Zvládneme-li krok a klus, můžeme zkusit i cval. Mnohokrát se mne začínající jezdci ptají, jak naučit koně nacválat na správnou ruku. Nacválání na správnou ruku je pro koně zcela přirozené, stejně jako letmý přeskok. Horší je to ale pro jezdce, neboť u takovýchto manévrů je navýsost důležitý správný sed a pozice těla jezdce. Když kůň cválá, ať už je to pomalý cval, kterému se ve westernovém ježdění říká lope, v anglickém pracovní cval, nebo ať je to lehký cval nebo trysk, vždy jdou nohy koně v párech, jeden pár vede a druhý následuje. Při cvalu na pravou ruku běží pravá přední před levou přední a pravá zadní před levou zadní. Pro cval na levou ruku to platí obráceně. Následující cvičení v klusu a ve cvalu pomohou k zažití pobídek, jež jsou logické a pro koně pochopitelné. Nacvičíme si nacválání na správnou ruku a letmý přeskok tak, že budeme jezdit osmičky.
Naklusejme s koníkem do kruhu na pravou ruku tak, jako jsme to probírali v minulé části, pravou rukou jakoby ukažme směr a stiskneme zadek a stehna, jako bychom vstávali, když koník nenakluše, levou rukou jej plácneme volným koncem vodítka přes záď. Asi v polovině kruhu koně sebereme a ohneme k pravé noze tak, že pokrčíme vystrčenou ruku v lokti a dlaň, v níž držíme otěž dáme až k pupíku (stejně jako při ohnutí v krku). To přivede koně na menší kruh a způsobí zpomalení chodu, v tomto případě do kroku.
Jakmile kůň zpomalí do kroku, změníme směr (druhá půlka osmičky) a jdeme na levou ruku. Rovněž otěž chytíme do levé ruky, pobídneme koně do klusu, pokud nezrychlí, opět "kousneme" koncem otěže na zádi a po odklusání půlkruhu koně ohneme, dokud nepřejde do kroku. Ohnutí budeme požadovat jen tak ostře, aby kůň zpomalil zcela přirozeně.
Poté opět vezmeme otěž do pravé, tím si i cvičíme změnu ruky, jež vede otěž, bude to velmi důležité pro nácvik letmého přeskoku. Stiskneme, přidáme energii a kůň by měl naklusat, v polovině kruhu jej opět ohneme a koník by měl teď již volně přejít do kroku.
To stejné opět na levou, v polovině ohneme a přejdeme do kroku (prostě obkreslujeme osmičky tím, že naklušeme, ve středu osmičky zpomalíme do kroku a opět naklušeme na druhou ruku). Takovéto ohýbání zádi (když ohneme koně v krku, tak vlastně svým způsobem uhýbá zádí) nám pomůže najít správnou pozici našeho těla potřebnou k nacválání na správnou ruku. Také dobře provedený letmý přeskok musí vycházet z pohybu zadních nohou, nikoli předku. Na jízdárnách můžeme potkat koně, kterým se daří letmý přeskok bezvadně zvládnout předníma nohama, ale zadek zůstane v původním sledu a kůň tzv. „křižuje“. To je ovšem úplně špatný pohyb! Jak jsme již řekli na začátku, kůň by měl jít ve cvalu tak, že dvě nohy vedou a druhé dvě následují, buď vedou pravá přední a pravá zadní, nebo levá přední a levá zadní. Ve výše popsaném cvičení bychom měli mít vedoucí ruku (tu, na kterou jedeme) vystrčenou a ukazovat s ní směr. Druhá ruka drží konec otěže a kousne, je-li to potřeba k naklusání. Pokud tuto pozici dodržíme, je vlastně i naše tělo v podobném sledu „vedoucí/následující“ podobně jako sled koňských nohou ve cvalu a koník, na němž sedíte to zřetelně cítí. (V anglickém ježdění se říká „sedět v levém nebo pravém gardu“, pobízí se nejprve záď, neboť pohyb má vycházet ze zádi a následně hned předek. Např. pro pravý cval – pobídka levou nohou za podbřišníkem a hned na to rytmicky pravou na podbřišníku.)
A teď se tedy dostáváme ke správnému nacválání a přeskoku. Poslouží vám opět přesně toto cvičení, které jsme si před chvílí popsali, jen je budete provádět ve cvalu. Zase si jako šablonu vezmeme tvar osmičky, jen dejte pozor na to, aby půlkruhy nebyly moc malé (dopřejte koni prostor a klidně dělejte jednu velkou osmičku přes celou jízdárnu). Zkusíme nacválat na pravou ruku, ukážeme pravou do směru, stiskneme zadek a stehna, pokud to nestačí, kousneme koníka na zádi koncem vodítka (rukou, jež následuje - tj. v tomto případě levou). Musíme dbát hlavně na to, aby pravá ruka a rameno opravdu „vedly“ tj. byly vystrčené do směru, neboť to právě uvede do správné pozice i pravý bok. Levá ruka a levé rameno jsou vzadu, jakož i levý bok. Naše tělo je nyní ve správné pozici k tomu, aby dovolilo koni nacválat na pravou ruku. Kousnutí koncem otěže je zde důležité, neboť koně tlačí k uhnutí zádí (od kousající levé ruky, takže doprava), pokud kůň uhne, nezbývá mu v té chvíli nic jiného, než se opřít o pravou nohu a tím naskočí do správného cvalu, doprava.
Po zdařilém nacválání na pravou, odcváláme veliký půlkruh a tak, jako při klusu ohneme koně ostřeji v krku ke zpomalení, až kůň zpomalí do klusu, změníme vedoucí ruku, vezmeme otěž do levé, zase vystrčíme ruku do směru, stiskneme zadek a stehna, nenaskočí-li kůň ihned, kousneme koncem otěže v pravé. Je dobré i mlasknout, pokud to vašemu koni pomůže. V levém cvalu provedeme půlkruh a opět ostřeji ohneme v krku doleva ke zpomalení do klusu.
Takto ježděné osmičky pomůžou koni snadno pochopit nejen nacválání na správnou nohu, ale také zdokonalí jeho přechody. Koník se učí jemně následovat pohyby vašeho těla a vždy jasně rozpoznat, který cval máte v úmyslu.
Přidám pak ještě jedno dobré přípravné cvičení, jež se běžně pro přípravu na správný cval používá, a to snad ve všech jezdeckých odvětvích. Je to známé „dovnitř záď“. Spočívá v tom, že jdeme s koníkem podél stěny jízdárny, řekněme třeba na levou ruku. Předek se snažíme držet rovně, v přímém směru, fixujeme jej levou holení na podbřišníku, a současně vykláníme tlakem pravé holeně záď dovnitř jízdárny. Při chodu na pravou ruku fixujeme předek pravou holení na podbřišníku a levou vykláníme záď dovnitř jízdárny. Ze začátku možná bude potřeba větší zesílení při tlaku na záď, můžeme použít ostruhy (ale jemně a férově), hůlku, nebo drezurní bič. Až je koník opravdu dobrý v kroku, je dobré provádět tento cvik i v klusu. Dostaneme tím koňské tělo do správné pozice k nacválání.