V této disciplíně se hodnotí hlavně schopnost předvést koně na ohlávce, čistota a upravenost jak koně, tak jezdce. Úloha začíná v momentě, kdy vs...
V této disciplíně se hodnotí hlavně schopnost předvést koně na ohlávce, čistota a upravenost jak koně, tak jezdce.
Úloha začíná v momentě, kdy vstoupíte do kolbiště. Od tohoto okamžiku se věnujte pouze svému koni a sledujte rozhodčí. V žádném případě se nesmíte bavit s dalšími předvádějícími, také byste měli být penalizování za otočení koně od rozhodčích. Hodnocení budete za čistotu oblečení, jakákoliv znečištění znamenají diskvalifikaci. Pohybovat byste se měli sebejistě a přirozeně, žádná shrbená záda. Do této disciplíny by jste neměli v žádném případě nastoupit v chapsech a nezapomeňte si také sundat ostruhy. Úprava se týká také vlasů. Je velice nevhodné předvádět koně s rozpuštěnými vlasy, kazí to celkový dojem.
Nejlepší řešení je copek nebo schovat vlasy pod klobouk.
Startovní číslo musíte mít připevněno na dobře viditelném místě. Nejčastěji se číslo dává na záda. Koně vedete z jeho levé strany. Vodítko držíte v pravé ruce pod řetízkem, pokud je jeho součástí, konec vodítka máte v levé ruce. Vodítko v levé ruce by nemělo být překroucené nebo srolované, za chybné se považuje i volně visící konec. Stát a vést koně by jste měli zhruba v úrovni krku. Přesně podle pravidel jste mezi okem a středem krku koně. Kůň nesmí jít za vámi, ale ani vás nesmí předbíhat. V celé úloze se nesmíte koně jakkoli dotýkat.
Při obratu se musíte postavit tváří ke koni a mírným tlakem na vazák směrem od sebe a vykročením ho přimět, aby začal předníma nohama ustupovat.
Při předepsaném couvání v úloze se na místě, kde stojíte, pouze otočíte o 180 stupňů a vykročíte vpřed. Musíte stále stát na jeho levé straně. Nesmíte se stavět před koně a ani k jeho pravé straně.
při posuzování stojíte po levé straně vašeho koně v místě 1
rozhodčí v místě 2 předvádějící v místě 1
rozhodčí v místě 4 předvádějící v místě 2
rozhodčí v místě 3 předvádějící v místě 1
rozhodčí v místě 1 předvádějící v místě 2
Při posuzování koně nesmíte stát rozhodčímu ve výhledu. Rozhodčího musíte stále sledovat a dbát na to, aby jste k němu stáli čelem za použití minima kroků, (vykročit, ustoupit, přinožit). Kůň by měl stát pravidelně, což znamená, že přední i zadní nohy musí mít vedle sebe. Pokud bude kůň předkročený, měli byste jej srovnat. Chce to trpělivost, ale pravidelným cvičením se váš kůň tento postoj naučí. Také se snažte, aby kůň zastavoval rovně a byl schopen stát na místě po celou dobu posuzování. Jakékoliv otáčení a přešlapování koně, včetně otáčení hlavy, má za následek horší hodnocení. Připravte se i na to, že můžete být rozhodčím požádáni o ukázaní zubů koně. I to patří do posuzování koní.
Vzhled koně pro tuto disciplínu je také velmi důležitý. V první řadě musí být kůň velmi důkladně vyčištěn, hříva a ocas musí být volně rozčesaná. Také by jste měli koni očistit nozdry a oči. Kopyta musí být čistá, pokud možno natřená černidlem nebo bezbarvým lakem. Černidlo nesmíte použít na kopyta koní,
u nichž by došlo k zakrytí jejich základních znaků příslušného plemene. Pokud je kůň okován, musí podkovy dobře padnout. Dobře padnoucí a čistá by měla být i výstroj, nejčastěji se používá kožená ohlávka a kožené vodítko s řetízkem. Ale není to podmínkou. Postačí vám i obyčejná čistá a nepotrhaná ohlávka s vazákem ve stejné barvě.