Reaguji na článek př. Petra Podpěry (Fauna č. 8/2001), kde v závěru příspěvku vyzývá chovatele, aby sdělili své zkušenosti s vyhazováním mláďat u astrildovitých.
Začnu u několika australských druhů. Astrildy bělolící chovám už více let. Většinou 3 až 4 páry. Několik sezón po sobě odchovávali početná hnízda bez problémů. Najednou přišel rok, kdy i tito ptáci zastudili snůšky nebo vyhazovali mláďata a to i chovný pár, který už mladé několikrát v minulosti odchoval. Pásovníci krátkoocasí sami odchovávají mláďata, ale i chovný pár, který v předcházejícím roce 3x úspěšně vyvedl mladé, v další sezóně zklamal a hned po vylíhnutí holátka vůbec nekrmil a vyhazoval - jak to popisuje př. Podpěra. Štěstí asi mám u pásovníků dlouhoocasých červenozobých, kde páry odchovávají bez problémů. Samozřejmě je někdy nutné ptáky rozdělit a přepárovat. Proto většinou mám liché samce nebo samičky navíc a pár který zklame z chovu nevyřadím, ale provedu výměnu partnera. Panenky hnědoprsé jsem choval kratší dobu. Mladé nevyhazovaly a vyvedly je i ve vitríně 1 m dlouhé a jen 35 cm vysoké.
Panenky molucké: jejich chovem jsem se zabýval asi 3 roky. Odchovy se dařily u dvou párů a mohu říci, že co se vylíhlo, bylo zdárně odchováno. Bohužel pro nedostatek místa jsem jejich chov zrušil.
Z chovu afrických druhů drobotiny si vzpomínám na tyto zkušenosti: amadiny páskované jsou známé častým vyhazováním mláďat. Sám jsem se o tom přesvědčil. U mě hnízdily v kleci v bytě. Už větší mláďata vyhodily asi 5x během několika dnů. Vždy jsem je našel živá a po vrácení do hnízda byla nakrmena. Po několika dnech tyto “závody” se mnou skončily a 3 ks amadin rodiče odchovali. Teplota v místnosti se pohybovala přes den mezi 22-25 °C, což jistě mláďatům také pomohlo přežít. Ve venkovním prostředí by jejich šance na přežití byla jistě menší. U astrildů rudočelých jsem odchovával jen jedno až dvě mláďata z hnízda. Vždy po vylíhnutí provedli redukci a ponechali si jedno až dvě mláďata. Co bylo navíc, vyhodili. Totéž nemohu potvrdit u astrildů rudokřídlých. U tohoto druhu mám odchovy početnější. Je-li sestaven dobrý pár, odchová i 4 mláďata najednou. U tohoto astrilda mám lepší výsledky v odchovu než u ptáků pocházejících z odchytu. Nebo kde alespoň jeden z rodičů pochází z odchytu. Vyskytne se však i takový pár, který vyhodí vše co se vylíhne...
U afrických zvonohlíků šedých jsem po několika neúspěšných hnízděních uviděl samce s mládětem v zobáku. Stačilo jej vždy před líhnutím z klece odchytit a samička se sama postarala o potomstvo a úspěšně hnízdila. V současné době chovám stračky dvoubarvé hnědohřbeté. V loňské roce chovný pár (oba rodiče z odchytu) odchoval 2x, vždy po jednom mláděti. Ostatní vejce i oplozená beze zbytku zmizela... Při třetím hnízdění jsem zkusil při líhnutí provést kontrolu hnízda. Ptáky jsem natolik vyrušil, že zmizela celá snůška a sezóna tím skončila. V letošním roce stejný pár opět zahnízdil. Kontroly jsem neprováděl a už mám z I. hnízdění vylétlá 3 mláďata.
Amaranty malé chovám více let. Někteří chovatelé si stěžovali na vyhazování mláďat u tohoto druhu. Já jsem se divil... Do loňského roku všechny páry odchovaly vše, co se vylíhlo, až k samostatnosti. (Potíže nastávaly jen proto, že některé snůšky byly neoplozené). Páry amarantů jsem měl sestavené vždy z ptáků odchovaných v zajetí...