V článku Rostliny v teráriu ve Fauně č. 5/2004 jsem si přečetl, že Dieffenbachie je jedovatá rostlina. Četl jsem to i v jiných časopisech, asi to všichni opisují.
Dieffenbachie pochází z Brazílie, Venezuely a Britské Guayany, první ji popsal vídeňský zahradník Dieffenbach a po něm je také pojmenována. Dieffenbachií je asi 30 druhů.
Když si vezmete dostatečně silný mikroskop a podíváte se s ním na řez touto rostlinou, uvidíte, že je celá tvořena částicemi, které jsou podobné jehlám. Když kousek sníte, tak tyto jehly se vám zapíchají do celého zažívacího ústrojí, také do hlasivek a ztratíte dočasně řeč.
Údajně se dávaly do jídla otrokům. Když otrok utekl, nemohl mluvit o poměrech na plantážích a říct, kde byl držen. Zahradník, který byl přijímán do cechu zahradníků, musel olíznout rozřízlou Dieffenbachii. Vy to raději nedělejte. Malé zvíře, např. andulka, která si kousek uštípne, může i uhynout. A možná i býložravý ještěr nebo želva, rozhodně by měli problémy. Proto bych nedoporučoval tuto krásnou rostlinu do terárií k býložravým plazům. Z rostlin doporučených v tomto článku nepatří do takových terárií také břečťan, sansiviera - tchýnin jazyk a fikusy. V článku „Otravy“ od MVDr. Květy Mahelkové, ve stejném čísle Fauny, jsou nevhodné rostliny vyjmenovány. A platí to nejen pro kočky.