Mráz a sněhová pokrývka škodí živočichům. Na svých přírodovědných vycházkách se o tom přesvědčují rokycanští ochránci přírody.
Díky pravidelnému pobytu v přírodě tak občas zabrání nejhoršímu – smrti umrznutím. Někdy však pomoc přijde pozdě. Zvýšená sněhová pokrývka a déletrvající mrazy jsou velkou prověrkou všech živočichů v přírodě. Proto ochránci přírody pravidelně přikrmují volně žijící živočichy a nabádají k tomu i ostatní.
Také apelují na chovatele psů, aby své miláčky nepouštěli v místech, kde by se mohla zvěř vyskytovat, např. v blízkosti houštin, rákosin a jiného přirozeného krytu. Obracejí se i na milovníky zimních sportů – především běžkaře, kteří se někdy se zvěří dostanou do kontaktu.
I pro ně je určena žádost o ohleduplné chování v přírodě. Živočichové se v této době jen ztěží dostávají ke své přirozené potravě a tukové zásoby získané v době hojnosti rychle ubývají. Proto je nutné především v této době zachovávat v přírodě klid, aby živočichové neplýtvali těžce získanou energií.
Také je dobré nesměřovat své vycházky do blízkosti krmelců a v případě pomoci živočichům kontaktovat buď ochránce přírody nebo myslivce, kteří tento zájem jistě ocení. Kromě zvěře v přírodě nejvíce v této době trpí dravci, sovy a volavky. Přirozenou potravu – hraboše chrání vrstva zmrzlého sněhu a tak je někdy vidíme bezradně sedět v blízkosti silnic, jak se snaží na obnažených zákopech ulovit hraboše. Volavky občas pozorujeme na polích, jak nehnutě číhají na kořist. Častěji je však máme šanci vidět v blízkosti nezamrzajících vod. V každém případě to všichni zmiňovaní nemají v zimních měsících jednoduché.
Celá řada jich zahyne z důvodu nedostatečného přísunu potravy. I to je daň, kterou každý živočich musí absolvovat, neboť v přírodě skutečně přežívají jen ti nejsilnější.