Již začátkem 16. století prohlásil Paracelsus: „Naše zelené pastviny a hory jsou lékárny.“ To plně souhlasí, protože vůbec první léky pocházely z rostlinné říše.
Pověry, že bylinky jsou neškodné je třeba odmítnout, protože jako u léků i u bylinek záleží na dávkování.
Základním předpokladem pro zachování zdraví ptáků je čistota udržovaná všude tam, kde jsou ptáci chováni. I v současné době vycházejí mnozí chovatelé z praxe a rozlišují ptáky na zrnozobé, měkkozobé, exoty nebo lesní ptáky a říkají, že zrnozobé druhy stačí krmit standardní směsí z obchodu. Mají-li být ptáci v dobré kondici, je nutno obohacovat jídelníček bylinkami a jejich semeny.
Všimněme si ještě pitné vody: ta musí být podávána vždy čerstvá. Podle názoru různých chovatelů se může obohacovat ovocným octem nebo přípravkem zn. Chinosol, případně šťávou z česneku nebo cibule.
Chovatel M. G. změnil před necelými třemi roky výživu svých ptáků a od té doby se v jeho chovu nevyskytla žádná onemocnění. Také probíhající hnízdění byla nadprůměrně úspěšná. Tak např. u zvonků zelených se často, až do skončení prvního pelichání, vyskytovaly zdravotní problémy, které bylo třeba řešit aplikací přípravku Esb3. Nyní nebylo žádné ošetření nutné. Autor dodává, že svým ptákům dává každý den, především v době odchovu mladých, podle ročního období polozralá semena bylinek z přírody.
Sledováním odborných článků v německém časopise Geflügel-Börse byl stimulován pojednáním o sušení léčivých bylinek a následných účincích na krmené ptáky.
Oregano a především zušlechtěná forma majoránka. Obsahuje antibiotikum a ničí bakterie a plísně. Podobně má také působit tymián a šalvěj.
Kopřivy se mají zkrmovat bezpodmínečně, protože při výskytu kokcidií může docházet ve střevě ke krvácení. Pomáhá nejen při srážlivosti krve, ale sraženiny likviduje. Kopřiva pomáhá udržovat dobrý stav nervového systému, posiluje systém imunitní a především působí na dobrý vývoj mladých. Obsahuje mnoho minerálií (železo, magnesium, vápník), dále vitamíny a zvláště důležitý vitamín K 1.
Petržel obsahuje vitamíny a minerálie, posiluje všeobecně imunitní systém a léčí nemoci dýchacích cest. Lze ji používat i při zažívacích potížích.
Šťovík, pampeliška (smetánka) nebo jitrocel obsahují vedle živin také vitamíny a minerálie (především jde o hořčík) a proto mají zmíněné druhy rostlin vyšší hodnotu. Nejdůležitější je posilování a uvolňování svalů, především svalu srdečního, který trvale potřebuje dostatečné dávky hořčíku.
Uvedené druhy bylinek míchá chovatel G. v rovném poměru denně s čerstvým vejcem a měkkou míchanicí, jakož i s naklíčeným, do kterého zamíchá několik kapek slunečnicového oleje.
V prvních dnech podávání měli ptáci o popsané krmení malý zájem, ale to se rychle změnilo. Výsledky chovné sezóny byly výborné, početné a kvalitní odchovy s výborným průběhem přepeřování. Chovatel G. vyzývá všechny chovatele, kteří jeho způsob krmení vyzkouší, aby o tom podali zprávu v odborném tisku.
Použitá literatura: Příroda v ČSSR – kolektiv autorů, vyd. – 1976, časopis AZN 7/03, autor M. Giebing