Pokud máte terária vlastní výroby a ještě z toho co dům dal, je článek právě pro vás. Terária vyrábím ze starých skříněk nebo OSB desek, protože je mám v bytě 2+1 a připadá mi to bezpečnější jak pro hady, tak i pro obyvatele bytu. Také mi hadi připadají klidnější, než v celoprůhledných teráriích.
Tak tedy, ze skříňky vymontuji panty po dvířkách a vlepím posuvné U-lišty. Pak za spodní, směrem dovnitř, vlepím pruh skla proti vypadávání substrátu. Sklo dávám i na dno, protože nechci ani u OSB desek riskovat bobtnání vlivem rosení nebo z převržené misky na vodu.
Větrací otvory vyřezávám do stropu nebo do boční stěny, dle potřeby. Jako první natírám strop vodou-ředitelnými barvami, většinou první nátěr bílou a při dalších mažu modrou přes bílou, až je krásné modrobílé nebe.
Zadní a boční stěny jsou nejpracnější, ale také nejhezčí:
1. penetrace stěn přípravkem na nesavé povrchy (PPB – přilnavý most pro kritické povrchy). U prvního kroku je důležité dbát pokynů k použití!
2. Rozmíchání lepidla na obklady a nastěrkování ploch. Toto provedeme např. širokou špachtlí. Není nutné speciální nářadí. Na větší plochy je možno do této vrsty zastěrkovat stavební síťovinu (používá se na zateplování budov). Schnutí.
3. Znovu rozmíchání lepidla na obklady, přidáme třeba písek nebo štěrk, aby byl povrch hrubší. Lze použít i samotné lepidlo. Když chci mít stěny barevné, přidám práškové barvy do vápna. Práškové barvy používám, protože barví lépe než tekuté barvy do bytových nátěrů.
4. Po mírném proschnutí ometu plochy suchým štětcem, smetáčkem nebo zlehka oškrábnu plastovou stěrkou, aby vypadaly kamínky, které špatně drží. Zapravím špatná místa a nechám schnout. Pokud vrstva praská, nejčastěji v rozích, tak se prasklina proškrábne a místo přetře štětcem namočeným do naředěné stěrkové hmoty.
Tento postup používám i na výrobu úkrytu z rozřezaných vodovodních trubek patřičného průměru.
Po zaschnutí namontuji větve. Díry na přišroubování je lepší předvrtat, aby nedošlo k poškození síťoviny vrutem. Namontuji teploměry, světlo a hadi se mohou stěhovat.
Světlo vyrábím ze dvou na sebe posazených květináčů tak, aby nikde nevykukovaly kusy žárovek, nebo objímek. Do většího vyštípu ve dně otvor o průměru 4 cm, zastrčím objímku s kabelem a na to navleču menší (viz. obrázek).
Přibližné náklady na úpravu povrchů:
• vodou ředitelné barvy 1 kg 100 Kč
• penetrace PPB 1 kg (5 m2) 100 Kč
• stavební síťovina 1 běžný metr 30 Kč
• lepidlo na obklady 25 kg 130 Kč
• práškové barvy 1 kg 80 Kč