Pozor na sed! Na závodech je ještě pořád hodně jezdců, kteří vystrčí zadek a prohnou se v zádech a naivně si myslí, že sedí rovně. Také pozor na kulat...
Pozor na sed! Na závodech je ještě pořád hodně jezdců, kteří vystrčí zadek a prohnou se v zádech a naivně si myslí, že sedí rovně. Také pozor na kulatá záda a spadlá ramena dopředu, to jsou všechno věci velice podstatné pro vaše umístění na závodech. Další problém, hlavně jezdců, kteří přesedají z anglického do westernového sedla, je nesprávná délka třmenových řemenů. Ve westernovém sedle by jste měli dosáhnout tzv. hlubokého sedu. Také si dejte pozor, ve které části sedla sedíte, rozhodně by jste neměli sedět na zadní rozsoše. Tady platí stejné pravidlo jako v anglickém ježdění, sedět v nejhlubším místě sedla. Ale na vině špatného sedu může být i nevhodné sedlo. Například nevhodná volba velikosti sedla (délky posedlí). Další věc, se kterou se bohužel ještě dnes můžete setkat na některých závodech, je sed, kdy se jezdec zapírá do třmenů a tím se zvedá ze sedla a ztrácí potřebný kontakt s koněm. V prodlouženém klusu by měl jezdec zůstat sedět v plném sedu. Velká chyba, kterou jde ještě stále spatřit i na závodech vyšších tříd, je již zmiňovaný prodloužený klus. Každý by si měl uvědomit, že rychlé cupitání koně v klusu není prodloužený klus. Velice důležitá a viditelná drobnost je například ruka s otěží, popř. obě ruce. Neměly by vám padat na stehna nebo dokonce ke kolenům, ani přehnané předklánění se a natahování rukou na krk koně nevypadá hezky. Ideální poloha rukou je nad kohoutkem koně ve výšce sedlové hrušky nebo mírně nad ní. Koně do šesti let věku mohou startovat na kroužkovém udidle, ke kterému patří podbradní řemínek. Koně šestiletí a starší musejí startovat na páce s podbradním řetízkem s jednoručním vedením.
• Jezdkyně v klusu sedí v hlubokém sedu, správně drží ruce v úrovni hrušky nad kohoutkem.
Také stojí zato připomenout chody koně. Vyhrát může i ten rychlejší kůň. Samozřejmě, že vyšší koně půjdou rychleji než ti menší: Je důležité, aby koně šli v tempu, které je jim přirozené. Zbytečné zadržování koně má za následek nesoustředěnost a vypadnutí z požadovaného chodu. Veškeré přechody do zrychlení nebo zpomalení by měly být klidné, plynulé, na přiměřeně dlouhých otěžích. Také by jsme měli připomenout nesení hlavy koně. Je nežádoucí, aby kůň nesl hlavu příliš nízko nebo naopak příliš vysoko. Optimální nesení hlavy je, že temeno hlavy koně je v úrovni kohoutku, popřípadě mírně nad. Rozhodně nevypadá hezky kůň, který nese hlavu skoro až u země. Tento prohřešek je rozhodčími tolerován pouze ve třídě začínajících, ale ruku na srdce, nemůžete být začátečníky pořád. I když je s podivem, že i na závodech typu A jsou stále vidět koně s touto chybou, která by měla mít za následek diskvalifikaci. Bohužel, k mému údivu, se tihle koně umisťují na předních místech.
• Když se nedívá rozhodčí, může jezdkyně koně zkorigovat, pozor však, aby pak nešel s hlavou za kolmicí.
Stále platí, že při předjíždění koně by jste se měli míjet alespoň s dvoumetrovým rozestupem (nákres 1.). Předjíždějte vždy směrem do středu kolbiště, nikdy se necpěte na stěnu, pokud jedete rychleji než ostatní. Nenajíždějte na druhého koně, už z bezpečnostních důvodů, může po vás kopnout (nákres 2.). Obraty se provádějí směrem od stěny do středu arény. Nikdy se netočte do stěny, pro obrat tam není dost místa! Máme dva druhy obratů (nákres 3. a 4). První obrat se provádí vyjetím od stěny malým obloučkem a vrácením se zpět na stěnu. Druhý méně používaný obrat, se kterým se můžeme na závodech setkat, je krátce čelem vzad. Jedná se o obrat kolem zádi. Při nastoupení na střed by měl váš kůň stát klidně a čekat, až před něj přistoupí rozhodčí a požádá o zacouvání. Couvat by jste měli rovně na neznatelných pobídkách. Také si vysloužíte nějaký ten bod navíc, pokud vám kůň zůstane stát dokročením jedné nohy k druhé. V této disciplíně můžete být rozhodčím požádání o sesednutí z koně pouze v případě kontroly uzdění v závěru této disciplíny.
nákres 1
nákres 2
nákres 3
nákres 4
Pokud jste už v nějaké soutěži startovali a máte na dečce připevněnou stuhu, nezapomeňte si jí před další disciplínou sundat. Do celkového dojmu ze startující dvojice nemusí stuha působit zcela dobře. Také než nasednete na koně, zkontrolujte si, zda je opravdu čistý, stejně jako jeho výstroj. A čistota se týká i zaprášených nozder koně z opracoviště a zelené huby od toho, jak jste ho před soutěží nechali žrát trávu. Zkontrolujte svoje oblečení, zda je čisté a že vám z kalhot nekouká kus košile. Také to, jestli jste náležitě upraveni. U dívek to jsou především dlouhé vlasy, které by neměly být v této disciplíně rozpuštěné. To si můžete dovolit maximálně tak v rychlostních disciplínách. Neboť rozevláté vlasy kazí celkový dojem jezdce a koně. Rozhodčí by vám za to mohl strhnout nějaký ten bodík. A co vy víte, třeba by to byl zrovna ten vítězný.