Singapur je ostrov na jih od Malajska, oddělený úžinou asi 460 až 1200 m širokou. Politicky se jedná o republiku. Je zde také důležitý přístav. Žijí zde čtyři miliony obyvatel (6000 km2). Je jistě zajímavé, že zde bylo zrušeno zemědělství pro primární potřebu a veškeré potraviny se dovážejí. Pro aktivity obyvatel vláda povolila 1400 ha pozemků, např. pro pěstování orchidejí, a organizacím pro zřízení ptačích parků.
Ptačí park „JURONG BIRD PARK“ patří k největším, nejhezčím a nejbohatším na počet chovaných druhů. Zvláště je třeba vyzdvihnout veliké ptačí domy, kterými mohou návštěvníci procházet. Tento park byl otevřen v lednu 1971. Na 20 ha plochy je chováno okolo 600 různých druhů ptáků, asi 9000 kusů ze všech částí světa. Ročně navštíví park asi jeden milion návštěvníků.
Park nabízí mnoho zajímavostí, z nich připomenu uměle vybudovaný 30 m vysoký vodopád, kde nachází umístění 1500 ptáků v 80 druzích. Nad voliérou pro ptáky z jihovýchodní Asie se každý den přežene uměle vyvolaný tropický liják s vichřicí. Nejnovější atrakcí je, v červnu 2004 zprovozněná voliéra postavená na ploše 3000 m2, kde našlo domov 1000 kusů loriů. Její rozměry jsou 60 m délka, 50 m šířka a až 27 m výška a návštěvníci jí mohou procházet. Centrem voliéry je vyhlídková věž, kde je možno lorie návštěvníky krmit. A ještě upozorním na poslední novinku. V listopadu 2004 byla na ploše 2500 m2 otevřena voliéra pro pelikány, kterých je zde umístěno 40 kusů.
Koncem září 2004 se v Jurong parku konal 1. ornitologický kongres. Po dobu pěti dnů si zde mnoho ornitologů z četných evropských a asijských zemí vyměňovalo své názory na ornitologická témata, např. chovatelské úspěchy, nemoci a výživu, studie z přírody a další. Účastníci zde zhlédli četné druhy papoušků, loriů, vlh, zoborožců a dalších druhů. Vedení parku pod správou dr. Wonga a kurátora Mee Mee dělalo čest známému pohostinství z prostor na dálném východě.
Jedna z přednášejících, která vzbudila mimořádný zájem účastníků kongresu, byla představena jako kurátorka ptačího parku MANDAI. Tento park zde vznikl před deseti lety jako profesionální chovatelské centrum. Pro tento podnik byly využity prázdné haly po zrušené drůbežárně. Na pozemku o rozloze 2 ha stojí sedm hal, stejně technicky řešených o rozměrech 42 m délka, 10 m šířka a 8 m výška. Dále je zde ještě samostatná budova pro odchov mláďat. V těchto halách je prostor pro 1700 ptáků, především papoušků a loriů v 75 různých druzích. Dále zde jsou chováni tukani a plodožravci různých druhů. Z uvedeného množství ptáků již 700 párů odchovalo mladé a prokazatelně potvrdilo své pohlaví. Pro úspěšný chov s profesionálním zaměřením jsou zde ideální klimatické podmínky. V odchovnách není třeba si dělat starosti s topením, osvětlením nebo s relativní vlhkostí. Problémy a nebezpečí pro chované ptáky jsou v bujné vegetaci, která poskytuje úkryty pro útočící kočkodany, varany a různé druhy hadů, mezi jiným i velmi jedovaté kobry. Proti nim je nutno trvale zajišťovat ochranu a bezpečí.
Voliéry v halách jsou zavěšeny 1,5 m nad zemí. Odpadky a trus propadají drátěným dnem a jsou denně odstraňovány vysokotlakým čističem. Boky voliér jsou plechové, aby se ptáci vzájemně nerušili. Ptáci jsou krmeni dvakrát denně: ráno dostávají čerstvé ovoce s přídavkem vařeného nebo naklíčeného obilí. Odpoledne se podává směs semen s přídavkem 25 % granulí. Loriové dostávají dvakrát denně tekuté krmivo. Zbytky veškerého krmiva, tedy i ovoce, se večer odebírají, protože by jinak voliéry napadali mravenci a jiný hmyz v nepředstavitelném množství. S ohledem na blízkost rovníku zde neexistují rozdílná roční období ani různá délka dne. Zde by u spolehlivě hnízdících párů mohl vzniknout problém, který my evropští chovatelé neznáme. Jaká opatření udělat k docílení přestávky v hnízdění?
Přesto, že je MANDAI PARK obchodně zaměřený podnik (Breeding Business), nechávají se páry jen čtyřikrát za sebou hnízdit a potom následuje nejméně tříměsíční přestávka. Všechny páry se rozdělují a jednotlivé kusy se umisťují v různých budovách. Jak již bylo uvedeno, neexistují zde roční období a proto se musí hledat jiná cesta, jak po přestávce přimět páry k hnízdění, jak vyvolat hnízdění i dostatečnou hnízdní aktivitu. Navrácení dřívějších partnerů do původních párů působí v mnoha případech velmi stimulačně. Významnou roli hraje také složení krmení. Hnízdění začíná většinou po skončení období dešťů, protože příroda nabídne v krátkosti bohatou nabídku potravy. Semena začnou klíčit, zelená vegetace začne kvést, zakrátko bude k dispozici široký sortiment ovoce.
Na Singapuru mají obyvatelé jen málo příležitostí k získání pozemků, k postavení voliér pro chov ptáků. Proto jsou uměle odchovaní miláčci jedinými, o které mají místní obyvatelé zájem. Převážná většina odchovaných mláďat se z MANDAI parku exportuje do Japonska, na Thajvan a do Honkongu. Většina snesených vajec se vkládá k líhnutí do umělých líhní. Návštěva účastníků 1. ptačího kongresu v parku MANDAI vítala tuto možnost jako příjemné a poučné doplnění programu. Druhý kongres je naplánován na září 2008.