Jsem začínající chovatel hadů a chci si pořídit nějakou líheň, ale profesionální jsou příliš drahé. Hledal jsem návod, abych si líheň mohl udělat sám, ale nic jsem nenašel. Z obrázku nebylo čitelné, jak líheň udělat. Prosím, mohli by jste uveřejnit článek s podrobným návodem na výrobu líhně (určitě by to zajímalo i jiné chovatele). Pavel Tumma
Při vlastnoruční výrobě líhně pro plazy si připravíme:
1. vlastní skříň líhně, 2. termostat, 3. topné těleso, 4. odpařovací nádobu na vodu pro zvyšování vlhkosti.
1. Vlastní skříň líhně (inkubátoru):
V zásadě se dá použít jakákoliv skříňka, která je zevnitř dostatečně odolná proti vysoké vlhkosti. Můžeme vzít staré vyřazené akvárium, nepoužívané terárium, nefunkční mrazák nebo lednici, případně vyřazenou mikrovlnou troubu. Jen v krajním případě použijeme skříňku ze dřeva nebo neupraveného plechu, protože tyto materiály bez dalších náročných úprav trpí vlhkostí.
Z mého pohledu se jeví jako nejvhodnější starší mrazák 50–80 litrů. Je proti vnějším vlivům chráněný dostatečně silnou izolací, jeho vnitřek je plastový, tedy lehce udržovatelný. Navíc není problém vyřazený mrazák někde sehnat, většinou docela zdarma. Jeho předělání pak je velmi jednoduché a nevyžaduje zvláštní znalosti ani speciální nářadí.
2. Termostat
Je možné použít jakýkoliv termostat, který je schopen udržet teplotu v rozpětí +- 1 °C a bude nastavitelný na hodnotu mezi 25–32 °C. Základním nastavením je pak hodnota 28–30 °C, která je pro většinu plazů vyhovující.
Jako základní, cenově dostupný se jeví termostat RT-2 v ceně 230–250,- Kč.
3. Topné těleso
Jako topné těleso použijeme buď topný kabel s dvojitou izolací o výkonu 25 nebo 40 W, jehož cena bude 200–300,- Kč nebo běžnou žárovku. Já sám dávám přednost vytápění inkubátoru obyčejnou žárovkou, protože je velmi jednoduché změnit požadovaný výkon prostou výměnou žárovky 25 W za 40 W, případně i za 60 W. Navíc cena takového topení nepřesáhne 60,- Kč (žárovka, objímka, přívod).
4. Odpařovací nádoba
Použijeme v podstatě jakoukoliv plastovou nádobku – fotomisku, větší misku pod květináč, misku na salát, misku na obalování řízků, apod.
Při výrobě inkubátoru postupujeme následovně. Nejdříve odstraníme z vyřazeného mrazáku stávající chladící systém. Pak vyvrtáme v zadní, případně boční stěně otvory o průměru 10 mm a to jeden v dolní části asi 5 cm nade dnem pro přívod k žárovce nebo topnému kabelu, jeden v horní části asi 5 cm od stropu pro přívod čidla termostatu.
Další dva otvory stejného průměru vyvrtáme jako větrací, jeden dole přibližně na opačném konci než bude žárovka, jeden pak nahoře zase co nejdál od přívodu čidla termostatu.
V dolní části mrazáku přivrtáme objímku pro žárovkové vytápění, případně jen tak na dno položíme topný kabel. Přívod protáhneme vyvrtaným otvorem a opatříme zásuvkovou zástrčkou. Horním otvorem líhně prostrčíme čidlo termostatu, které upevníme nad mřížku, jež bývá v každém mrazáku místo police. Samotný termostat položíme zvenku na mrazák (teď už vlastně takřka hotovou líheň). Výparník (misku s vodou) umístíme na drátěnou polici přímo nad žárovku nebo topný kabel. Na volné místo vedle výparníku pak klademe plastové nádobky s vlhkým substrátem a vejci.
Venku zapojíme přívod topného tělesa do termostatu, který předem nastavíme na požadovanou teplotu. Přívod termostatu zapojíme do zásuvky.
Někteří chovatelé doporučují ještě začlenit do dvířek takového inkubátoru skleněné okénko, což je pro kontrolu jistě pohodlné. Zpravidla se však na skle usazuje vlhkost a tak je stejně neprůhledné, navíc pokud užíváme k vytápění žárovku, proniká světlo do místnosti a cyklické rozsvěcení i zhasínání může činit určité problémy obyvatelům místnosti, ať už jsou to lidé nebo zvířata v teráriích.
Naopak mohu říct, že pravidelnými kontrolami 2–3 krát týdně, respektive otvíráním líhně, se mění vzduch a nejsou pak potřebné větší větrací otvory, než je uvedeno výše (dva otvory o průměru 10 mm).
Samozřejmě jsem zde popsal nejjednodušší a cenově nejdostupnější výrobu inkubátoru. Možností je však celá řada, což by mohla být výzva pro ostatní chovatele, aby nám do Fauny napsali.