Podíváme se na jednotlivé disciplíny a chyby, kterých se jezdci nejčastěji dopouští. Velmi důležitý je první dojem, čistý a dobře padnoucí oděv. Také barvy vašeho oblečení by měly být v rámci možnosti sladěny. Nezasahujte druhou rukou do otěže, pokud vedete koně na pákovém udidle. Nezapomeňte, že ke kroužkovému udidlu patří podbradní řemínek, k páce zase podbradní řetízek.
Myslete na to, že nejste na opracovišti sami, koukejte před sebe, aby nedocházelo ke zbytečným střetům, také se mužou najít takoví koně, co po vás kopnou, pokud projedete kolem nich moc blízko.
Další důležitá věc je velmi dobře a pečlivě si prohlédnout předepsanou úlohu. Co je psáno, to je dáno.V žádném případě se nespoléhejte na jezdce, který jede před vámi, i on může udělat nějakou tu chybu. Při pákovém vedení koně musí konce otěží volně viset na straně vodící ruky.
Pokud máte dovoleno opracování na kolbišti, objeďte si jej alespoň jednou kolem hrazení, aby se kůň nebál reklam a kolem stojících lidí.
01 – Reining
Úloha začíná vždy čelem (nikdy ne zády) k rozhodčím, pokud není vjezd středem arény.
Velmi důležité je hlídat si středové značky. Na velkých a malých kruzích není často viditelný rozdíl mezi zpomalením a zrychlením koně. Další chybou, při provádění stopu nebo rollbacku, je nedodržení 6metrové vzdálenosti od hrazení. Také se naučte počítat do čtyř a nespoléhejte na lidi, že vám při čtvrtém spinu písknou.
01 – Free Style Reining
Pro diváky velice atraktivní. Pro jezdce i tady platí určitá pravidla. V každé úloze musí být zahrnuty i povinné prvky. Pokud je do své jízdy nezahrnete, máte smůlu i kdybyste byli sebelepší, včetně vaší masky.
11 – Western Pleasure
Tady nastává problém hned při vjezdu do kolbiště, asi byste se divili, kolik jezdců neví, co znamená „vjezd na levou (pravou) ruku“. Pak vězte, že tato ruka musí být uvnitř kolbiště.
Také nezapomínejte na rozestupy, nenajíždějte na druhé koně. Pokud jste rychlejší, jednoduše ho předjeďte a zařaďte se zpět na stěnu. Ale pozor, nenajeďte druhému koni přímo pod nos. Mezi vámi by měly být rozestupy alespoň dva metry. Předjíždějte vždy směrem do středu kolbiště, nikdy ne kolem stěny. Největší chybou začínajících jezdců je, že nepoznají, zda kůň cválá na správnou nohu.
Jedna dobrá rada, pokud je váš kůň po úraze a kulhá, odhlaste ho z této disciplíny, která je zaměřená především na čistotu a kvalitu chodu.
21 – Trail
Pečlivě si prostudujte plánek, přes jaké překážky máte jet a v jakých chodech je máte překonávat. Hodně jezdců zapomíná na místa, kde je předepsáno „stop a výdrž“. Začínající jezdci se dopouští velmi závažné chyby, kdy po špatném projetí překážky se vrací zpět a snaží se tuto překážku znova projet. Čímž si vyslouží 0 skóre.
Pokud jedete na páce a měníte u branky vedoucí ruku, nezapomeňte přehodit i volný konec otěží.
31 – Western Horsemanship
Pozorně si prostudujte úlohu vypsanou rozhodčím. Dávejte si pozor na cviky u kuželu a dbejte na jejich přesnost. Také se pozorně podívejte, po které straně kuželu máte jet.
41 – Western Riding
Tady platí, že pokud uděláte 4 a více jednoduchých přeskoků, nebo 4 a více přeskoků vynecháte, právem jste si vykoledovali „Diskvalifikaci“.
Pokud víte, že váš kůň neumí letmé přeskoky, pak ho do této disciplíny nepřihlašujte.
51 – Superhorse
U téhle disciplíny nezapomeňte na to, že u branky není změna ruky povolena.
Také si uvědomte, že prodloužený klus není totéž jako rychlý klus.
61 – Barrel Race, 71 – Pole Bending
Velká chyba jezdců v těchto disciplínách je nezvládnutí koně při obratu, kdy protnou startovní čáru, což znamená, že se čas zastaví. Vy máte čas 0 a můžete doufat, že se vám to v druhém kole povede lépe.
81 – Showmanship at Halter
Úloha začíná vstoupením do kolbišti a končí ve chvíli, kdy kolbiště opustíte. Pro soutěžící platí, že pokud stojí nastoupení vedle sebe, nesmí se mezi sebou bavit v průběhu celé této disciplíny. Dbejte na čistotu oblečení. Jakékoliv znečištění znamená horší bodové hodnocení. Předvádějící nesmí bránit rozhodčímu ve výhledu. Také se nesmíte dotýkat koně.
Pomalu nám začíná doba příprav na sezonu a také období zkoušek pro licenci jezdce, takže není od věci připomenout si westernová pravidla WRC. Jezdkyně a rozhodčí Lenka Hoferová pro vás připravila výběr nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit. A poněvadž chybami se člověk učí, přejeme vám zdárné studium. V sobotu 27. 3. se v Tetčicích u Brna koná halové soustředění jezdců a příznivců westernu – o teorii z pravidel zde můžete diskutovat právě s Lenkou, praktickou část povedou členové Juniorského výboru WRC v čele s několikanásobnou Mistryní ER Markétou Zezulkovou. Kdo zůstane do neděle 28. 3., může poté absolvovat zkoušky na licence (členové WRC) a zúčastnit se tréninkových JUJU závodu (i nečlenové).Více viz www.juju.cz.