"Mám ve stáji dvě 1,5 roku staré klisny (ČT, StKl) a jednu dospělou klisnu (freese). Učím koně samostatnosti a snažím se střídavě s nimi chodit ven o samotě. Nemám problém s odvedením koně od stáje, ale s hříbětem ČT, které mi vyrazí box, jakmile některou zbylou klisnu vyvedu ven. Vyztužila jsem celý box, zkusila jsem kobylce hodit seno, aby se zabavila ... Nepomáhá nic, než další člověk ve dveřích s koštětem v ruce – ale to není řešení pro koně ani pro mě.
Můžete mi poradit, jak naučit koně, aby „nejančil“, když jiný jde ven (ve stáji mi vždy zůstávají dva koně, není tam sama)?"
Problémy s oddělením koní od sebe jsou bohužel velice časté, obzvláště u těch majitelů koní, kteří jezdí sami více koní najednou. Jde o typický „koňský“ povahový rys a tím je upadání do závislosti. Musím podotknout, že i zde se v podstatě jedná o nedostatečnou úroveň respektu ze strany koně. V tomto případě by stálo za to zjistit ve výběhu, která z vašich klisen je vůdkyní ostatních dvou. Jednání kobylky, která by ráda zbořila box v momentě, kdy jiná odchází, totiž nemusí mít nic společného s hříběcím strachem. Je možné, že mladá ČT klisna by ráda dominovala vašemu malému stádu a vzteká se vždy, když si někdo dovolí tuto stádovou celistvost narušit odvedením jednoho člena ze stáda. Ale ať už jsou její důvody jakékoliv (snaha o dominanci nebo naopak strach z osamocení), ukazuje takové chování na fakt, že klisna více respektuje stádo, než vás jako vůdce.
Takže se znovu dostáváme k nutnosti ověřit si, jaké má kůň mínění a ujasnit si, kdo bude šéfem a kdo bude následovat. Zkuste si kobylku vzít jednoduše na ohlávku a vodítko a zjistěte, jak vás respektuje ze země. Bude-li vše v pořádku a projdete-li všemi, v našem cyklu zmíněnými cvičeními bez problémů, tzn. bez známek vzteku a odporu nebo dokonce strachu, je kobylka připravená k dalšímu nácviku odloučení. Jestli ne, chtělo by to se zamyslet a zapracovat na respektu včas. Nezakročíte-li, nemusí zůstat jen u rozbitého boxu. Dominantní kůň, který nerespektuje lidské tělo umí být velice nebezpečný, což platí bez ohledu na pohlaví a plemeno koně a tohle riziko se většinou zvyšuje s věkem a s nabytými zkušenostmi.
Abychom koni usnadnili pochopení, že odloučení je běžná nutnost, kterou bude muset respektovat, začneme nejprve tak, že si vezmeme „závislého“ koníka ven (nejlépe do kruhovky v prostoru stáje, aby slyšel a viděl ostatní). Zatímco vy sama budete pracovat se „závislým“ koníkem na ruce a budete provádět cvičení pro upevnění respektu, bude někdo druhý u kruhovky čistit a sedlat. Vy se přitom budete snažit,aby vás kobylka respektovala i přesto, že někdo druhý se chystá ven. Budete se snažit udržet stálou pozornost vaší kobylky tím, že ji neustále budete zaměstnávat. To znamená třeba lonžovat - i přes překážky, ustupovat atd. Když začne být nervózní z odchodu druhého koně, můžete jen přidat míru práce – pobídnout do klusu, cvalu a nechat uvolnit v rychlejším chodu. Vtip je v tom, že čím bude podrážděnější a více neklidná, tím víc bude pracovat a naopak, zklidní-li se a uvolní, má nárok na odpočinek a vaše laskání po celém těle. Zatímco druhý jezdec s koněm odejde, vy budete pracovat, dokud se kobylka nezklidní. Ideální by bylo, aby se druhý jezdec vrátil až poté, co bude váš kůň naprosto v klidu. (Můžete si třeba zavolat mobilem, kdy se má vrátit). Pár dní takového nácviku by mohlo přispět k výraznému zlepšení celého problému. Rovněž bych doporučila, máte-li k dispozici výběh s elektrickým ohradníkem, zanechat párkrát při odchodu kobylku místo v pevném boxu ve výběhu s druhou kobylou, která zůstává doma. Potom postupně můžete vyzkoušet zanechání v boxe. Bude-li se ale opět snažit jej rozbít, bylo by lepší se ještě párkrát vrátit k práci v kruhovce. Další výzvou pak bude to, že necháte se závislou kobylkou pracovat vašeho asistenta a odcházet s jiným koněm budete vy sama. To může celý problém opět trošku připomenout, ale pokud váš asistent bude s koněm správně pracovat tak, jako vy předtím, kůň by se měl znovu uklidnit a začít váš odchod respektovat. Důležité je, se kobylce ihned po návratu trošku věnovat, pohladit nebo třeba i nabídnout pamlsek (než vaše odchody plně akceptuje).
Celkově bych doporučila s takovýmto koníkem pracovat pravidelně a samostatně. Vždyť cvičení na ruce lze s hříbětem provádět již od ranného věku! Zkušení koňáci dokonce provádějí v omezené míře a velmi opatrně přirozená cvičení s hříbětem již ihned po narození. Máte-li možnost, berte kobylku občas jen tak na vycházku na ruce nebo máte-li hmotnostní předpoklady a koník má již zapouzdřené klouby, můžete si po předchozí přípravě (viz naše články) zkusit kobylku i nasedlat jen dekou a obřišníkem a zkusit chodit v kroku v blízkosti stáje. Budete-li již nyní zvykat koně na deku a sedlo a posadíte-li se na něj v omezené míře (dvakrát až třikrát týdně, postupně maximálně 20 minut) – to vše samozřejmě zatím pouze na ohlávce a vodítku, máte možnost jej tak velmi férově a jemně připravit k pozdějšímu výcviku na jízdárně. Přispějete tak k tomu, že vás kobylka začne více respektovat a už nebude mít při práci čas ani sílu myslet na to, jestli ostatní odcházejí.
Také bych chtěla upozornit, že odpovídám pouze na základě vašeho písemného dotazu a problém mohu posoudit pouze podle vašeho popisu. Proto, budete-li mít další otázky, nebo doplnění budu se těšit na vaši další zprávu nebo telefonát.