Snad není třeba toto zvláště zdůrazňovat, věřím, že to je každému chovateli jasné. Každý druh chovaných tvorů, samozřejmě i ptáků, má však speciální...
Snad není třeba toto zvláště zdůrazňovat, věřím, že to je každému chovateli jasné. Každý druh chovaných tvorů, samozřejmě i ptáků, má však speciální nároky.
Zájem chovatelů o všechny druhy papoušků, včetně velkých druhů, ve všech kulturních zemích stále stoupá. Nabídka krmiv musí být střídavá a jejich kvalita vysoká, neboť jen taková může přimět páry k vytouženému a úspěšnému hnízdění.
Základem jsou zrniny nabízené především ve speciálních obchodech. Některý chovatel si připravuje vlastní kombinaci z dietní směsi pro holuby s přídavkem bílé a žíhané slunečnice, trochou semence, ovsa, pšenice, kardi, pohanky, ječmene, lesknice, kukuřice, různých druhů pros. Podává se ve stavu suchém, nabobtnalém nebo naklíčeném. Jako novinku nabízí anglický trh (Birdsnways) naklíčená zrna brokolice. Její třídenní výhonky dodají papouškům tolik energie, jako deset až stokrát větší množství zralé zeleniny. Aroma těchto malých rostlin papouškům vyhovuje. K získání optimálního množství látek z klíčků se doporučuje, aby si je vypěstoval chovatel sám a měl tak záruku jejich čerstvosti.
Starší chovatelská literatura doporučovala nabobtnalé zrniny před podáním mírně vlhčit rybím tukem. Později se ale používání rybího tuku zamítalo, protože zde nebyla záruka 100 % nezávadnosti. Rybí tuk totiž velmi rychle podléhá zkáze a je zdraví ptákům škodlivý. Za ideální považuji zkrmování kteréhokoliv z uvedených druhů zrnin také ve stavu mléčné zralosti. Klasy se mohou dávat do voliér i se stvoly, na kterých papoušci rádi „pracují“, oštipují je a loupají s velkým zájmem a chutí.
Na obohacení můžeme přidávat např. oříšky limbové nebo burské. Někteří chovatelé podávání oříšků odmítají, což také platí pro různé druhy granulí, kterých nabízí dnes trh široký sortiment. Granule obsahují mnoho důležitých doplňků výživy a je nutné zavést optimální přípravu a dávkování.
Většina papoušků ráda bere vaječnou míchanici připravenou buď tradičním způsobem nebo průmyslově vyráběnou v různém složení. Dnes je opravdu z čeho vybírat. Osvědčilo se přidávání sucharů, dětských piškotů, dětské výživy, hroznového cukru, sušených garnátů, natvrdo vařeného vejce aj. Zdejší chovatel kolega Brdička mne upozornil na nový výrobek INULIN. Je to polysacharid podobný škrobu, který se získává z kořene čekanky horkovodní extrakcí. Kvůli jeho výživným vlastnostem se řadí mezi vlákniny, tato vláknina je rozpustná. Vím, že se s úspěchem uplatňuje při výživě zvířat v Safari-Zoo ve Dvoře Králové n. L. Inulin v sobě skrývá nesrovnatelně výživné a technologické vlastnosti. Je rozpustný ve vodě, čím je voda teplejší, tím je rozpustnost rychlejší a dokonalejší. Já používán INULIN v chovu svých agapornisů asi jeden rok a mohu říci, že ho ptáci snášejí dobře. Nesmím zapomenout na trvalé podávání minerálií. Máme možnost zakoupit si hotové směsi v zoo obchodech. Důležitý je grit, což je hrubší písek (nejlépe říční) s drobnými kamínky, který usnadňuje trávení v žláznatém žaludku. Dále můžeme papouškům dávat sépiovou kost nebo skořápky ze slepičích vajec. Musíme je před podáváním povařit, poté je důkladně propláchneme, usušíme a budeme zkrmovat. V případě většího množství suchých skořápek je uložíme na suchém místě do zásoby.
Pravidelně budeme dávat ovoce, zvláště různé druhy jablek, hrušek, švestek, třešní, pomerančů, meruněk, nektarinek, banánů, hroznů vína, mandarinek apod. V pozdním létě chodíme sbírat do zahrad nebo do lesa ostružiny, maliny, borůvky, jeřabiny, ptačí zob (Ligustrum), bez černý (Sambucus), šípky (plody růže šípkové Rosa canina), plody hlohu ob. (malvice), plody hlohyně šarlatové (Pyracantha coccinea) a jiné.
Ke zdravé výživě také patří různé druhy zeleniny, např. salátové okurky, nať brokolice, petržele, celeru, kapusty, mrkve i s kořenem, salát locika, špenát setý, různé druhy trav, rajčata, kedlubny, melouny, papriky aj. Uvedený výběr krmiv a doplňků je pro zdraví ptáků nesporně přínosem. Ale pozor! Rostliny a plody, které sbíráme v naší přírodě, nesmí být chemicky ošetřené (postříkané), nesmí pocházet z blízkosti frekventovaných komunikací (výfukové plyny) a okolí hnojišť a kompostů, protože může být kontaminované látkami nebezpečnými pro zdraví i život našich ptáků.
Za vhodné považuji doporučit následující přípravky. Promotor L, který obsahuje veškeré vitamíny. Forticoat NL obsahuje mnoho důležitých kyselin, které svým účinkem snižují v krmivu obsah škodlivých zárodků nebo jejich vývoj utlumí. AQUAKAR E je přípravek pro upevňování zdravotního stavu, zlepšování tělesné kondice, činnost srdečního svalu, podporu imunitního systému, regeneraci organismu po zátěži (přeprava, nemoci, výstavy), podpora vyšší oplozenosti a líhnivosti vajec.
Tyto tři přípravky uvádím záměrně konkrétně, protože je ve svém chovu dlouhodobě používám a výsledky, kterých jsem docílil, jsou více než uspokojivé!
Pro úplnost upozorním naše chovatele ještě na dva přípravky, které používám. Jeden den v týdnu zamíchám do pitné vody běžné polévkové koření a to 1 ml na litr vody. Další týden opět jedenkrát dám 1 ml na litr vody Lugolův roztok, který obsahuje především jód (byl mi doporučen Zd. Vegerem). Ptáci snášejí oboje velmi dobře.
Čerstvé větve např. vrby, borovice nebo různých ovocných stromů budeme přinášet svým papouškům pravidelně čerstvé, protože obsahují, především pod kůrou, hodnotné látky pro jejich zdraví. A nejen to, větve jim poskytnou příležitost k činnosti a zamezení dlouhé chvíle. Když ptáci nemají zaměstnání, mohou se vyskytovat vzájemné šarvátky, které mohou být někdy značně nebezpečné. Zdrojem „zábavy“ se také může stát nepříjemné škubání peří. Čerstvé větve jsou papoušci schopni rozmačkat na drobné piliny.
Vyzývám čtenáře – chovatele papoušků, aby mým řádkům věnovali pozornost. Po čase se jistě přesvědčí, že se jim to vyplatilo.