Jedna z věcí, kterých si na závodních koních povšimnete mezi prvními, je čistota a upravenost. Pokud tomu tak není, můžete si být jisti, že to vidí i rozhodčí a rozhodně se mu to nebude líbit. Vás jako jezdce to může odsunout v celkovém pořadí a možná i připravit o příčku nejvyšší. A proto věnujte vašemu koni alespoň jednou tolik času, co věnujete sami sobě.
Před soutěží, pokud počasí dovolí, je nejvhodnější koně umýt, toto se týká hlavně světlých a strakatých koní. Je tisíc různých způsobů jak upravit hřívu, např: zaplést copánky nebo síťku, vypletení hřívy do jednoho copu atd., vše záleží pouze na vaší fantazii. Pro zpevnění zapletené hřívy se dá použít lak na vlasy nebo tužidlo. Pokud necháte hřívu volně bez zapletení, je vhodné použít ShowSheen nebo Lesk na hřívu, který jí dodá potřebný objem. Ocas by měl být volně rozčesaný. Kopyta čistá a upravená, také mohou být natřena načerno nebo bezbarvým lakem, podkovy musí dobře sedět. V některých disciplínách se koním bělí odznaky či roztírá vazelína, popř. dětský olejíček kolem huby a očí, aby lépe vynikl výraz koně. Na zahraničních soutěžích se můžete setkat s koňmi, kteří mají vyholené uši, hmatové chloupky, hřívu, rousy a chloupky přečnívající přes kopyto. Pokud má váš kůň nějakou ránu, je lepší ji zastříkat nějakou desinfekci, i kdyby to měla být tzn. fialka. Rozhodčímu bude jasné, že se jedná o starou ránu, která nebyla způsobena během opracování koně před startem.
Viditelná krvavá rána po ostruhách nebo krvavý koutek na hubě koně se rovná katastrofě a vy budete bez milosti diskvalifikováni ze soutěže.
Výstroj koně musí být v bezvadném stavu, nezáleží na tom, jestli je zdobená stříbrem, důležité je, aby byla čistá a koni dobře seděla. Velmi zajímavá je rozmanitost westernových uzdeček. Klasická uzdečka s čelenkou nebo na jedno, popř. na obě uši. Westernové uzdečky mohou mít podhrdelník, ale není to podmínkou. Nánosník je v soutěžích nepřípustný. Optimální délka dělených westernových otěží je 2–2,5 m. Barva uzdečky a otěží by se měla shodovat s barvou sedla. Udidla se dělí na dvě skupiny, kroužková a páková. Kroužková udidla s lomeným udítkem a kroužky nebo D–kroužky. Průměr kroužku nesmí být větší než 10 cm. Průměr udítka je min. 8 mm, max. 20 mm, přičemž se směrem ke středu zužuje. Podle pravidel WRC má mít kůň nezraňující udidlo. Koně do 6 let mohou startovat na kroužkovém udidle (obouruční vedení). Koně starší 6 let musí startovat na páce (jednoruční vedení). Páky bývají pevné nebo lomené, s pevnými či pohyblivými rameny. Průměr udítka u páky je min. 8 mm a max. 20 mm, výška ohybu nesmí přesáhnout 90 mm. Délka ramene je max. 215 mm. Ke každému udidlu neodmyslitelně patří podbradní řemínek. K pákovému uzdění se dává podbradní řetízek, který musí být nejméně 1,3 cm široký. Westernové sedlo patří ve většině případech hned po koni k nejnákladnější věci. Není dobré s koupí sedla nějak pospíchat, především je potřeba si dobře rozmyslet, k jakému účelu by mělo sloužit, zda pro rychlostní, pracovní nebo drezurní disciplíny. Šlachové nebo kloubové kamaše a zvony se používají převážně v rychlostních a Reiningových disciplínách. Pozor na disciplíny Western Pleasure, Trail, Western Riding, Showmanship at Halter a Superhorse, kde jsou jakékoli bandáže, kamaše a zvony zakázané.
Koně narození v ČR po 31. 12. 1997 musí mít zdravotní průkaz vystavený Ústřední evidenci koní.
Od 1. 1. 2005 se bude tato povinnost vztahovat na všechny koně. U koní dovezených ze zahraničí, kteří mají vystavený průkaz v souladu s předpisy EU, se považuje tento za dostatečný a není nutné vystavovat nový. Podrobnější informace a potřebné formuláře najdete na Internetu ÚEK ( článek v Jezdectví 10/2003).
Pokud se vám zdá, že jsme tak trochu podskočili z představení westernových disciplín, pak je to v pořádku. Během jarních měsíců vás totiž seznámíme s přípravou jezdce na závody a vším souvisejícím. Kdy jindy, než v zimě je čas začít s nakupováním všeho potřebného. Udělejte si tedy inventuru ve své sedlovně a doplňte potřebné vybavení. Také se školte a vzdělávejte, neboť sezona nám začne už za pár týdnů!
A ještě něco. Jestliže potřebujete odborně prokonzultovat výstroj a vše ostatní kolem westernu, pak si zapište do kalendáře tyto březnové akce – místo konání hala TEDOS Tetčice u Brna, pořádá WRC JUJU Brno:
12.-14. 3. – Westernový kurz se známým jezdcem a sedlářem Tomem Zajacem
27. 3. od 11 hod – Teorie z pravidel WRC, rady jezdcům – – L. Hoferová
27.3. od 13 hod – Soustředění jezdců a koní s M. Zezulkovou z Juniorského výboru WRC
28.3. od 10 hod – Zkoušky na licence jezdců WRC
28.3. od 13 hod – JUJU – tréninkové sranda závody
Všechny akce jsou určeny jezdcům na vlastních koních i pro diváky. Více na www.juju.cz nebo www.wrc.cz.