Dřívější ochránce stád dobytka a obydlí před vlky a medvědy, úspěšný bojovník v nelehkých zápasech s těmito šelmami. Dnes nekompromisní hlídač svěřené...
„Od roku 1986 pracujeme na zabezpečení objektů. Za tu dobu jsme vyzkoušeli mnoho plemen psů, ale stále nám na každém něco vadilo. Ať to byla nemožnost celoročního pobytu venku, neschopnost pracovat samostatně apod.“, začíná náš rozhovor pan Froněk. „Od roku 1989 používáme kavkazské ovčáky (KO). Poprvé jsme se s nimi u nás setkali v roce 1982. V někdejší NDR byli používáni služebně k ostraze hranic a např. Berlínské zdi od roku 1968. Počet „kavkazáků“ se tehdy odhadoval na 7000 psů. Po roce 1989 byli tito psi „propuštěni do civilu“, někteří utraceni. Některé si vzali sami příslušníci ozbrojených sil domů. Poté vyšlo v Německu nařízení, které zakazovalo službu kavkazů u všech státních složek a bezpečnostních agentur, protože se používal k nekompromisním zásahům. Dokáže se totiž postavit každému nepříteli. Při hlídání stáda umí odehnat nebo zlikvidovat nejen smečku vlků, ale i medvěda, který v některých oblastech dosahuje váhy až 700 kg.“
Kavkazák je pro takovou práci skvěle vybaven. Středně velký až velký pes, silný, impozantní, bez známek hysterie a vždy s výraznou obranou reakcí. Od přírody je ostrý, nedůvěřivý až zlý k cizím lidem. V bývalém SSSR pracuje nejen u stáda, ale stále více je využíván i speciálními jednotkami armády či jednotkami ministerstva „OMOON“ přezdívanými také „černé barety“. Plnil a stále plní úkoly jako hlídač rozlehlých objektů zvláštního určení (raketové základny, věznice, atd.). Nezřídka se také používá jako pes v pořádkových hlídkách. U nás byl pokus zařadit kavkazského ovčáka u armády ČSSR při ostraze hranic, ale bohužel kvůli nutnosti změny psovoda to nebylo možné, i když ostatní požadavky splnil na jedničku. Kavkaz nesnáší vůbec a nebo velmi špatně změnu psovoda. „My jsme je začali používat od roku 1989 a to v agentuře SCSA. Kavkazák se nám velmi osvědčil při ostraze objektu se psovodem i při samostatné práci. V těchto dvou disciplínách je nepřekonatelný. Je k tomu výborně vybavený a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Už jenom jeho vzhled a vrozená agresivita odrazují pachatele. Nejraději používáme středně velké psy, okolo 74 cm v kohoutku a váze 65 kg. Takto stavění jedinci jsou neúnavní v jakémkoli počasí, mají dostatečný fyzický fond k zásahu a přitom se neunaví ani po 20 hodinách služby, na rozdíl od psů vysokých např. 85 cm, vážících 80 kg. Takové těžší jedince používáme pro hlídání menších objektů, rodinných domů, atd. Ke střežení objektů používáme vždy nejméně 2 psy. Ve firmě Tempo-Car Miloš Strnad, která má vlastní strážní službu, používáme na 15 ha pozemku 5–8 psů. Když chcete mít v objektu více psů – samců, doporučujeme sourozence z jednoho vrhu, aby byli stejně staří, vyřídili si mezi sebou postavení ve smečce ve věku 3–4 měsíců, zvolili si vůdce a později nebyly problémy s tím, že je více psů pohromadě. My máme např. 4 bratry a zbytek doplňujeme fenami různého stáří. Psi jsou při ostraze objektu spolu, musíme je oddělit jen při krmení. KO si velice hlídá svou misku a mohlo by dojít ke konfliktu mezi psy.“
Firma Tempo–Car Miloš Strnad vlastní 20 psů, z toho 15 KO. I když má i jiná plemena, „páteř“ ostrahy tvoří kavkazští ovčáci. Výborně se osvědčili při pořádkových službách. Po amnestii v 90. letech, když jsme udržovali pořádek na Hlavním vlakovém nádraží v Praze nebo proti rozdováděným fanouškům SPARTY, atd. Už jenom jeho vzhled a řev rozzuřeného medvěda budí skutečně velký respekt. Nepotřebuje výcvik jako třeba
