Velkou radost udělala členům Moravského ornitologického spolku se sídlem v Přerově labuť zpěvná, kterou objevili v hejnu více než čtyřiceti u nás běžných labutí velkých na řece Moravě přímo v Olomouci. Labuť zpěvná hnízdí daleko na severu v bažinatých oblastech Švédska, Finska, Ruska a v posledních letech vzácně i v severovýchodním Polsku. Živí se podobně jako naše labuť velká rostlinnou stravou.
Labutě zpěvné jsou tažným druhem a na zimu migrují především do Dánska, Německa, jižního Švédska, Norska a Nizozemí. Část populace zimuje i v severním Černomoří. V České republice se tyto labutě objevují pravidelně prakticky každou zimu, ale přesto patří k vzácným zatoulancům. Celkový počet u nás zimujících labutí zpěvných se odhaduje na zhruba deset jedinců.
Dospělá labuť zpěvná se velikostí a barvou opeření nijak neliší od naší labutě velké a drobné odlišnosti v siluetě těla laik prakticky vůbec nezaregistruje. Přesto existuje jeden velmi nápadný rozdíl. Ten spočívá ve zbarvení zobáku, který je u starých ptáku vpředu černý a u hlavy žlutý. Žlutá barva vybíhá na obou stranách zobáku klínovitě dopředu. Naše labuť velká má oranžově červený zobák, s nápadným černým hrbolem u čela.
Pokud jste někde narazili na labuť se žluto-černým zobákem, informujte prosím Moravský ornitologický spolek v Přerově (telefon: 581 203 150, e-mail: MOS@IWEB.CZ). Jeho členové výskyt takové labuti určitě rádi prověří přímo na místě. Mohlo by se jednat jak o popisovanou labuť zpěvnou, tak i o ještě vzácnější labuť malou, která se od ní liší velikostí i detaily ve žluto-černé kresbě zobáku. Přesné určení druhu je vždy rozumné přenechat ornitologům.