Špatný svlek kůže u hada může přivodit začátečníkům hodně problémů. Musíme vyřešit dilema, co se starou kůží, která je nedílnou součástí špatně svle...
Špatný svlek kůže u hada může přivodit začátečníkům hodně problémů. Musíme vyřešit dilema, co se starou kůží, která je nedílnou součástí špatně svlečených plazů. Tento problém jsem řešil celkem nedávno. Jsem začínající chovatel a zkušenosti sbírám, jak se dá. Hodně mi pomohl na internetu server www.ifauna.cz. Tam, i na jiných odborných webech, se dočtete, že máte hada namáčet a při svleku držet ve vlhkém prostředí. Může se však stát, že i při dodržení těchto rad, se had svlékne neúplně a vy nevíte, co máte dělat.
• Na temeni hlavy až po nos je patrný přechod staré a nové kůže.
Svlek hada, pokud není vcelku a je třeba mu pomoci, je docela jednouchý.
1. Hada je třeba důkladně odmočit. Představte si sebe ve vaně… Po delší koupeli se vám kůže rozmočí a ručníkem ji můžete odřít. U hada je to podobné.
2. Jak odmočit hlavu? Jak hadovi ponořit hlavu pod vodu? Sám to nedělal, když jsem ho položil do vody, bylo pod vodou celé tělo, jen ne hlava. Vezměte hada do ruky a prsty nanášejte vodu na část těla, která je problémová. U mého hada to byla hlava.
3. Voda musí být vlažná. Po čase se ochlazuje, takže teplotu udržujte stále 25–30 stupňů. Namáčejte ho do té doby, než budete snadno schopni oddělit kousek kůže od těla. Hladinu vody uzpůsobte velikosti hada. Neutopte ho! Podle zkušeností vydrží dobrovolně pod vodou zhruba 5 minut.
4. Vezměte hada do rukou. Po chvíli zjistí, že mu nechcete ublížit a můžete začít oddělovat starou kůži. Sám vám bude pravděpodobně nastavovat tělo nebo hlavu. Pokud ucukne, je to znamení, že ho to bolí a je potřeba ho dále namáčet.
5. Buďte něžní, jiné slovo nepřipadá v úvahu! Kůže se musí oddělovat sama. Jakmile narazíte na odpor, tak je to znamení, že kůže není dostatečně vlhká. Proto hada znovu máčejte. Jestliže se budete snažit pomoci hadu násilím, jen mu ublížíte. Natrhnete mu kůží a vystavíte hada riziku infekce.
6. Můžete použít pinzetu, ale buďte velmi něžní a opatrní. Některé zahraniční zdroje to nedoporučují, ale po konzultaci s veterinářem mi byla doporučena. Zachytíte kousek volné kůže a opatrně ji svlékáte z hada. Lépe to jde od hlavy k ocasu.
7. Já řešil problém špatného svleku hlavy. Odkud kam svlékat při tomto konkrétním problému? Na horním rtu držela hadovi kůže jako přibitá. Vzal jsem to tedy obráceně od krku po „nos“, avšak ne do protisměru (směrem od ocasu), nýbrž od hřbetu po spodní část těla a naopak. Stará kůže se začne sama oddělovat. Masírujte ho. Sami to máte rádi, tak proč to nedopřát svému miláčkovi. Pokud had ucukne, máčejte dále.
8. Oči – zde musíte dávat pozor. Kůže musí být opravdu důkladně odmočená a nesmí klást žádný odpor. Hadovi nevadí, když mu budete opatrně namáčet oči. Nedělejte prudké pohyby. U mého hada se osvědčilo mu nejdříve namočit krk a temeno hlavy a poté přejít na oči a nosní jamky. Při špatném odmočení můžete svému miláčkovi způsobit nenávratné poškození zraku!!! Já sám jsem měl z této partie opravdu obavy, ale můžu říct, je to opravdu snadné… něžnost… a trpělivost.
Jsem chovatel začátečník, měl jsem tento problém, a proto ho píšu pro podobné chovatele začátečníky. Chovám Python regius (
Krajta královská). Je stará asi 2,5 měsíce, sama žere a daří se jí (teď už) výborně. Pokud potřebujete poradit, a já to budu vědět, obraťte se na mne.
Přeji všem začátečníkům mnoho zdaru!