Jedním z problémů, se kterým se potýkáme v našich chovech, jsou myši a další nepříjemní návštěvníci z řádu hlodavců.
Za dobu čtyřiceti let, co se věnuji zájmovému chovu zvířat, jsem se setkal s mnoha nápady a praktikami, jak s těmito nezvanými návštěvníky bojovat. Přes různé jedovaté přípravky, pastičky až po moderní ultrazvukové plašiče, vždy však ne se stoprocentním účinkem, jak bychom si přáli.
Co se týče pastiček, nejlépe mě vyhovují dnes prodávané malé plastové, které doplněné jedním lískovým oříškem fungují i na několik myší. Problém je však v tom, že vyžadují patřičnou obsluhu. Ani elektronické odpuzovače se mi nejeví jako stoprocentní prostředek. Pokud nemají laditelný signál aby se mohla měnit intenzita a výška tónu, tak si myši zvyknou a nemá to na ně žádný vliv.
Letos v létě jsem se v některém zájmovém časopise dočetl o způsobu, který jedna paní používá již několik let při boji s těmito nezvanými návštěvníky. Jistě každý slyšel o jedné dost pěstované a velice oblíbené letničce zvané „Afrikán“, která svojí vůní tyto naše nevítané kamarády odhání.
Ze svých zkušeností doporučuje: v létě, kdy jsou v plném květu nastříhat, svázat do kytiček a nechat usušit ve stínu. Potom rozvěsit do prostoru, kde máme plodiny, na které myši určitě dostanou chuť. Jakmile jsem toto doporučení četl, okamžitě jsem se na to zaměřil, ale bylo již téměř po odkvětu a tak už jsem neočekával takový úspěch, jako kdyby byly afrikány v plném květu a měly svoji klasickou vůni. Ale moje zjištění bylo překvapující. Po třech dnech působení květin se myši odstěhovaly, ztratil se i klasický myší zápach a dneska, cirka po dvou a půl měsících, je v daném prostoru čistý vzduch a bez myší. Byl bych rád, kdyby i někomu dalšímu to pomohlo od tohoto stále přetrvávajícího problému.