Je endemitem Kuby, kde žije převážně arborikolně na nepříliš rozsáhlém území v provincii Pinar del Rio. Biotopem tohoto druhu jsou vlhké porosty původních lesů ve střední pahorkatině od 300 do 500 m. n. m.
Dorůstá délky kolem 30 cm, z čehož necelá polovina připadá na ocas. Ten je v poslední třetině chápavý. Celkově robustní tělesné proporce a velká hlava s přilbou dodávají tomuto druhu charakteristický vzhled. Barvou se přizpůsobuje svému okolí a momentální náladě. Většinou kolísá mezi hnědou a šedou, v různých tónových odstínech. Spodek těla a hrdélko samců jsou z větší části bílé.
Chováme je ve skupinách 1,2 v ubikacích rozměrů 80×50×80 (v) cm, jejichž dno pokrývá zhruba 5–10 cm vysoká vrstva lignocelu s pískem, v poměru 2 : 1. Prostor nádrže rozčleníme větvemi a bohatě zaplníme živými nebo umělými rostlinami. Chamaeleolisové vyžadují průměrné teploty v teráriu kolem 27 °C, s nočním poklesem na teplotu pokojovou. Nutná je vyšší vlhkost vzduchu, zajišťovaná pravidelným ranním a večerním rosením.
Ke krmení předkládáme co nejpestřejší paletu terarijního krmení, tedy cvrčky, červy, šváby, kobylky a sarančata, různé měkkýše, ale i holata laboratorních myší.
Samičky snáší po jednom vajíčku, které obalí v substrátu a poté zahrabou. Mláďata se při inkubační teplotě 28 °C líhnou za 50–57 dnů ve velikosti asi 7 cm. Zpočátku mohou odmítat potravu, proto je potřeba nabízet jim sousta jednotlivě pinzetou.
Literatura:
Flaschendrager A., Wijffels L.: Anolis, NTV
Kocián M.:Leguáni a agamy, Polaris 1998