Německý ovčák, naopak takový výcvik by ho zničil. Chce to jen jediné, pochopit jeho duši a povahu a vést ho důsledně již odmalička. Pak se z něho stane vynikající hlídač a kamarád, který miluje svoji rodinu a je ochoten za ni položit život. Nikdy nestrpí jednání ohrožující jeho rodinu. Správně vedený pes má velmi vřelý vztah k dětem, není však žádnou hračkou. Nikdy by neměl být trestán za ostrost vůči cizím. Kdo chce psa, aby si ho mohli všichni hladit, ať si nepořizuje kavkaza, neboť toho by měli hladit a hrát si s ním pouze lidé z jeho rodiny. „Naše výchova je následující. Psa začínáme vychovávat mezi 3–8 měsícem, v klidu ho naučíme ukázat zuby, chůzi na vodítku, nechat se rozčesat a celkově od nás prohlédnout. Trávíme s ním hodně času, mluvíme na něj a navážeme se štěnětem vztah. Cizí lidi k němu nepouštíme, nesmí se ho dotýkat, krmit a podobně. To je naše zásada. V 8. měsících přivážíme psy do objektu, kde se učí od starších jedinců. Děláme tzv. „rozvíjení zloby“ a to tak, že naučíme psy být přivázaní na úvazech, proložíme je dospělými jedinci, figurant pobíhá s křikem okolo nich a vždy před nimi uteče. Toto provádíme asi jednou za 3 týdny. Potom vydráždíme psy za plotem a ti začnou tlačit figuranta na útěk. Toto stačí úplně k výchově psa k ostraze. KO by to zvládl i bez rozvíjení zloby, nám se to osvědčilo, děláme to podle armády bývalého SSSR. Takto připravení jedinci jsou dříve vhodní k ostraze a velmi je to baví. KO začíná hlídat mezi 4 a 12 měsícem. V objektu používáme psy ke střežení od 8 až 12 měsíců. Na práci v pořádkové službě používáme psy od 3 let výše a to především psy – samce. Koušeme s nimi nejdříve od 2 let do ringového obleku. Kavkazský ovčák nebere obranu jako sport, ale jako opravdový boj. Z toho vyplývá, že útočí tam, kde je figurant nejzranitelnější. Zadržení v objektu na dálku neděláme kvůli velké hmotnosti psa a jeho razanci, nikdo z figurantů to nechce dělat. Jednou jsme to ale viděli a bylo to opravdu něco.“
Kavkaz je velmi odolný, může pracovat až do -50 °C, ale musí být ustájen celoročně venku, aby si vytvořil potřebnou podsadu. Snáší dobře sníh, déšť, ale například i +40 °C, neboť srst ho chrání nejen proti chladu, ale i proti slunečním paprskům. Pokud není KO zrovna v línání, stačí psa 1× za 10 dnů pročesat. Spotřeba krmiva v dospělosti je asi jako u NO.
Zájemcům doporučujeme, aby si při odběru štěněte přezkoušeli povahu rodičů. A to takto: Majitel vezme psa na vodítku mimo svůj pozemek, proti němu přichází figurant s holí. Dva metry před psem zaútočí figurant na psovoda, pes by měl bez pobízení aktivně bránit svého pána. Tento test je povinný i u nás na bonitaci. V zemi původu ho musí pes absolvovat, když chce dostat titul vítěze na výstavě.
„Kavkazský ovčák získává i v ČR stále více na oblibě. Po 13 letech práce s tímto plemenem ho mohu doporučit a to hlavně na hlídání jakéhokoliv objektu, ať už se psovodem nebo pro samostatné střežení rodinných domů, skladů, stád ovcí a skotu, továren, atd., ale i na pořádkovou službu. Zvládá i pachové práce, ale není vhodný pro práci na dálku, např. zadržení pachatele na 200 m mimo jeho objekt, zvláště když se pachatel nehýbe. Taktéž se nehodí na střídání více psovodů. Jinak mohu říci, že splňuje všechny podmínky pro ostrahu a výkon pořádkové služby a je k tomu přímo předurčen,“ dodává závěrem pan Tomáš Froněk.
(Více informací o plemeni kavkazský ovčák můžete získat např. v chovatelské stanici Právo tesáku, tel.499 392 220).