírů. Podle nich se dají odhadnout vady, a to jak v jeho chování a povaze, tak také zdravotní problémy. Při bližším zkoumání zjistíme odchylky jak ve tvaru vírů, tak i v umístění na těle koní. V našich podmínkách bývá umístění a velikosti víru používáno jako jeden z identifikačních vrozených znaků. Chlupové víry se zakreslují v podobě křížků do stylizovaného nákresu v průkazu původu koně. Chlupové víry můžeme rozdělit podle tvaru, a to na:
1) Jednoduchý vír - sbíhavý nebo rozbíhavý
2) Vír brkový - připomíná pero začínající jednoduchým vírem
3) Vír křivolaký - jestliže brkový není přímočarý
4) Vír nejasný - jestliže bodový střed není jasný
5) Vír spirálovitý - jestliže se chlupy točí spirálovitě.
Víry se vyskytují samostatně anebo párovitě. Každý vír svým tvarem a polohou něco značí. Pokud si stoupnete před koně a podíváte se mu do očí, tak vám jistě neunikne vír uprostřed hlavy, tzv. čelní vír. Bývá zpravidla ve výší spojnice vnitřních koutků očí. Jestliže je vír umístěn nad touto osou, značí to zvýšený temperament, umístění pod ní značí nedostatek temperamentu. Pokud je vír vychýlen z osy a je posazen nízko, může to ukazovat na problémy souvisejícími s poruchou vidění nebo sluchu, popřípadě obrnu lícního nervu. Někdy se zde vyskytují dva či tři víry v těsné blízkosti vedle sebe. Další vír můžeme objevit v horním okraji čela těsně pod kšticí.
• Výrazný párový spirálový vír v horní třetině krku znamená správné přilnutí a sebrání
• foto: © Svatopluk Taufer
Neméně důležité víry, ze kterých můžete získat zajímavé informace, naleznete na krku. V horní třetině krku se obvykle nachází alespoň jeden na každé straně krku těsně pod hřívou, jak po pravé, tak i po levé straně. Zde je důležité, aby víry byly vůči sobě symetrické, protože jde o tak zvané párové víry. Asymetrické umístění u těchto párových vírů vůči sobě značí potíže s pravidelností mechaniky pohybu. Pokud zde ještě naleznete vír dlouhý rovnoběžný z hřívou, dozvíte se z něj, že kůň bude dobrý skokan a nebude mu dělat potíže přilnutí. Zatímco stejný vír v dolní třetině krku značí špatné přilnutí a sebrání.
• jednoduchý vír rozbíhavý nad spojnicí vnitřních koutů očí signalizuje zvýšený temperament
• foto: © Svatopluk Taufer
Na prsou jsou další párové víry, kde je opět důležitá jejich vzájemná poloha. Jestliže jsou víry dlouhé a souměrné, kůň má dobré prostorné chody. Zatímco krátké víry značí drobivý krok.
U koní s dobrým posunem zádě naleznete ve slabinách párové víry, které jsou složeny ze tří částí: těsně nad kloubem kolením začíná malým okrouhlým vírem, který pokračuje šikmo vzhůru do slabiny a je ukončen malým hřebínkem o délce dva až tři centimetry, probíhajícím na horním okraji slabiny souběžně s páteří.
•Jednoduchý vír rozbíhavý, umístěný výrazně nad spojnicí očí a posunutý k levému oku může signalizovat problémy
• foto: © Svatopluk Taufer
Další chlupové víry můžete ještě nalézt na okraji holeně pánevní končetiny. Od hlezna dolů se táhne dlouhý vír, který je u některých koní vidět jen v zimních měsících, když jim naroste delší zimní srst. Kromě výše uvedených vírů můžou mít někteří koně ještě další, a to většinou nepárové víry. Například poblíže některého ucha, uprostřed hrdla, v krajině temene hlavy atd.