Opravdu jste připraveni vyrazit? Co vše potřebujete zajistit, vyřídit a na co nezapomenout? Pro některé je úspěch už to, že svého svěřence a miláčka po úporných bojích natlačili či vynesli do vozíku a v nejlepším případě stihli dokonce i zavřít. Ale teď vážně. Pokusím se toto téma trochu rozebrat.
Od března je vyhlášen oficiální seznam závodů WRC, kde si můžete předběžně vybrat kam pojedete se svým koněm. Asi jeden měsíc před konáním závodů by vám měly přijít propozice a přihláška (pokud ne, vyžádejte si je u pořadatele).
Na začátku sezóny musíte vyřídit veškerá potřebná veterinární vyšetření koně. Na základě těchto vyšetření vám bude vystaveno povolení pro přesun koně ke sportovním účelům, tzv. kulaté razítko. Pro start na závodech pořádaných WRC potřebujete licenci jezdce a licenci koně, se kterým chcete startovat, s registrační známkou, která má platnost jeden kalendářní rok. (Kůň na rozdíl od jezdce nemusí skládat zkoušky pro licenci a jezdec zase může zkoušku z praktické části absolvovat na jiném koni).
Propozice na jednotlivé závody jsou rozesílány na předáky sekcí. Také je můžete najít na internetových stránkách WRC (www.wrc.cz) . Řádně vyplněnou přihlášku zašlete na pořadatele, není li v propozicích uvedeno jinak. Pokud jedete na více dní, nezapomeňte na ustájení koně, které je ve většině případech nutné nahlásit předem. Totéž platí pro ubytování, pokud nespíte v autě nebo ve stanu. Sbalené věci naskládejte k autu a ještě jednou překontrolujte zda máte vše. Nezapomeňte na krmení pro koně a kbelíky na vodu.
Na závody by jste se měli dostavit nejméně 2 hodiny před zahájením schůzky jezdců, která je povinná. Po příjezdu na místo konání závodů byste měli v první řadě najít některého z pořadatelů, aby vám ukázal, kde jsou volné boxy pro koně a kde parkují auta a vozíky. Dnes na většině závodů jsou boxy z bezpečnostních důvodů rozděleny dopředu a označeny cedulkou se jménem jezdce nebo koně. Pokud v době vašeho příjezdu není veterinář přítomen, předložíte pořadateli průkaz koně ke kontrole.
Prezentace jezdců je povinná, ve většině případech slouží zároveň i jako schůzka jezdců. Při prezentaci předložíte licenci vaši i koně, nahlásíte změny, pokud nějaké nastaly, např. zrušení startu koně z důvodů zranění nebo výměny koně, zkontrolujete čísla disciplín, ve kterých budete startovat. Zaplatíte startovné a ustájení koně, pokud nebylo placeno předem poštovní poukázkou. Také vám budou přidělena startovní čísla, za která se skládá záloha. Ta vám bude vrácena při zpětném odevzdání nepoškozených čísel.
Startovní listina bude vyvěšena nejpozději 30 minut před startem. Úlohy pro jednotlivé disciplíny musí být vyvěšeny nejméně 1 hodinu před startem. Na opracovišti si dejte pozor na druhé koně. Uvědomte si, že i další jezdci chtějí opracovat své koně. Před startem si zkontrolujte, zda máte obě startovní čísla, že máte čistého koně a vám nekouká kus košile z kalhot. Teď už stačí jen narazit klobouk na hlavu, pořádně se nadechnout a hurá do boje. Po odjetí vašich disciplín si vyzvednete licence a průkaz koně, vrátíte startovní čísla, sbalíte věci, naložíte koně a můžete vyrazit na cestu domů. Ať už s pohárem nebo ne, ale rozhodně s hlavou plnou nových zážitků a zkušeností. A možná, že se zase všichni sejdeme na dalších závodech.