Chovatel Grünhagen píše v časopise AZN 7/03 zajímavosti o výskytu neštovic u kanárů. Tato nemoc se může v chovu kanárů objevit v kteroukoliv roční dobu, ale zvláště vhodný je pro to podzim, s poměrně teplými dny a vysokou relativní vlhkostí. Vyšší citlivost ptáků ovlivňuje podzimní doba pelichání. Existuje forma akutní nebo plicní. Pták trpí silnou dušností, kterou doprovází zánět očí, výtok z nosních otvorů, s naježeným peřím se krčí na bidélku a lapá po vzduchu. Takto postižený pták nevydrží podle zkušeností déle jak 48 hodin. Nemusí však být infikován neštovicemi, protože podobně vypadá nemocný pták se zápalem plic, nachlazením aj. Zde je nutné vyšetření veterinárním lékařem a cílené léčení.
Ovšem neštovice mohou být i pro nás laiky viditelné. Známé drobné neštovičné otoky se tvoří na očích, na prstech nebo na stojáčku a na zobáku. Potřebnou injekci si připravíme ze dvou komponentů, které nám prodá veterinární lékař.
Jak se naši chovanci nakazí neštovicemi? Dříve se říkalo, že se nakazí trusem divokých ptáků, kteří se usazují na našich voliérách, které nejsou zastřešené. Většina známých případů infekce se objevila u ptáků trvale umístěných v klecích v bytě. Dnes se má spíše zato, že mezihostiteli a přenašeči jsou mouchy a komáři. Každý chovatel by měl proto dávat na pletivo venkovních voliér husté muší pletivo. Samozřejmě se mohou do našeho chovu dostat neštovice nově zakoupenými ptáky. Zde je nutno nové ptáky karanténovat po dobu nejméně 14 dnů v oddělené místnosti, aby se vyskytnuvší nemoc včas zjistila a tím se předešlo infikování našich zdravých ptáků.
Dalším způsobem, jak ptáky chránit před nakažením neštovicemi, je pravidelné preventivní očkování léky, které jsou ve volném prodeji. Očkování každoročně opakujeme. V balení je dvojitá jehla, kterou ponoříme do očkovací látky a okamžitě vpíchneme do kůže v křídle. Jedno vpíchnutí je dostačující. Poté jehlu důkladně očistíme, aby byla připravena pro další použití. Je nutno připomenout, že smíchanou dvousložkovou látku musíme neprodleně využít, protože již po uplynutí 2–3 hodin ztrácí účinnost. Když nebyly injekční složky smíchané, může být výrobek skladován bez obav podle uvedené exspirační doby, tedy až 2 roky v chladničce a je stále použitelný.
Očkovaným ptákům by se po dobu prvních 8 dnů neměla dávat voda na koupání, aby se předešlo zánětům. Po dobu nejméně 14 dnů po očkování by se neměli ošetření ptáci prodávat nebo posílat na výstavy a to proto, že inkubační doba může trvat i 14 dnů.
Chovatel P. G. vřele doporučuje každému chovateli každoroční očkování ptáků proti neštovicím.
Literatura:
Časopis AZN 7/03
Kronberger, MVDr. (1973):
Krankheiten der Vögel
Verlag Fischer, Jena