Tato krásná užovka bývala uváděna jako poddruh Elaphe obsoleta. Dnes je vyčleněna jako samostatný druh. Je pojmenována podle Spencera Fullertona Bai...
Tato krásná užovka bývala uváděna jako poddruh Elaphe obsoleta. Dnes je vyčleněna jako samostatný druh. Je pojmenována podle Spencera Fullertona Bairda, zooologa působícího během 19. století ve Smithsonian Institution.
Délka dospělých Elaphe bairdi bývá mezi 120 až 150 cm a zcela výjimečně i 180 cm. Mláďata se líhnou 28 až 33 cm dlouhá. Druh je charakterizován 25–27 řadami dorsálních štítků, počet ventrálií je mezi 237 až 263. Samci mívají 92–103 subkaudálií, samice 85–95. Anální štítek je dělený. Všechny štítky na těle jsou pouze mírně kýlnaté.
• březí samice si vyhřívá zadní část těla
Elaphe bairdi je rozšířena v jihozápadní a centrální části Texasu a dále jižně od řeky Rio Grande do severovýchodního Mexika. Obývá jak suché prérie, tak i horské lesnaté kaňony, až do nadmořské výšky 1500 m. Některé části jejího výskytu se prolínaní s areály, kde se vyskytuje podobná Elaphe obsoleta lindheimeri, se kterou se kříží.
V přírodě se tento had páří během května a června. Za několik týdnů nato snáší samice obvykle 6 až 12 vajec, ze kterých se líhnou mláďata za 60–75 dní v závislosti na teplotě.
Dospělé užovky v přírodě loví malé savce, ještěry a ptáky. Mláďata v přírodě pravděpodobně preferují ještěrky, ale v terarijních chovech bez problému přijímají holá myšata již po prvním svleku.
• chovný samec má na krku pozůstatky juvenilní kresby
Ačkoliv není u užovky Elaphe blairdi popsána žádná subspecie, vyskytuje se ve dvou odlišných barevných formách dle místa výskytu. Ani v chovech se tyto formy nemísí.
Forma z Texasu se vyznačuje šedohnědou až stříbrně perleťovou základní barvou těla, se čtyřmi tmavšími podélnými pruhy. Oba hřbetní pruhy jsou výraznější než boční. Okraje štítků na bocích jsou červené, oranžové nebo růžové. Břicho je žluté nebo oranžové.
Mexická forma bývá po celém těle více oranžová, s méně zřetelnými pruhy. K tomuto zbarvení kontrastuje šedá hlava. Perleťové zabarvení chybí. Zajímavé je, že zbarvení mláďat obou forem je zcela odlišné od zbarvení adultů, skvrnité. Toto skvrnění v náznacích zůstává i u dospělých jedinců, zvláště v přední části těla mezi podélnými pruhy.
• Elaphe bairdi s perleťovým leskem
Můj pár texaské formy Elaphe bairdi pochází od chovatelů z Belgie a zakoupil jsem je jako 8 měsíců stará mláďata v březnu 2003. Délka samce byla v té době 63 a samice 64 cm. Obě zvířata byla v přechodu ze skvrnité juvenilní kresby na zbarvení dospělců. Podélné pruhy na těle se teprve začínaly formovat a perleťová barva těla a oranžové boky byly ještě málo patrné.
Obě zvířata jsem nejprve z karanténních důvodů umístil odděleně do plastových boxů. Byla poměrně nervózní a silně chřestila ocasy nejen při manipulaci s nimi, ale i při přiblížení se k jejich dočasné ubikaci. Velmi dobře, až hltavě, přijímala živá mláďata myší a mastomyší.
• chovná samice v detailu
Po dvou měsících jsem zvířata umístil společně do terária 70×40×40 (dך×v). Substrátem byl říční písek smíchaný s rašelinou v poměru 3 : 1. Terárium doplňovaly dva úkryty z dubových pařezů a miska s vodou. Žárovka 40 W zajišťovala přes den teplotu asi 27 °C, s lokální vyšší teplotou přímo pod žárovkou. Jak hadi rostli, stávali se klidnějšími a jejich barvy byly výraznější. V říjnu 2003, ve stáří 15 měsíců, měřil samec 104 a samice 100 cm. Potravu přijímali až do poloviny listopadu, kdy jsem je přestal krmit a počátkem prosince jsem je dal společně zimovat po dobu osmi týdnů. V místnosti, kterou mám pro zimování hadů se teplota pohybuje mezi 10 až 14 °C celou zimu.
Počátkem února 2004 jsem hady odzimoval, vrátil je do jejich terária a postupně převedl na bývalou teplotu. Asi po deseti dnech začaly užovky opět přijímat potravu. První náznaky, že samec má o samici zájem, jsem pozoroval již v polovině března, když jí několikrát po teráriu prohnal. Vlastní páření jsem zaznamenal třikrát a to 28. 3., 2. 4. a 10. 4. Samotná kopulace trvala asi 10 minut. Samec si samici přitlačil hlavou a po celou dobu se na ní silně vlnil. Koncem dubna již bylo na samici vidět, že je plná. Přestala přijímat potravu a často si vyhřívala zadní část těla. V tuto dobu jsem od ní odebral samce. 3. května se samice svlékla a tak jsem jí připravil snůškový box. 14. 5. snesla 5 vajec o velikosti cca 5×2 cm.
• mládě Elaphe bairdi ve stáří 8 měsíců
Myslím si, že tento druh užovky u nás ještě nebyl odchován a tak se těším na mladé, jestli se odchov povede.