Jsem chovatelkou exotického ptactva a proto se zaměřím na výstavy tohoto směru. Právě začíná sezóna výstav, na kterých si každý chovatel může ověřit kvalitu svého chovu. Protože naší chovatelskou chloubou jsou odchovy zdravých, silných a čilých zvířat, měli bychom mít touhu ukazovat je světu a porovnávat mezi sebou. Podívejme se např. na chovatele koní, psů nebo ušlechtilých koček atd., všichni touží vlastnit ta nejkrásnější, nejodolnější a nejvýkonnější zvířata. Samozřejmě je v tom i ekonomická stránka, protože jen ti nejlepší prodávají za nejvyšší ceny. Proto neváhají a ne za zrovna nejlevnějších podmínek přihlašují své svěřence na výstavy, účastní se různých soutěží a nabízí je na aukcích. Jen tak totiž mohou zjistit, jak kvalitní zvířata vlastní.
V našem ptačím světě je to podobné, proč tedy neukázat to nejlepší co v chovu máme, co brání chovatelům ptactva vystavovat a soutěžit? Možná že, ne všichni vědí, jak to na výstavách chodí. Hlavně začínající chovatelé mají problémy s informacemi, co která výstava obnáší a jak se na ně mají dostat. Osobně jsem to vyřešila tak, že jsem do tohoto kolotoče vletěla přímo po hlavě. To znamená, že jsem se přihlásila na první možnou výstavu, která mi přišla pod ruku a ostatní už přišlo samo. Od té doby mám stálou možnost poradit se se zkušenými chovateli a vystavovateli. Na základě vlastních zkušeností a rad zkušenějších jsem se rozhodla, že vám tuto problematiku trochu přiblížím a objasním co jsou výstavy propagační, bodované, speciálky, místní, okresní, svazové, celostátní, mistrovské, atd. Kde získat informace o výstavách a jak se jich zúčastnit.
Pohled vystavovatele je trochu jiný než pohled posuzovatele a úplně jiný je pohled návštěvníka. Tak abychom se ve spleti různých výstav vyznali, zkusím vám vysvětlit jejich význam a provedu vás jejich zákulisím.
Každá výstava, ať propagační nebo bodovaná, se musí předem postavit a vyzdobit. Tuto část zajišťují chovatelé klubu nebo organizace, která výstavu pořádá. Po celou dobu výstavy zde působí tým pořadatelů a výstavní výbor, který zajišťuje různé služby pro chovatele a veřejnost. Podle rozsahu výstavy její výstavba a výzdoba trvá jeden až tři dny. Poté se přijímají ptáci na výstavu a do prodeje. Zde je nutno zabezpečit identifikaci ptáků. Po celou dobu konání výstavy, která může trvat jeden den až několik týdnů, by mělo být zabezpečeno hlídání, krmení a zdravotní péče o exponáty. Po skončení výstavy se vystavované exponáty vrací zpět jejich majitelům, použité klece a výstavní prostory se uklidí a připraví na další výstavu.
Před výstavou musí každý vystavovatel splnit podmínky stanovené veterinární správou. V průběhu výstavy je zajištěn kvalitní veterinární dohled, který kontroluje zdravotní stav zvířat a včas upozorní na případné onemocnění vystavovaného jedince ředitele výstavy nebo některého člena výstavního výboru. Ti provedou ošetření nebo vrácení vystaveného exponátu majiteli, popřípadě zajistí nový exponát stejného druhu.
Jsem členem klubu přátel exotického ptactva a protože mám největší zkušenosti z konání naší propagační výstavy, každoročně pořádané v Botanické zahradě v Praze, pokusím se ji popsat. Propagační výstavy konané jinými kluby nebo organizacemi jsou podobné. Cílem této výstavy je zaujmout širokou veřejnost a seznámit ji s chovem různých druhů ptáků z různých částí světa. Podle možností a výběru ptáků je zaměřena na určitou tématiku. Na této výstavě vystavují členové klubu, ale mohou zde vystavovat i pozvaní hosté. Vystavovat zde mohou chovatelé ptáky různého věku ze svého chovu nebo získané od jiných chovatelů, kroužkované nebo nekroužkované, domácí mazlíčky atd. Ptáci musí být v dobré kondici, zdraví a dobře opeření. Co přináší takováto výstava chovateli? Jednoznačně propagaci jeho chovu, zájem dalších lidí o jeho odchovy a kontakty na další chovatele. Tato výstava je variabilní a každým rokem je trochu jiná. Liší se skladbou vystavovaných exponátů, výzdobou a uspořádáním klecí. Na těchto výstavách se ptáci neposuzují a posuzovatel je zde pouhým divákem. Pokud ovšem není vyzván výstavním výborem aby zhodnotil nejkvalitnější a nejkrásnější exponáty. Ceny mohou získat i vystavovatelé, kteří se nezabývají šlechtitelskými a rozmnožovacími chovy, ale chovají ptáky pouze pro svou radost. Tyto výstavy doprovází prodej ptáků a lze zde zakoupit i vystavené exponáty, které však si můžete odnést až po výstavě.
Veliké propagační výstavy mohou být kombinovány s bodovanými výstavami jako např. celostátní výstava s mezinárodní účastí Exota Olomouc.
Na rozdíl od propagačních výstav jsou na bodovaných výstavách vystavováni a posuzováni domestikovaní ptáci, kteří se chovají již dlouhou dobu v domácích podmínkách. Nabídka bodovaných výstav je poměrně široká a proto budu postupovat od méně významných soutěží až po světový šampionát. Co přináší tyto soutěžní výstavy chovatelům? Jednoznačně konkurenční boj a zjištění, jak kvalitní ptáky mají v chovu. To znamená, že zájemci o jejich odchovy nakupují kvalitu, ovšem za podstatně vyšší ceny.
