U koček se občas objeví onemocnění viditelných sliznic nebo kůže, které vzniká v důsledku zánětlivého kožního onemocnění. Po určité době zmizí, ča...
U koček se občas objeví onemocnění viditelných sliznic nebo kůže, které vzniká v důsledku zánětlivého kožního onemocnění. Po určité době zmizí, časem se zase objeví, někdy téměř nenarušuje pohodu zvířete, mnohdy je velmi obtížné. Poslední dobou je toto onemocnění dosti diskutované, protože dosud není zcela jasná příčina, vznik a vývoj chorobného procesu. Nejčastěji je eozinofilní komplex přičítán atopii, to je geneticky naprogramované onemocnění, kdy organizmus reaguje neodpovídající, nadměrnou imunologickou reakcí na alergeny ovzduší, plísně, pyly, roztoče nebo jiné zevní parazity, alergeny některého krmiva nebo na neznámou látku.
Nejčastěji se setkáváme s projevem tohoto onemocnění ve formě eosinofilního granulomu. Poškození se často nachází na obličeji, na rozhraní pysku a sliznice dutiny ústní nebo na zadní ploše stehen. Projevuje se jako ohraničené, tuhé, vystupující ale nebolestivé vyvýšeniny až uzlíky. Postižení obvykle nesvědí, v okolí, zvláště na bradě, dochází k otokům. Na stehnech bývají uzlíky skryty v srsti a uspořádány růžencovitě od hrbolu sedacího po patu.
Jinou formou je eozinofilní vřed, který se nejčastěji vyskytuje na horním pysku a může zasahovat do dutiny ústní. Vřed je od okolí ohraničený zesíleným okrajem, není bolestivý ani svědivý. Častěji se vyskytuje u mladých koček obojího pohlaví, může se ale objevit v kterémkoliv věku.
Eozinofilní plak (ploška, destička) jsou dobře ohraničené, kulaté, vyvýšené, mokvavé, rudé skvrny na vnitřní ploše stehen nebo na břiše, také na krku nebo hlavě. Toto postižení je značně svědivé, kočky postižená místa nadměrně olizují. Dochází k ložiskovité ztrátě srsti a mokvání.
Alergická kožní reakce se může projevit také jako miliární dermatitida. Tento zánět kůže je typický výskytem drobných hnisavých puchýřků, které jsou pokryty stroupky a vyvolávají svědivost celého těla. Ložiska jsou převážně na trupu a připomínají nadměrné lupy. Po jejich odstranění je vidět poškozená kůže, zarudnutí a puchýřky.
Onemocnění je relativně časté. Je považováno za „nehojící se koutek“, nehezky vystupující pysk, nebo postižení mízních uzlin. Pokud kočce nenarušuje životní pohodu, je možno s radikální terapií posečkat a v první řadě odstranit možné vyvolávající příčiny, tj. odstranit případné zevní parazity a změnit krmivo za hypoalergení (celá řada komerčních krmiv), odstranit umělohmotné misky na krmivo a vodu. Jestliže se stav během krátké doby neupraví, je nutná diagnostika zvěrolékařem a odpovídající léčba.
Pokud je podezření na eozinofilní vřed nebo plak, je terapie nutná ihned. Vřed se může zvrhnout ve zhoubný nádor, plak se často druhotně infikuje a mohou vznikat rozsáhlé hnisavé záněty kůže.
Není prokázáno, že by toto onemocnění bylo typicky dědičné, ani není známa větší náchylnost některého plemene nebo rodinný výskyt těchto potíží.. Potomci koček, které mají vystouplý pysk s tuhým podkladem – výrazněji je to viditelné u perských a exotických koček- toto postižení nemívají. Stejně tak kočky, u kterých se čas od času vyskytne „růženec uzlin“ na pánevních končetinách není nutno vyřazovat z chovu, potomci toto postižení nemívají. Uvažovat je nutno o narušení imunity způsobené alergeny zevního prostředí, alergeny krmiva, jednoduše nelze vyloučit ani získané nebo i dědičně podmíněné autoimunitní reakce.
Autor textu: MVDr. Květa Mahelková
Autor fotografií zdroj: Pixabay