Aby byla možná cílená plemenitba za účelem udržení stávajícího genofondu populace koček, tj.udržení vlastností přenášených z generace na generaci, vytvořily se organizace chovatelů koček. Vůbec první chovatelský klub, National Cat Club vznikl v Anglii v roce 1887 a na evropském kontinentě 1.Deutscher Edelkatzenzuchter Verband v roce 1922 v Německu. První výstava koček s posuzováním byla v roce 1871 v Londýně.
V naší republice byla první organizace chovatelů koček s celostátním působením založena v roce 1967 jako součást Českého svazu chovatelů. Sdružení chovatelů koček je zastřešující organizací pro cca 50 základních organizací v různých městech. ČSCH je členem mezinárodní organizace FIFe, která byla založena v roce 1949.
V roce 1992 byl registrován Bohemia Cat Club, který je členem mezinárodní organizace WCF, založené v roce 1988. Sídlí v Praze a působnost se vztahuje na celou Českou republiku.
Od roku 1995 působí klub Regnum Felis, který se stal v roce 1998 členem francouzské S.C.F.F.
Nezávislý chovatelský klub vznikl v roce 1997, má sídlo v Mladé Boleslavi a členové mohou být z celé republiky i ze zahraničí.
Organizace pořádají výstavy koček nejen proto, aby se kočky “zviditelnily” a aby se majitelé a chovatelé pochlubili, ale také proto, aby byla zvířata posouzena odborníky za účelem přezkoumání fenotypu, tj.vnějšího projevu znaků a vlastností jednotlivých plemen. Také na chovných svodech, bonitacích nebo jiných posouzeních získávají kočky, které po exterierové stránce nárokům na dané plemeno a barevnou varietu vyhoví, povolení nebo doporučení k odchovu potomstva. Protože mimo exterieru je sledováno i geneticky podmíněné zdraví, pro chovnost jsou vyžadovány určité testy nebo vyšetření, které vylučují možnost přenosu některých vad z rodičů na potomstvo. Pokud jsou splněny podmínky dané tou kterou organizací, potomci narození ze spojení chovných jedinců stejného plemene obdrží průkaz původu ( rodokmen). V něm je potvrzeno, že kotě má známo několik generací předků, obvykle čtyři, a odpovídá danému plemeni.
Na výstavách jsou vystavována nejen mláďata a dospělá zvířata pro chov, ale také kastráti a domácí kočky pro potěšení ze soutěžení v kráse a eleganci.
Důvodem pro členství v organizaci je také to, že je určitý dohled nad produkcí čistokrevných koťat, jejich řádným a zdravým odchovem a předáním dalším majitelům. Organizace se také starají o zvyšování znalostí svých členů, informují o novinkách v kočičím světě a umožňují komunikaci lidem se stejnou zálibou. Pořádáním výstav seznamují veřejnost s krásou koček a tak rozšiřují řady jejich obdivovatelů, majitelů a chovatelů. Pomáhají také s umisťováním bezprizorních koček a s osvětou veřejnosti, hlavně producentů koťat.
Každá u nás působící organizace má poněkud odlišné stanovy a řády, částečně se liší v pohledu na standardy a rozdělení plemen koček, způsob vystavování a posuzování a vede vlastní plemenné knihy. Mezi organizacemi je určitá spolupráce. Mimo zde uvedené jsou možná v naší republice i jiné “kočičí” organizace , avšak výrazně se neprezentují a nejsou o nich bližší informace. Snad všechny známé organizace působící u nás mají ve svých stanovách striktní zákaz prodeje nebo předávání koček do obchodů, překupníkům nebo k jinému využití, než jako domácí mazlíčky.
Pokud máte zájem o informace, obraťte se na kontaktní adresy.
ČSCH Sdružení chovatelů koček, Maškova 3, 182 53 Praha 8, Kobylisy
Bohemia Cat Club, Křemencova 17, 110 00 Praha 1
Regnum Felis, Cílkova 640 ,142 00 Praha 4
Nezávislý chovatelský klub, Havlíčkova 590/5,293 01 Mladá Boleslav