Zemědělská společnost MARWIN, v.o.s. vznikla v roce 1993 jako první při privatizaci Státního statku Hanušovice. Hospodaří na výměře cca 2000 ha na několika farmách v podhůří Jeseníků. Značnou část z této rozlohy tvoří pastviny, které využívají skot, koně a ovce.
• jehňata zušlechtěné valašky
Chov skotu má v České republice staletou tradici a v minulosti kromě produkce mléka a hovězího masa byla využívána i jeho tažná síla. Základní stádo matek je u nás tvořeno z tradičního českého strakatého plemene (dříve červenostrakaté). Ve 30. letech 20. století docházelo u našich chovatelů ke snahám po sloučení všech rázů a skupin strakatého skotu chovaného na území republiky a k jejich křížení s jinými plemeny i fylogeneticky nepříbuznými. Šlechtění bylo zaměřeno na produkci mléka a mléčného tuku s malým důrazem na produkci masa a jeho kvalitu. V současné době však produkce mléka není v této oblasti rentabilní, a proto jsme od ní před dvěma lety upustili. V Jeseníkách máme výborné pastevní podmínky, proto jsme se rozhodli pro křížení s masnými plemeny. K základu chovu jatečných dobytčat patřili dlouhou dobu býci plemene Hereford. Toto plemeno je na světě vůbec nejrozšířenější a je oblíbeno pro svou odolnost vůči přírodním podmínkám. Dovede využívat i méně hodnotná krmiva a výborně se pase. Telata z těchto spojení se rodí malá, s velmi dobrou životaschopností, přímo na pastvině. Je velkou výhodou, že krávy nepotřebují při porodech pomoc člověka. Navíc produkují velmi kvalitní hovězí maso. V loňském roce jsme v našem chovu poprvé použili i býky plemene Piemont, jejichž první potomci se nám v těchto týdnech právě rodí. Plemeno Piemont pochází z podhůří italských alp a pro svou nenáročnost z hlediska chovu a výživy a pro svou adaptabilitu se velmi rychle rozšiřuje do dalších zemí. Jejich maso má výtěžnost okolo 67 % a má nejnižší obsah cholesterolu ze všech hovězích mas. Pro jejich vynikající masnou užitkovost jsme je začali využívat i pro naše užitkové křížení.
Na horské a podhorské pastviny rovněž neodmyslitelně patří ovce. Naše zemědělská společnost je vlastníkem stáda uznaného chovu zušlechtěné valašky. Tato valaška patří mezi polohrubovlná česká plemena, chovaná na vlnu, maso a mléko. V našem chovu ji používáme nejen k čistokrevné plemenitbě, ale také k užitkovému křížení s plemeny Texel a Cigája především na produkci jehněčího masa. V současné době nám také vyvstávají problémy s odbytem vlny, protože jediný zpracovatel ovčí vlny v České republice KARNOLA a.s., Krnov je v likvidaci.
Mezi další hospodářská zvířata, která chováme, patří koně. Jako jediní v České republice chováme ucelené stádo velšského coba, jejichž představitele jsme začali v r.1995 importovat přímo ze země jejich původu z Walesu. Jedná se o největší variantu velšského ponyho, tedy sekci D, jejichž KVH se pohybuje od 137 cm výše. Základní stádo tvoří 8 klisen a 2 hřebci čistokrevných velšských cobů. Hřebce používáme rovněž na křížení s jinými plemeny koní a pony a to pro produkci tzn. welsh part-bred (velšských polokrevníků). K plemenitbě je ostatním chovatelům pony a malých koní k dispozici 8 - letý hřebec Gwenllan Ben, tmavý hnědák s odznaky s KVH 144 cm. Jeden z jeho prvních synů Pretoria Pegas (z plnokrevné matky) byl v r. 2000 rovněž uznán jako plemeník.
• výhled z pastvin na horu Praděd
Společnosti M A R W I N, v.o.s. byl v r. 2000 udělen ekologický certifikát, což znamená, že se veškerá činnost řídí přísnými ekologickými pravidly. Dobrovolně tak měníme zásady produkčních postupů a vracíme se zpět k přírodě. Není to však návrat k hospodaření našich dědů a pradědů, to by dnes ani nebylo z ekonomických a sociálních důvodů možné. Svým hodpodářským zvířatům vytváříme podmínky, které odpovídají jejich fyziologickým a etologickým potřebám a humánním a etickým zásadám. Pastevním způsobem chovu umožňujeme zvířatům jejich přirozené chování, pohyb venku, jejich zdravý růst, vývoj a reprodukci. Na pastvinách zachováváme ekologicky stabilizující krajinné prvky, jako jsou meze, remízky a přírodní vodoteče, která zvířata rovněž používají jako úkryt před nepříznivými povětrnostními podmínkami a k napájení. Pro zajištění vlastního zdroje krmiv používáme osiva z ekologických farem bez chemických ošetření a následných uměle vyráběných hnojiv. To je jen několik opatření, které naše firma musí dodržovat.
Ekologické zemědělství se rozvíjí již několik desetiletí a od r.1994 je součástí zemědělské politiky Evropské Unie. Pro vytvoření dobré konkurenceschopnosti zemědělských farem v České republice je vytvoření ekologického hospodaření nejen puncem kvality a nezávadnosti jejich produktů, ale rovněž potřebou.