Pokusím se vám popsat, jak jsem si vyrobil kleště hadovky. Ty z katalogu jsou na mě příliš drahé, a tak jsem si originál pouze dobře prohlédl, posbíral zbytkový materiál ze zámečnické dílny a začal. Pokud nepočítám čas, tak mě vyšly na zhruba sto korun. Pouze v počátku práce je dobré mít přístup k elektrické okružní pile a svěráku. Šablony na všechny díly jsou přiloženy, takže se nebudu příliš rozepisovat o rozměrech.
Na hliníkový 5 mm plech si předkreslíme dva boční a jeden středový díl. Pokud pracujeme s hliníkem, můžeme hrubé opracování provést na okružní pile s kotoučem z tvrdokovu. Je nutné použít pracovní brýle nebo ochranný štít na obličej. Dopilování provedeme rašplí, která je lepší než pilník, který se hliníkem neustále zanáší. Otřepky srazíme brusným papírem (180, 220). Při vrtání děr je dobré dodržet jejich rozmístění.
Dokud jsme ještě u svěráku, tak si upravíme jeden konec násady, a to tak, že jej zmáčkneme v délce 7–8 mm na sílu okolo 1 cm, je to konec, ke kterému nanýtujeme lovící mechanismus kleští. Já jsem násadu vyrobil z francouzské hole. Použil jsem i originál rukojeti. V době slev je důchodci zapomínají v supermarketech. Já ji dostal. Na výrobu páky rukojeti použijeme hliníkový plech o síle 2 mm. Vyřízneme, navrtáme a naohýbáme dle nákresu. Rukojeť vyrobíme ze železného plechu o síle 2 mm. Vystřižený pásek ohneme uprostřed podle trubky násady, konce přitáhneme k sobě, vyhneme vzad a na přichycenou rukojeť navlečeme cyklonávlek na řidítka.
Nyní k montáži lovícího mechanismu. Díry na obrázku jsou popsány tak, aby bylo jasné k čemu slouží.
1. Spojení kleští. Rozteč kleští je docílená vložením 11 ks podložek průměr 1 cm, střed 4 mm. Použit nýt 2,5 cm, průměr 4 mm.
2. Spojení kleští a zároveň distanc pohybu středové části. Nýt 2,5 cm, průměr 4 mm bez podložek.
3. Pomocí nýtu 2,5 cm, průměr 4 mm vytvořená osička středové části, po jejichž stranách jsou vloženy 3 ks podložek průměr 1 cm, střed 4 mm, tak, aby prostřední část držela opravdu uprostřed.
4. Další spojení kleští a distanc pohybu. Nýt 2,5 cm, průměr 4 mm bez podložek.
5. Uchycení lovícího mechanismu k násadě. Do každé díry zvlášť nýt 1 cm průměr 4 mm. Po pronýtování naskrz nedržely kleště tak pevně.
Na druhý konec násady přinýtujeme páku rukojeti. Nýty 1 cm průměr 4 mm, stejně jako na rukojeť. Poté do spodní části násady vyvrtáme díry na protažení lanka, ajišťujícího pohyb kleští. Je lépe díry vrtat šikmo, ve směru pohybu lanka. Díry probrousíme, aby lanka nezadrhávala. Lanko navlékáme od zadu, v páce rukojeti ponecháme část lanka s válečkem. Ve předu protáhneme lanko el. čokoládou zbavenou plastu, poté dírou ve střední části lov. mechanismu, znovu el. čokoládou. Na konec lanka a na šroubky čokoládek navlékneme cykloventilovou gumku, aby nikde nebyly ostré hrany. Chod kleští seřídíme po montáži pružiny se shora na násadě, a to napínáním a povolováním lanka. Díru na pružinu v násadě vyvrtáme až podle toho, jakou seženeme. Já ji koupil v mototechně. Jen nesmí být příliš tvrdá. Tím by měla být práce ukončena.
Přeji vám mnoho úspěchů jak při výrobě kleští, tak při chovu.
Al plech síly 5 mm – mech. kleští
Al plech síly 2 mm – páka rukojeti
Fe plech síly 2 mm – rukojeť
Al trubka prům. 2 cm, délka 70 cm – násada
17 ks podložka průměr 1 cm střed 4 mm
4 ks nýt délka 2,5 cm průměr 4 mm
8 ks nýt délka 1 cm průměr 4 mm
1 ks ocelové lanko z válečkem (cyklobrzda)
1 ks el. čokoláda
1 ks pružina
1 ks cykloventilgumka
1 ks cyklonávlek na řidítka