Pod názvem bodované výstavy je skryto soutěžní klání chovatelů, kteří se zabývají šlechtitelskou a rozmnožovací činností. Soutěže jsou určeny hlavně k tomu, aby jednotliví chovatelé měli možnost posoudit kvalitu svých odchovů. K tomu jim slouží tzv. standard. Standard je obraz ideálního jedince, který by byl ohodnocen 100 body. Podle toho, jak se bodovaný pták tomuto standardu blíží je bodově hodnocen. Za každou odchylku či chybu od standardu je trestán ztrátou bodů v jednotlivých bodovaných oblastech. Pták, který má hrubé vady, je rozpeřený nebo nemocný není vůbec do soutěže připuštěn. Ptáci jsou hodnoceni podle určitého počtu bodů jako dobří, velmi dobří a výborní.
Posuzovatel má k dispozici pouze očíslované exponáty, proto je soutěž zcela anonymní. Z vlastní zkušenosti vím, že při velkém množství vystavovaných exponátů a po jejich neustálém přenášení z místa na místo, je téměř nemožné vysledovat, komu co patří. Navíc je každý posuzovatel plně soustředěný na svoji práci. Později, podle jednotlivých čísel exponátů a výsledků soutěže, sestaví pořadatelé katalog včetně jmen zúčastněných chovatelů.
Všichni vystavovaní ptáci musí mít uzavřený kroužek s identifikačními znaky, aby bylo možno jednoznačně určit, od kterého chovatele ptáci jsou, jaké je jejich stáří, z jaké země pocházejí, popřípadě z jakého klubu je chovatel. Další znak, a to pořadové číslo, je přiděleno chovateli, aby měl přesné záznamy v evidenci u každého jednotlivce. Bez tohoto evidenčního kroužku nemůže být žádný pták vystaven na žádné bodované výstavě. Existují však výjimky, kdy pořadatel může po domluvě s chovatelem neokroužkovaného jedince zařadit do bodované výstavy. Pták může být obodován ovšem mimo soutěž, to znamená, že i když získá vysoký počet bodů, nemůže být nikdy uveden jako vítěz. Stává se to hlavně na méně významných soutěžích, kde chce pořadatel získat více jedinců do soutěže a tím zvýšit atraktivnost výstavy.
Jsou pořádány v místě bydliště chovatelů, kteří jsou evidováni v místních chovatelských organizacích. Doba trvání je jeden až tři dny. Na těchto výstavách mohou vystavovat i pozvaní hosté. Podle množství exponátů jsou ptáci rozděleni do jednotlivých skupin, bývá to většinou sloučená skupina drobných exotů, malých, středních a velkých papoušků. Tyto výstavy bývají většinou sloučeny s chovy jiných zvířat např. holubů, slepic, králíků atd. Posuzují zde pozvaní posuzovatelé, kteří jsou specializovaní na jednotlivé druhy zvířat.
Jsou podstatně větší než místní, na kterých vystavují chovatelé z nejbližší oblasti. Zde je již vidět větší rozdíl v kvalitě chovaných ptáků. Posuzuje zde větší počet posuzovatelů, kteří jsou specializovaní nejen na jednotlivé druhy, ale i na jednotlivé kategorie a skupiny vystavovaných zvířat. Vítězové a nejlépe ohodnocené exponáty by měly postupovat do vyšších celostátních, evropských a celosvětových soutěží.
Tyto bodované výstavy jsou zaměřené na jednotlivé druhy chovaných ptáků. U nás existuje několik zaběhlých speciálních bodovaných výstav a to zebřiček, andulek, barevných, postavových a zpěvných kanárů. Do popředí se prosazují speciální soutěže korel, neofém, agapornisů a rosel. Mezi speciální soutěže můžeme zařadit i klubové soutěže jednotlivých chovaných druhů ptáků s tím rozdílem, že klubové výstavy jsou uzavřené a vystavují zde pouze členové jednotlivých klubů, kdežto na otevřené speciální výstavě mohou vystavovat všichni, kdo uvedené druhy ptáků chovají.
Jednotlivé kluby nebo organizace mohou vyhlásit mistrovskou soutěž, kde jednotliví chovatelé usilují o titul mistra klubu, nebo organizace.
Ti nejlepší chovatelé se zúčastňují většího počtu různých soutěžních výstav a pečlivě se připravují na největší a nejvýznamnější soutěže, které se pořádají u nás i ve světě.
Vrcholné soutěže jsou pak Evropské a Světové šampionáty. Do těchto soutěží se přihlašují jen ti nejlepší chovatelé z nejlepších.
Na všech uvedených výstavách získáte obvykle přehled o dalších konaných výstavách. Další přehled a kontakty na výstavy získáte v chovatelských časopisech např. Fauna nebo Chovatel, kde jsou pravidelně zveřejňovány inzeráty kdy a kde se jaká výstava bude konat. Stačí zavolat na uveřejněné telefonní číslo. Na každé výstavě si můžete zakoupit katalog a později kontaktovat zkušenější vystavovatele. Nebo můžete vstoupit do některého chovatelského klubu či organizace, kde se také, mimo jiných důležitých věcí z oblasti chovatelství, dozvíte o pořádaných výstavách.
Přeji všem chovatelům co možná nejlepší výsledky v chovech a doufám, že stále větší počet chovatelů bude ochoten vystavovat a soutěžit a díky tomu i zkvalitňovat svoje odchovy.