Již řadu let chovám tyto krásné malé papoušky, kteří svojí krásou zlákají nejednoho chovatele. Agapornise chovám buď v menší skupině ve voliéře neb...
Již řadu let chovám tyto krásné malé papoušky, kteří svojí krásou zlákají nejednoho chovatele.
Agapornise chovám buď v menší skupině ve voliéře nebo po párech v klecích, kde dosahují lepších odchovů.
Ke krmení podávám směs slunečnice, prosa, ovsa, lesknice, lněného semínka, nigru, čiroku, semence v poměrech podle toho, zda jsou ptáci v klidu nebo hnízdí. Samozřejmě, že nechybí ovoce a zelenina dle dostupnosti, kukuřice v mléčném stavu, jeřabiny. Vaječné míchanice, listy a květy pampelišky, vařená rýže, do které občas přidám lžičku medu. V nouzi podávám místo míchanice rohlík. Na doporučení jiných chovatelů občas dávám i psí granule, které spařím vodou a po vychladnutí podávám po malých dávkách.
Zpočátku ptákům trvalo, než začali tuto potravu přijímat. Musím upozornit, že není vhodné podávat granule v době, kdy jsou mláďata moc malá, neboť granule mohou způsobit zažívací potíže.
V pravidelných intervalech dávám ptákům větve k okusu nebo ke stavbě hnízda. Při hnízdění, když se objeví v budkách vejce, větve na pár dnů odstraním, aby samice vejce nezastlaly.
Budky používám většinou ležatého typu o rozměrech 28×17×20 cm (dך×v), s vletovým otvorem 5 cm.
Pokud není příliš krutá zima, ponechávám ptáky i v zimě venku, v dobře zateplené voliéře, chráněné proti větru a průvanu. Ptáci mají dostatek možnosti proletu, který je v zimě velmi důležitý. Na podzim měním také větve, pokud možno za silnější v průměru, aby se k nim ptáci mohli v mrazech lépe přitlačit.
Častým tématem je určování pohlaví, které dá zabrat i letitému chovateli. Sám jsem měl ve voliéře agapornisy škraboškové, kteří se krmili, stavěli hnízda, dokonce se pářili. Projevovali se jako pár. Až po kontrole hnízda, když jsem našel 9 neoplozených vajíček, jsem zjistil, že se jedná o samice. Z toho plyne známá poučka, že dokud nemáme mladé nebo oplozená vejce, nemáme nikdy jistotu.
Agapornisy nechávám hnízdit ve stáří jednoho roku, kdy už jsou plně vybarveni a vyspělí, i když jsem se nedopatřením přesvědčil, že ochotně zahnízdí i mnohem dříve. Při prvním hnízdění se může stát, že samice nedostatečně vajíčka zahřívá.
Všechny strasti ale stojí za pohled na mladé, vykukující z budek.