Název mého článku neskrývá žádná dobrodružství ani zajímavosti konkrétních severských psů. Nepadnou zde ani jména „populárních“ jedinců. Jedná se pouz...
Název mého článku neskrývá žádná dobrodružství ani zajímavosti konkrétních severských psů. Nepadnou zde ani jména „populárních“ jedinců. Jedná se pouze (?) o úvahu, zda byla či nebyla správná volba při dovozu těchto nádherných psů.
• Sibiřský hasky Manittou – také on je jedním z mnoha neuváženě „namnožených medvídků s plyšovou srstí a s modrýma očima“. Čtvrt roku smutně vyhlíží skrze mříže kotce a sní svoje „severské sny“...
Těmto „divochům“ jsme vzali to nejcennější, co měli. Dobrodružný život v krásné drsné divočině. Co jsme jim za to nabídli? Nepohodlné klece, život ve velkoměstech plných hluku, zápachu a kvapu, účast na méně či více prestižních výstavách a výběr vhodných partnerů pro chov, takže z primitivních (rozuměj původních, nešlechtěných a od přírody inteligentních) seveřanů člověk udělal chovný materiál k produkci štěňat a nebo i moderní doplněk – image.
• Smutný pohled – temperamentní seveřan za mřížemi.
A co jejich původ? Ten zůstává tam, daleko na Aljašce. Jen malé procento seveřanů žije svůj snad vysněný život v harmonické smečce v našich podmínkách. Přiznejte si vy, chovatelé, majitelé či držitelé vašich malamutů a haskounů, čeho všeho jste ochotni se vzdát a co všechno jste ochotni udělat pro svého seveřana? A proto prosím vás všechny: brzděte v odchovech, neprodukujte štěňata v takovém množství, když není zájem. Vy nevidíte ty smutné severské pohledy za mřížemi psích útulku, jak zde krásní cizinci strádají?. Jistě i jim koluje v žilách krev předků vašich psů a to právě díky nezodpovědnosti při množení štěňat.
• Sibiřský hasky fena Enjee – nalezená, nechtěná. Je krásná a hodná, přesto o ni není zájem...
Kdyby jistá osoba nepřivezla seveřana do Evropy a následně i do tehdejší ČSSR, neměla bych své dva malamuty Daisy a Wina, o tomto svéhlavém plemeni bych možná jen četla a sledovala dokumenty z Aljašky. Dnes vím, nebo si jen myslím, že kdybych chtěla „výti s malamuty“, bylo by to právě tam v té úchvatné divočině, někde ve srubu u jezera, na Aljašce. Je to možná naivní touha, ale tam by jim bylo jistě dobře.
• Sibiřský hasky Saskatchewan (černobílý) a Cherokee (šedobílý) – oba byli nalezeni v lednu 2001 v Krkonoších v Adršpachu, byli označeni barvou ze závodů... Přesto nikomu dodnes nescházejí a v útulku již rok a půl čekají na nové pány...
Najdou se rozumní a hodní lidé, kteří je budou milovat a poskytnou jim vše, po čem srdce seveřana touží?? Útulek pro opuštěné psy LOZ ČR, Nad Zámkem 5, 674 01 Třebíč, tel.: +420 777 804 243.