Tato nemoc, podle různých odborníků herpesvirová infekce, postihuje především papoušky patagonské a další velké jihoamerické papoušky. Jedná se o virové onemocnění kůže a sliznice v místech, kde probíhají senzitivní, velmi citlivé nervy a jsou provázeny neuralgickými bolestmi. Pacheco a Bier byli prvními, kteří v roce 1930 tuto smrtelnou nemoc popsali. Její průběh je podobný známé papouščí nemoci. Teprve v sedmdesátých letech minulého století se podařilo zařadit původce k herpesvirům. Virus však není jednotný, ale má pravděpodobně 3 nebo dokonce 5 podtypů.
V časopise AZN 8/03 popisuje své zkušenosti s Pachecovou nemocí chovatel A. Hausch. Dne 9. 1. 01 zaznamenal ve svém chovu velké úhyny papoušků bez jakýchkoliv předběžných náznaků. Uhynulé ptáky zasílal ihned do institutu pro léčení nemocí drůbeže. Výsledky nevylučovaly Pachecovu nemoc. Byl doporučen lék BAYTRIL ve spojení s vitamíny. Další uhynulí papoušci byli zasíláni na vyšetření na universitu do města Giessen. Bylo určeno onemocnění herpesvirů s podezřením na Pachecovu nemoc, nikoliv však na nemoc papouščí (Psittacosu).
U chovatele A. H. činily ztráty 55 %. Zbylí papoušci dostávali injekce v rozmezí 4 týdny – 21. 2. a 21. 3. 01 (PsHV = pachecův herpes virus) jako prevenci. V prosinci dostali všichni papoušci (včetně nově zakoupených a odchycených) tytéž injekce. V celém chovatelském zařízení byla zesílena hygienická opatření (voliéry, misky na vodu a krmení byly umyty přípravkem Virkon S).
Pachecova nemoc je celosvětově rozšířená, nakažlivá a ztráty způsobující nemoc papoušků. Úhyny činí více jak 50 %. Infekce může probíhat buď bez příznaků nebo akutně s vážnými následky. Rozšiřuje se sekrety, výměšky nebo nedostatečnou hygienou v chovu. Inkubace trvá 4–6 týdnů a v této době je stálé nebezpečí pro papoušky k zavlečení Pachecovy nemoci nákupem nových ptáků na burzách a výstavách. Nejčastější je akutní průběh. Postiženého ptáka najdeme uhynulého nebo zjistíme nechutenství, spavost i načepýřené peří. Často se vyskytují průjmy žluté barvy a vylučování moči. Efektivní ošetření není v prvním okamžiku možné. Postižení ptáci hynou zcela neočekávaně. Předběžné opatření proti vzniku nebo rozšíření Pachecovy nemoci je dodržování vysokého hygienického standardu a minimalizace stresů. Doporučuje se nevystavovat na výstavách a neměnit stav ptáků. Zajistit optimální podmínky chovu (držení), dobrou výživu, pravidelné čištění a dezinfekci. Důležité je, aby nově získaní ptáci byli minimálně 14 dnů karantenováni, aby byli stále pozorováni a vyskytne-li se nenormální trus, aby byl zaslán k vyšetření.
Použitá literatura:
Časopis AZN 8/2003
Kronberger dr. (1973): Krankheiten der Vögel
VEB, Fischer, Jena