Ptáky jsem získal 25. října 2000 z Chotěboře, pravděpodobně ve stáří 4 až 5 roků. Žakové jsou z odchytu v Kongu. Umístil jsem je do voliéry o rozměrec...
Ptáky jsem získal 25. října 2000 z Chotěboře, pravděpodobně ve stáří 4 až 5 roků. Žakové jsou z odchytu v Kongu. Umístil jsem je do voliéry o rozměrech 180×180×80 cm. Budka je zhotovena z novodurové roury o průměru 30 cm a délce 60 cm, je umístěna vně voliéry. V chodbě, kde jsou ptáci umístěni, je dost rušný pohyb, ale ptáci si vcelku zvykli. Zůstali však velmi ostražití a při jakémkoli pohybu v jejich blízkosti se přemístí do zadní části voliéry. Ochočení, jako u ptáků z odchovu, se však nepodařilo ani za 3 a půl roku.
• voliéra a budka
rodiče
• v inkubátoru 47 den
Oba ptáci si popiskují různé melodie a pobrukují nějaká slova, ale to je vše. Již v roce 2001 se i přes svou plachost zajímali o budku, avšak ke hnízdění nedošlo. V roce 2002 to bylo již lepší a samice snesla první vejce 22. února a druhé 25. února. Vejce byla bohužel neoplozená. 28. května snesla samice jedno vejce druhé snůšky oplozené, zárodek uhynul ještě před vylíhnutím. Kolem vánoc 2002 se znovu začali zajímat o budku a od 17. ledna byla samice v budce i přes noc. 20. ledna snesla první vejce, 23. druhé a 26. třetí. Všechna tři vejce byla oplozená, vylíhlo se jen jedno mládě, které staří krmili do 22. března, kdy jsem ho vzal do ruky a oni ho do rána zabili. Přes celé léto byli ptáci v klidu i když budku občas navštěvovali. Pátého prosince 2003 se pářili a první vejce bylo v budce devátého a druhé 12. prosince. 8. ledna se vylíhlo první a 11. druhé mládě. Po předešlých zkušenostech jsem kontrolu prováděl již méně často a opatrněji. Zdálo se, že je vše v pořádku, ale 8. února jsem zjistil, že jedno mládě je mrtvé. Druhé bylo zatím v pořádku, tak jsem ho u rodičů ještě ponechal. 22. února bylo při kontrole vidět, že staří mládě napadají a škubou, tak jsem je odebral ve stáří 47 dní. Pták byl umístěn do předem připraveného inkubátoru, vybaveného termostatem, topením, patřičným osvětlením, digitálním teploměrem, vlhkoměrem a ventilací pro rychlejší výměnu vzduchu. Krmení se povedlo hned od počátku, upravenou kávovou lžičkou, třikrát denně směsí KAYTTE exact v poměru jedna ku jedné. Mládě bylo před každým krmením a po něm zváženo, vedena evidence o množství přijaté potravy a přírůstku nebo úbytku váhy od 47 dne až do 100 dní. Při odběru byla hmotnost 450 g a nejvyšší dosažená váha byla 560 g. 10. března jsem mládě přemístil do větší odchovny, kde již byl na dně rošt (bidlo), miska na vodu a krmení. Teplota již byla pokojová (23 stupňů). Pohyb ptáka se začal podstatně zvětšovat a také se snižovala hmotnost. Od 10. dubna byl pták krmen jen jednou denně a to mezi 19 a 20 hodinou. Ráno dostal granule (pelety) pro velké papoušky a přes den střídavě – naklíčené i suché různé zrniny, (směs pro velké papoušky), vařenou rýži a kukuřici, dýňová semena. Z ovoce a zeleniny – mrkev, jablko, černé a červené jeřabiny, banán, kiwi. 14. dubna ve stáří 100 dní se pták pohyboval bez problémů po celém bytě a byl předán novému majiteli.
Transport a nové prostředí přestál dobře. Padesát tři dny, co byl uměle krmen, je zdokumentováno na videu a je na co dívat i přemýšlet, co při dalším odchovu, pokud se povede, by se dalo vylepšit.
• inkubátor
• větší odchovna s roštem
• první krmení 47. den
Vím, že je mnoho chovatelů, kteří již léta tyto ptáky odchovávají, ale je škoda, že se málo z nich chce podělit o své zkušenosti s těmi méně zkušenými, když možností publikovat je dnes již dostatek. Proto jsem se chtěl se svou skromnou zkušeností podělit s ostatními a ukázat, že s trochou toho chovatelského štěstí můžeme i u ptáků z odchytu a v podmínkách ne zrovna ideálních, docílit úspěšného odchovu. Jestli se povede ještě další zahnízdění, vím dopředu čeho se vyvarovat. Nedá se čekat a je třeba mládě odebrat dříve, než se přihodí některá ze situací, které se mi staly. Odzkoušel jsem, že i v zařízení vyrobeném doma se Papoušek šedý dá odchovat.
• stáří 80 dní – větší odchovna
Přeji všem hodně úspěchu v jejich chovu. Na ukázku přikládám několik fotografií mého zařízení.