Vhodným doplňkem výživy pro většinu druhů chovaných ptáků jsou různé druhy pečiva, především piškoty. Proto nebude na škodu, když zájemce seznámím s některými recepty.
3 bílky z čerstvých vajec se dobře ušlehají, k tomu se přidají 3 žloutky rovněž dobře ušlehané. Potom se přidá 10 dkg pšeničné mouky, 10 dkg práškového cukru. Vše se dobře promíchá a dá se péci. Po upečení a vychladnutí se piškot rozřeže na podélné řezy, které se potom dobře usuší. Podle potřeby ulamujeme kousky a dáváme je do míchanice buď v suchém stavu nebo navlhčené mlékem, případně vodou. Tento výrobek chutná jak ptákům měkkozobým, tak i zrnozobým.
V zahraničním časopise se doporučuje použít k výrobě ptačí buchty těchto komponentů:
50 % sójové mouky, 25 % pšeničné a 25 % ovesné mouky. Dále lze použít bio vločky, pšeničné klíčky, pivovarské kvasnice a sušené netučné mléko. Postup zpracování si zvolí kuchařka sama.
1. Piškot:
5–6 vajec, 400 g hroznového cukru, 600 g Vital-Koncentrát, 350 g kukuřičné mouky.
2. Piškot z ovesných vloček:
8 žloutků ušleháme s 8 lžícemi horké vody, přidáme 125 g cukru, 1 polévkovou lžíci medu a znovu šleháme, potom vmícháme 2 čajové lžičky kalcia, 125 g mouky, 200 g ovesných vloček a nakonec přimícháme sníh z 8 vajec.
3. Piškot z kukuřice:
připravuje se jako 2., navíc se přidají 2 polévkové lžíce medu a místo ovesných vloček se použije 250 g kukuřičné mouky.
4. Sójové keksy:
3 vejce, 100 g hroznového cukru, 2 čajové lžičky práškového kalcia (Osspulvit), 500 g sójové mouky a cca 350 ml mléka.
5. Keksy pro papoušky:
4 vejce, 1 polévková lžíce medu, 500 g hotové vaječné směsi tovární výroby (Sittichgold), voda a šťáva z mrkve.
6. Medový piškot:
8 vajec, 8 polévkových lžic horké vody, 2 polévkové lžíce medu, 2 čajové lžičky práškového kalcia (Osspulvit), 250 g mouky (příprava viz návod 2.).
Jistě si leckterý čtenář řekne, proč by měl ještě v dnešní době uvedená krmiva sám pracně připravovat, když má možnost koupit si v obchodě hotové výrobky, které zde jsou nabízeny v širokém výběru. Jistě je na tom dost pravdy, ale je možné, že si některý chovatel některý z předpisů vyzkouší, ocení jeho praktický přínos a pak s výsledky seznámí naše čtenáře.