Jedna z mnoha věcí, která každého diváka na westernových závodech upoutá, je bezesporu oblečení.
Pro všechny disciplíny platí čistý a dobře padnoucí westernový oděv. Velice důležité je sladit oděv s výstrojí – například klobouk, košili, chaps, dečku pod sedlo. Začneme hezky od hlavy, klobouk moderního střihu, který ladí s oblečením. Pozor na kožený klobouk tzv. australák, který není zrovna nejvhodnější, stejně tak jako jakýkoliv druh slamáku. Košile nebo blůza musí být s dlouhým rukávem (krátké nebo vysoukané rukávy jsou nepřípustné). Široké košile s třásněmi nejsou vhodné, stejně tak jako dlouhé vesty.
Kalhoty, džínsy, musíte mít dostatečně dlouhé, když jedete na koni, aby se vám nevyhrnovaly až nad kotníky. Kalhoty na ježdění mají vnitřní šev jednoduchý, vnější šev je dvojitý. Boty jsou velice drahá záležitost a pokud nemáte zrovna na originál, mám pro vás jedno řešení. Dnes už jsou k dostání kotníčkovéá šněrovací perka, která se alespoň vzdáleně podobají značce Justin. Naprosto nevhodné jsou tenisky a boty z hrubou podrážkou. Kdysi velmi moderní tzv. „koně“ s úzkou okovanou špičkou a vysokým podpatkem už mají také odzvoněno. Dámy by neměli zapomenout na jemný make-up. Velmi důležitá je také úprava vlasů. Rozpuštěné vlasy působí neupraveným dojmem.
V disciplíně Showmanship at Halter pro pány platí džínsy, košile s dlouhým rukávem a velice dobře vypadá sako. Pro dámy je výběr daleko větší, nažehlené kalhoty na puky a nemusí to být zrovna džínsy. Rozhodčí rádi vidí sako. Velice zajímavě vypadá sako, které sahá do pasu a lehce překrývá pásek se sponou. Halenka je v tomhle případě spíše jen jako doplněk. Také by jste v téhle disciplíně neměli zapomenout na rukavice. Pozor na ostruhy nebo chaps, které do téhle soutěže nepatří.
S čím se můžete setkat ve Western Pleasure? Flitry, perličky, body se stojáčkem nebo košile s dlouhým rukávem vypasované na tělo. Dá se říct, že se jedná o módní přehlídku na koni. I v téhle disciplíně můžete použít rukavice, je lepší zvolit tmavou barvu, která skryje nadměrný pohyb rukou. Rukavice by měly být dostatečně dlouhé, aby neodhalovaly zápěstí.
Nezapomeňte na chaps, ať už se střapci nebo bez, které by měly překrývat patu jezdce. I tady platí, že chaps tmavé barvy bez střapců částečně zakryjí pohyb nohy. Chaps s třásněmi, stejně tak jako chaps světlé barvy, naopak pohyb holení zdůrazní.
Pro Trail, Western Horsemanship a Western Riding si můžete na košili obléknout vestičku střiženou do pasu. Pro Reiningové disciplíny jsou velmi oblíbené kárované nebo jednobarevné košile (kdy barva košile je shodná s barvou dečky pod sedlo). V rychlostních disciplínách se setkáváme s výraznými barvami. Jezdec i doplňky pro koně jsou laděny do jedné barvy (klobouk, košile, chaps, navajo, někdy také uzdečka z barevného nylonu).
Kdysi jsem se dostala k zahraničnímu časopisu o westernu, kde byl velice zajímavý článek, pojednávající o westernovém oblečení na soutěže. Protože Lenka Hoferová vás seznámila se vším podstatným, berte tento článek jenom jako malé doplnění.
I když vybíráte oblečení podle svého nejlepšího vkusu, zkuste se zamyslet nad vaší výstrojí jako celkem. Jinak vypadá vzorek košile nebo blůzy zblízka při pohledu do zrcadla a zcela jinak působí, když sedíte na koni. Rozhodčí od vás stojí např. v 6 i vícemetrové vzdálenosti, proto i vy byste měli posuzovat svůj vzhled takto. Nejlépe, když vás kamarád vyfotografuje nebo natočí na video v odstupu 6 metrů, když sedíte na koni a ze vzdálenosti 3 metrů, když stojíte vedle koně.
Možná si pak všimnete, že detaily vašeho oděvu působí odlišně. Vaše pečlivě vybraná jemně kostkovaná košile červeno-bílé barvy bude zdálky působit jako jednolitá růžová – což už k navaju červené barvy nemusí vypadat zrovna nejlépe. Naopak, třeba na první pohled výrazný oranžovo-modrý vzorek z dálky působí jako barva „red roan“ do fialkova, což může jít k srsti vašeho koně. Ke kostkovaným košilím jezdci volí většinou modré džínsy, ke košilím jednobarevným nebo tzv. sešívaným z barev (např. sedlo košile nebo rukávy jsou v jiné barvě – příp. ve vzoru šachovnice, pruhů apod.) se většinou nosí chaps. Mohou být v barvě kontrastní (např. k bílé košili černé nebo korespondovat s jednou z barev – např. k černobéžové košili béžové chaps). Klobouk bývá někdy laděn ke košili, jindy k chapsům. K barvě jednobarevné košile bývají většinou doladěny i chrániče nohou koně, pokud nejsou voleny nenápadné černé či bílé ( ke znakům koně).
U košilí a blůz také dbejte na to, aby vám rukávy sahaly přes zápěstí a nebyly krátké. Když natáhnete ruku dopředu nad hrušku, neměly by se vám rukávy vyhrnout. Pozor také na plandavé košile typu XXL. Vykasaná volná košile vám při cvalu vytvoří „vzduchový balón“ a působí dojmem nahrbených zad. Košile by měla být z pevnějšího materiálu, který lépe drží tvar (denim, plátno...) než např. satén či flanel. U dámských blůzek jde samozřejmě o něco jiného – zde jsou naopak většinou přiléhavější vypasované střihy s příměsí elastanu. Pokud máte blůzku zastrčenou do kalhot, pak pozor na její dostatečnou délku – aby se vám při jízdě nevytahovala nahoru. V oblečení byste se také měli cítit pohodlně a uvolněně. Je lépe před závody novou garderóbu odzkoušet, zejména chapsy a klobouk, který musí pevně držet i ve cvalu. Alespoň při tréninku zjistíte, jak rychle jdou krásné nové kožené chapsy očistit od mokrého písku, pilin a jiných nečistot. Tak tedy vzhůru do sedel – a usmívat se! Úsměv je nejoriginálnější součástí vašeho vzhledu a na rozdíl od jiných je dobře viditelný i na dlouhé vzdálenosti...