Tento druh loriů patří do rodu Oreopsittacus. Jeho délka je cca 16 cm. Patří tedy mezi nejmenší druhy loriů.
Byly určeny tři zeměpisné formy:
arfaki (lori vousatý arfacký)
major (lori vousatý velký)
grandis (lori vousatý zelenokřídlý)
Lori vousatý velký (O. a. major) je domovem na Nové Guinei. Vyskytuje se v horách mezi 1700–3650 m n. m., které jsou často pokryty mlhou. Zdržuje se většinou v párech nebo v menších skupinách na kvetoucích stromech, kde se živí nektarem. Také sbírá pyl, žere květy, ovoce a bobule. Je velice pohyblivý, jeho let je rychlý a přímý. Tamější klima nemůže být srovnáváno s naším středoevropským. Silné noční mrazy se vyskytují teprve ve výškách od 3350 m.
O životě loriů vousatých je stále málo informací. Do Evropy se dovezl snad poprvé v r. 1909 do Anglie. Ve voliérách je neznámým druhem. Např. známý Loro Parque je chová teprve od r. 1999. Šéf tohoto vynikajícího zařízení pan M. Reinschmidt potvrzuje, že to je vyloženě tichý pták, čistotný a snadno chovatelný. Základní pravidla pro lorie zde plně platí.
Snad bude naše chovatele, především papoušků, zajímat několik informací, které v časopise AZN 8/04 zveřejnil chovatel D. Bauer. Již jedenáct let se s úspěchem věnuje chovu sedmi druhů loriů. Jsou to lori žlutozelený, charmazin horský, červenoboký, nádherný, lori fialovolící, lori vlnkovaný, vini modrotemenný a již dva roky chová také lori vousaté. Své úspěchy přičítá především k důslednému dodržování určitých pravidel, jako je umístění loriů, jejich krmení a čistotě. Je jistě potěšitelné, že existují četní chovatelé loriů s bohatými zkušenostmi, které jsou ochotni je předávat jiným.
Pro lori vousaté používá chovatel B. bednové klece otevřené pouze dopředu o rozměrech 200×75×75 cm (D×H×V). Dno je vysypané směsí bukových a smrkových hoblin. Za bidélka slouží přírodní větve o různé tloušťce, které jsou stále vyměňovány. Klece jsou uvnitř po dobu 14 hodin denně osvětlovány 30 W zářivkami, které jsou vybaveny elektronickými stmívacími přístroji.
Nádoby na krmení jsou umístěny z přední strany do větších koupelniček. Tento způsob spolehlivě snižuje nadměrné znečišťování klece.
Základní krmivo obsahuje směs fy NEFF, která se jmenuje „polévka“ pro lorie. Na 200 ml této směsi se dá 100 ml vody a 16 g přípravku Nekton–Plus (vyrábí je známá firma Endrle). Pár lori vousatých dostává pravidelně ráno v 6.30 hod. příděl 50 ml s přídavkem kousku jablka, hrušky nebo vinných hroznů.
Mimo uvedené přírodní větve dostávají loriové větve smrku, ptačinec žabinec, starček obecný (Senecio vulgaris). (Pozor, botanická literatura uvádí, že je jedovatý, ale v chovatelské literatuře se starček ke krmení doporučuje). Loriové velice rádi berou listy a květy smetánky pampelišky. V klecích je stále k dispozici sepiová kost, kterou loriové rádi oštipují.
Jak jsem se již zmínil, patří loriové vousatí k nejklidnějším a také nejčistotnějším. Nároky na úklid chovatelského zřízení jsou únosné. Kompletní úklid popsané bednové klece je nutný po uplynutí 6–8 týdnů, říká chovatel B. Mezitím je ovšem třeba provádět kontroly a čištění určitých exponovaných míst, především v prostoru krmení. Misky na krmení a vodu vyžadují každodenní pečlivé umytí. Chovatel také doporučuje dávat 3–4× ročně do krmené kaše NYSTATIN jako prevenci, což uplatňuje u všech druhů loriů, které chová. Pozn.: Uvedený lék je účinný proti napadení houbami v dutině zobáku, ale i proti jiným chorobám. V případě výskytu houbových onemocnění je vhodné navázat kontakt s veterinárním lékařem.
Na začátku příprav k hnízdění zavěšuje chovatel B. ihned každému páru loriů vousatých dvě hnízdní budky ze smrkového dřeva velikosti 16×15×15 cm (D×H×V) a 18×12×13 cm (D×H×V). Vletové otvory jsou čtvercové velikosti 4×3 a 8×4,5 cm. Teplota v chovné místnosti je trvale udržována na 20–25 °C. Relativní vlhkost klesá často pod 50 %, což není dostatečné, proto musí být snůška vajec vlhčena. Když se tak neděje, vznikají při líhnutí problémy a proto je nutno nasadit zvlhčovač vzduchu. Jinak probíhá hnízdění většinou dobře a úspěšně. Dvě vejce jsou snesena v rozmezí dvou dnů a inkubace je 22 dnů. Často se stává, že po uplynutí jednoho týdne bývá sneseno ještě třetí vejce, nebo že je celá snůška starými sežrána. To ale mnoho neznamená, protože další snůška většinou proběhne úspěšně. Při odchovu, především po uplynutí prvního týdne, stoupne spotřeba krmení na 80–100 ml. Ovoce a zelené krmivo se podává pravidelně a plynule. Kroužkování se provádí v době mezi 11–15. dnem stáří kroužky o průměru 3,8 mm. Chovatel se domnívá, že by vhodnější velikost byla 3,5 mm. Mláďata opouštějí hnízdo po 43 až 47 dnech a podle chování rodičů je lze většinou odstavit za dalších 17–40 dnů. Podle zkušeností probíhá odstavování bez problémů.
Na závěr bych rád doplnil přání – kdyby některý chovatel odchoval nebo odchová lori vousaté, aby informoval o svých zkušenostech naši chovatelskou veřejnost.
Literatura:
D. Bauer: AZN 8/04
M. Vašíček: Papoušci Oceánie 1982 (Svépomoc)
R. Vít: Papoušci 1970 (ČSCHDZ, Praha)