Od července letošního roku se podstatným způsobem mění podmínky a okolnosti pohybu některých druhů domácích zvířat, tedy psů, koček a fretek, při pohybu mezi členskými zeměmi Evropské unie. V platnost totiž vstupuje nařízení EU o zdravotních požadavcích na tzv. „pet animals“. K nejdůležitějším patří, že od 3. července budou moci psi a kočky vyjíždět za hranice pouze s vlastním pasem, jednotným dokladem – PET PASSPORT.
Kolem přesnějších podmínek cestování a souvisejících podmínek není zatím úplně jasno a naše redakce dostává na toto téma množství dotazů. S žádostí o odpověď alespoň na ty nejčastější a nejdůležitější jsme se obrátili na Danu Švábovou z Národního registru majitelů zvířat.
Od července roku 2004 budou majitelé psů a koček moci vycestovat za hranice jen se zvláštím dokladem. Kdo ho bude vydávat?
V květnu roku 2004 se Česká republika stává členským státem EU; od 3. července vstupuje v celé Unii v platnost nařízení (č. 998/2003) o pohybu zvířat v zájmových chovech („pet animals“, tj. psů, koček a fretek) na území EU, mezi zeměmi EU, a vymezuje i podmínky vstupu zvířat ze třetích zemí (tedy mimo Unii). Hlavním ustanovením tohoto – pro občany EU závazného nařízení – je povinnost mít s sebou při cestách za hranice pas zvířete, PET PASSPORT. Podle vyjádření mluvčího Státní veterinární správy jej budou vydávat soukromí veterinární lékaři, pověření státem určenou autoritou. Zatím však ještě nebyla tato autorizovaná pracoviště určena (certifikována).
Co musí majitel psa nebo kočky pro vydání udělat, respektive jaké podmínky musí splnit?
Základním předpokladem pro vydání pasu je průkazné označení, umožňující nezaměnitelnou identifikaci. Podle požadavků zmíněného nažízení jím může být na přechodnou dobu buď zřetelně čitelné tetování nebo označení mikročipem. Při označení mikročipem, které je navíc povínné při cestě do některých zemí (např. Velká Británie), musí čip odpovídat mezinárodní normě ISO 11784 a ISO 11785. Jinak by totiž majitel musel být vybaven vlastním čtecím zařízením. Ale to prakticky nepřipadá v úvahu, neboť i ty nejlevnější čtečky stojí několik tisíc korun. Důležité také je, zda má čip tzv. country code, kód země. Pro ČR 203.
Jak majitelé zjistí, že nabízený čip odpovídá požadavkům EU?
Informaci jim zamozřejmě podá veterinární lékař (nebo odborně způsobilá osoba), který bude čip implantovat. Majitelé by však měli dávat pozor na to, že podle požadavku nařízení musí být identifikace ověřitelná. Jinými slovy – čip musí být evidován. S čipy, které jsou v distribuci Národního registru majitelů zvířat, dostává majitel současně i registrační kartu, kterou po ověření veterinářem odesílá do centrální evidence.
Kolik registrace stojí?
Pokud je zvíře označeno výše uvedeným čipem, tedy takovým, jehož součástí je – v současné době růžová – registrační karta, je zaregistrován bezplatně. Zdarma navíc dostane po zavedení do evidence Národního registru identifikační kartu. Ta má velikost běžné kreditky a je v ní zalaminován také kód čipu, vyjádřený čárovým kódem i alfanumericky. V ostatních případech, tedy například při označení psa mikročipem systému mimo ISO nebo psa označeného v zahraničí a dovezeného do Čech, činí registrační poplatek 150 Kč.
Jaké další podmínky musí majitel pro vystavení pasu splnit?
Kromě průkazné identifikace je to povinná vakcinace, zejména proti vzteklině. PET PASSPORT obsahuje i stránky určené právě pro vyznačení a potvrzení povinné vakcinace, ale i pro další zdravotní záznamy. Je tedy pravděpodobné, že zvířecí pas postupně nahradí tradiční očkovací průkazy a majitelé psů či koček si jej nechají vystavit při první vakcinaci. Ušetří si tak pozdější starosti s jeho sháněním těsně před jakoukoli cestou.
Je označení mikročipem nutné pouze kvůli vydání pasu?
Pas bude nutným dokladem při cestování, ale je pravděpodobné, že povinnost průkazného označení se bude vztahovat na všechna zvířata, tedy psy, kočky a fretky majitelů v členských zemích. Jak uvedl mluvčí SVS Josef Duben, požadavky stanovené Nařízením EU č. 998/2003 se budou týkat pohybu v uzavřeném prostoru členských zemí. Od května letošního roku tedy i na území ČR. Majitelé zaevidovaní v Národním registru majitelů zvířat však mohopu využít i dalších poskytovaných služeb, například aktivní vyhledávácí služby při ztrátě zvířete nebo zvýhodněného pojištění odpovědnosti za škody způsobené psem na zdraví a majetku. A to nejen v Čechách, ale i v dalších zemích EU. Hlavní předností a smyslem mikročipu je ale za každých okolností zvýšení pravděpodobnosti návratu psa domů, k majiteli.
Co když bude majitel psa chtít jet se svým psem o prázdninách do Bulharska. Nebude mít potíže při návratu na hranicích EU?
To zřejmě ano. Právě v těchto dnech schválila Evropská komise seznam tzv. třetích, nečlenských zemí, na které jsou kladeny zpřísněné požadavky. Přesněji na podmínky při cestování do těchto zemí a návratu zpět. U zvířat je požadován navíc i krevní test, serologické vyšetření na vzteklinu z autorizované laboratoře. Podle vyjádření SVS by bez tohoto vyšetření muselo zvíře zůstat několik měsíců v karanténě. Podle zmíněného nařízení by mu dokonce mohlo hrozit utracení na náklady majitele. Ale k tomu snad docházet nebude. Josef Duben uvedl: „Pojede-li například někdo k moři do Černé Hory nebo do Bulharska autem se psem, bude muset při pohraničním odbavení při zpáteční cestě na slovinských či maďarských hranicích předložit vyšetření na protilátky u svého psa, i když bude mít z domova pochopitelně psa vakcinovaného.“
Děkujeme za rozhovor.
Dalším dotazům na toto aktuální téma se budeme průběžně věnovat.