Člověk má spoustu snů. Některé se splní, jiné zůstávají. Ten náš se splnil koncem roku 2000, kdy jsme importovali do České republiky první fenku Ibizs...
Vrcholným okamžikem každého chovatele nebo možná… onou pomyslnou „třešničkou na dortu“, na kterou se všichni tolik těší /nepřipouštěje si, že její sladkost se během následných událostí někam vytratí a zůstane hořký pocit narůstajících starostí/ je narození štěňat. Oněch krásných štěňat, díky kterým první měsíc nespíme buď z důvodů obav o jejich zdárný růst či hledání nových pánečků a ostatní měsíce potom nemůžeme spát díky starostem, jak opravit zdemolovaný dům. A to nemluvím o fázi příprav, oné fázi, kdy hledáme vhodného partnera pro naši budoucí matku. Ta naše „fáze“ trvala skoro rok. Rok pročítání rodokmenů a hledání vhodného otce našich „třešniček“. Vyplatilo se, ženich se našel a nikterak daleko, pouhých tisíc kilometrů vzdušnou čarou od naší zahrady, po které se mezitím proháněla budoucí matka, zabíjela nudu chytáním myší a ani v nejmenším netušila, co se na ni chystá. Onou zemí bylo Dánsko.
Potom nastala další fáze nebo spíš mezidobí, kdy jsme si nepřipouštěli /nebo spíš nechtěli připustit/, že nás čeká cesta přes půl Evropy a mimochodem, ani jednou nás nenapadlo otevřít atlas a podívat se, jak vlastně Dánsko vypadá a pak to přišlo. Trávil jsem poklidnou a ničím nerušenou noční službu v práci a najednou zazvonil telefon. „Je to tady“… sdělila mi suše manželka. Přiznám se, že v ten moment mě napadlo snad tisíc myšlenek, co všechno se u nás zase stalo… nemoc v rodině, spadl kus domu, který už tři roky opravujeme, vykradli nás…“ Sedí na sedačce a kouká na mě“… zněla další nápověda, protože jsem se opravdu nechytal /důkazem čehož je, že jsem začal přemýšlet, kdo k nám přijel/. „ No Adéla hárá“… zněla třetí nápověda mé manželky a v ten moment mě polil smrtelný pot. Cesta do Dánska začala být neuvěřitelně reálná. Konečně jsem tedy otevřel mapu Dánska a smrtelný pot mě polil podruhé… ostrov!!! Nějak mi nedošlo, že Dánsko není pouze Jutský poloostrov, ale i mnoho ostrůvků kolem něj a na jednom z nich žil Frederico Fellini, otec našich budoucích štěňat. Nemá smysl popisovat, co všechno následovalo. Kdo se rozhodl absolvovat skoro tisíc kilometrů po souši a sto kilometrů po moři /míněna pouze cesta tam/, jen pro to, aby pozoroval pářící se psy, ví, o čem jsem teď nenapsal. Snad jen drobné postřehy z cesty – nejezděte do Dánska přes Polsko. Jste-li přesvědčeni, že pojedete po dálnici, nepojedete. Prostě tam není, ač už ji skoro patnáct let „propagují“ ve svých mapách. Pojedete po rozbitém dálničním pruhu, chvíli v pravém, chvíli v levém, na každém pátém kilometru je velikánský nápis, že se dálnice buduje a v prostředním „zeleném“ pásu mezi jedním a neexistujícím druhým dálničním pruhem mezitím vyrostly statné stromy. Postřeh druhý – cesta přes moře. Na německé dálnici jsem v noci počítal kamiony a modlil se, jak zvládneme „nalodění se“ na trajekt. Překvapení – je to jednodušší, než zakoupení lístku na našem vlakovém nádraží. Než vjedete do přístavu, zastavíte u okénka, na kterém je nápis cílového místa, zaplatíte 65 Euro a vjedete do lodi. To je vše.
Sečteno – podtrženo… Dánsko je krásná země. Seděl jsem v autě po probdělé noci a krátkém zastavení u Rudiho a pozoroval malé domky, často se slámovou střechou, veliké pozemky kolem nich, na kterých se pásli koně a občas se kolem mihla větrná elektrárna. Jeli jsme za Ediem /kdo by na svého psa volal Frederico Fellini/. Kdyby se mě někdo zeptal, kde bydlí, nevím. Dánsko je rovina, všude, kam se člověk podívá. Měl jsem pocit, jako bychom jezdili pořád dokola. Občas jsme přejeli na jiný ostrov/ tentokrát ovšem po mostě/ a já si nemohl odpustit myšlenku, že bloudíme a kupodivu – když jsem se podíval na Rudiho, výraz jeho obličeje napovídal, že nejsem daleko od pravdy. Zastavili jsme nějakých osmdesát kilometrů od Kodaně na pobřeží u malého domku s nádhernou zahradou a na ní byl ON. Nádherný pes, o hlavu větší než Adéla. Poskakoval za brankou, vrtěl celým tělem a mě se prohnala hlavou zmínka o nedůvěřivosti podengů a jejich „vlažném vztahu“ ke člověku, kterou jsem kdysi vyčetl v jednom velmi odborném pojednání. Prostě – choval se, jako by nás znal, jako bychom jezdili do Dánska každý týden a dnes jsme jen dorazili na další zdvořilou návštěvu. A dost pochybuji o tom, že věděl co, respektive koho, mu vezeme. Což se vzápětí ukázalo. Z pátých dveří našeho auta vyskočila Adéla, podotýkám, že po nějakých šestnácti hodinách cestování jsme byli všichni „mrtví“ a předpokládali jsme, že bude i naše fenka. Opak byl pravdou. Vtrhla na onu upravenou zahradu s takovou vervou a chutí si hrát, že Edie zapomněl na to, kdo je tu pánem, stáhnul ocas, sklopil uši a utekl do kuchyně. Polovina lidské populace následnou půlhodinu přemlouvala Edieho, aby se ujal svých „psích“ povinností a druhá polovina mezitím krotila Adélu a přemlouvala ji, aby se chovala jako na návštěvě. Když bylo po všem, Rudi prohlásil, že je dobrým zvykem v Dánsku psy hostům „předvést“. A předvedli se nádherně. Pohyb, výstavní postoj, něco tak nádherného jsme ještě neviděli.
Takže úplně na konec:
Obrovské poděkování patří našemu hostiteli a příteli, panu Rudimu Brandtovi. Chová podengy přes patnáct let, je uznávaným mezinárodním rozhodčím, vlastně nám pomohl celou akci zrealizovat. Do budoucna nás vybavil velkým množstvím informací a plánů a doprovázel nás na naší cestě za Ediem, jedním z jeho štěňat. Mohli jsme spatřit všechny jeho psy, legendárního, dnes třináctiletého Mattiho, Rosenkavaliera z chovu Gryphons, Španělku Evitu de Los Ninos de Sol a především - skvost mezi podengy, Faleru de Can Pocaroba - importovanou ze španělského chovu pana Rafa Serry. Všichni jsou nádherní a utvrzují nás v našem přesvědčení - podengové si zaslouží být chováni s náležitou úctou a láskou, jak tomu bylo kdysi.
Dne 24. 3. 2004 se narodili v České republice první podengové. Jsou to pejsci Anubis, Atef a Aragorn a fenky Adelphia, Abelive a Arwen. Jsou nádherní, demolují dům a zahradu a mají velikou šanci stát se základem chovu těchto ušlechtilých psů u nás.
anupsway@podenco-ibicenco.com