Ráda bych navázala na minulou část cyklu, kdy jsme se zabývali časovým rozvržením přirozeného výcviku. Dnes se na celou záležitost, pro lepší porozumění, podívejme více z pohledu koně. Koně se totiž, na rozdíl od nás lidí, nezajímají, co bude za pět minut nebo co se stane večer. Koně znají pouze přítomnost, přežívají od okamžiku k okamžiku. Je to totiž po tisíciletí geneticky posilovaná životní pojistka. Nastane-li situace, která v očích koně ohrožuje jeho koňský život, je třeba reagovat okamžitě, aniž by byl čas vyhodnocovat, co to v tom křoví vlastně šramotí a jestli je to doopravdy tak nebezpečné, jak se zdá. V případě, že v křoví opravdu šramotí hladová šelma a kůň jen kratičce zaváhá, muže se stát velmi rychle potravou a to všichni koně dobře vědí a také to mají pevně zafixované do svého vzorce chování. My lidé máme za reakcí koně zpoždění zhruba 3–4 sekundy. Proto je kůň schopen nás tak často překvapit svým náhlým úlekem a úprkem. Vždy, když se lekne, má pocit, že mu jde o život!
Pokud začnete brát vážně tuhle koňskou techniku přežití a počítat s ní, otevře se vám zcela jiný pohled na výchovu koní, úlekové chování začnete jinak posuzovat a vyhnete se zbytečným nedorozuměním.
Je také třeba se naučit přesně vystihnout okamžik, kdy se dá na koně účinně výchovně zapůsobit. Časem poznáte, že to je právě ten okamžik, kdy jej zbavíte tlaku (věnovali jsme se tomu již v nikterých předchozích částech). Pro koně je totiž největší odměnou, když mají klid. Proto moment, kdy nastane klid a uvolnění veškerého vyvíjeného tlaku, chápou jako správnou cestu a zafixují si právě činnost, jež v tento moment provozovali. Řeknou si doslova: „Aha, tlak přestal zrovna, když jsem ustoupil o krok dozadu, tak příště, až přede mnou budou mávat rukama, tak budu couvat ještě rychleji a budu mít klid.“ Tomuto smyslu pro okamžik uvolnění tlaku se říká „načasování“. Čím lépe a přesněji načasujete působení jakýmkoliv tlakem a hlavně jeho včasné uvolnění, tím rychleji získáte kvalitní a pohotovou odpověď. Je potřeba to neustále zkoušet, koně pozorovat a snažit se jej „číst“. V momentě, kdy jen pomyslí, že by chtěl vyhovět, musí být tlak přerušen! Začneme-li si tímto způsobem více všímat reakcí koně a budeme-li stále lepší v načasování přerušení tlaku, bude stačit už jen přidat spoustu fantazie a nabytých zkušeností, použít přirozenou techniku (o které je řeč vlastně v celém našem cyklu) a vstřícný přístup a pak můžeme s koníkem provádět věci, o kterých se nám dříve ani nesnilo.
Na většině seminářů a v knihách zaměřených na tzv. „úspěšný a naplněný život“ najdete zmínku o síle vizualizace svých přání a snů (vůbec není na škodu jednu z takových knih vyhledat a prostudovat). Je to technika nadmíru účinná a to nejen v oblasti podnikání, práce a vůbec osobního života, ale i v oblasti výcviku, výchovy a výuky. Představivost a pozitivní vizualizace jsou základními prvky úspěchu, ať už děláte cokoliv. Hranice si totiž určujeme jen my sami. Můžeme si vizualizovat třeba situace, kdy přejdeme s koníkem parkur nebo zajedeme drezurní úlohu jen tak na stringu kolem krku nebo jej můžeme v myšlenkách pokládat, posadit, cokoli… Budeme-li se s těmito myšlenkami doslova mazlit a probírat dopodrobna tyto momenty, snažit se mít před očima celý postup, jak cviky provádíme, pak máme obrovskou šanci na úspěch. Pokud ale chodíme do stáje se strachem z neúspěchu a vidíme se v duchu padat nebo být zašlapáni, bude postup k vrcholným výkonům horší, ne-li nemožný. Jak říkají moudří: „Můžeš dokázat všechno, co chceš - pokud to chceš doopravdy!“
Pomůže vám třeba, když si při běžném tréninku představíte, že jste na závodech, aniž byste k tomu potřebovali pomůcky, které běžně při soutěži používáte. Zkuste třeba obíhat pomyslné tyčky, chcete-li jezdit rychlostky. Představte si, že se otáčíte v trailu v úzkém čtverci kolem osy, zkuste ustupovat nad kavaletou, jež si představujete pouze ve své hlavě, zajeďte drezurní úlohu jen podle pomyslných bodů, atd. Při těchto cvičeních se soustřeďte tak, jako byste opravdu byli na závodech, snažte se o perfekci vždy, i když jste jen doma na jízdárně.
Při výcviku si také můžeme vymýšlet hry simulující závodní manévry. Z knihy Pata Parelliho „Natural Horsemanship“ jsem jich pár vybrala pro vaši inspiraci, ale o tom až příště.