V posledních letech se většímu počtu chovatelů podařilo vzájemným křížením stávajících mutací odchovat u alexandrů malých mnoho nových barevných mutací, kterých údajně existuje přes 100 různých druhů.
Jednou z nejnovějších mutací je pastelově šedá s krémově zbarvenou hlavou a bílým ocasem. Takový jedinec má černé oči, světlé nohy a bílé drápy. Doba pohlavního dospívání se uvádí dva až tři roky. Tato mutace je absolutní rarita, proto se dosud v chovech vyskytuje málo vybarvených ptáků. Píše se, že dědičnost je dvakrát recesivní a dvakrát dominantní.
Stejnou vzácností je mutace alexandra malého pastelově modrá skořicová. Dědičnost je dvakrát recesivní a jedenkrát dominantní. Mutace má tmavě červené oči, světlé nohy a drápy. Mláďata vyletující z hnízda jsou světle modře zbarvená s málo výrazným pastelovým faktorem. Po dvou letech se hlava samce zbarví žlutozeleně, je ohraničená černým proužkem na krku a bílým proužkem v týle. Samičky mají proužek v týle zřetelně modrý. Také tato mutace je velice vzácná.
Dánský chovatel papoušků Claus Nielson z města Havdrup odchoval od přírodně zbarveného páru nandejů černohlavých jednoho plavého ptáka. Již v hnízdě bylo možno toto mládě od ostatních sourozenců snadno rozlišit: jeho oči byly červené, chmýří po celém těle bylo světlejší, než měli normálně zbarvení ptáci. Jaká bude dědičnost této mutace, chovatel Nielson dosud neví.
Podle časopisu PAPAGEIN č. 9, 11, 12/2000