Jak je známo mezi kynologickou sportovní veřejností, tak od roku 2003, byl Národní zkušební řád rozšířen o Zkoušku základní ovladatelnosti (ZZO)....
Jak je známo mezi kynologickou sportovní veřejností, tak od roku 2003, byl Národní zkušební řád rozšířen o Zkoušku základní ovladatelnosti (ZZO).
Jak se vžila do podvědomí na jednotlivých cvičištích Českého kynologického svazu? Možno říci, že získává stále více příznivců a to zejména mezi mládeží a začátečníky.
Co je jejím obsahem?
Skládá se ze dvou základních částí, z poslušnosti a speciálních cviků.
Poslušnost je v podstatě stejná jako u zkoušky ZM, kdy chybí pouze cvik „Vstaň“ u nohy psovoda a je zde zařazen cvik odložení za pochodu vleže s vodítkem, není zde střelba. Celkový počet bodů činí max. 60 bodů, pro zapsání zkoušky je nutno v poslušnosti získat 42 body.
Speciální cviky obsahují
– Přivolání psa za ztížených podmínek (tj. odvolání psa v náhubku v případě, že běží na dvě osoby, které kopou s míčem a souběžně se prochází dva psovodi se psy na vodítku).
– Chování psa ve skupině osob.
– Chování psa krátkodobě přivázaného, kdy psovod je v úkrytu.
Tyto uváděné cviky nejsou bodovány, zaznamenává se pouze, zda pes splnil či ne. Jak ale ukazuje obsah speciálních cviků, jedná se o velmi praktické přizpůsobení sportovního výcviku podmínkám současnosti, když počty psů a to i ve městech narůstají.
Upřímně řečeno, kdyby tuto nebo jinou základní zkoušku podobného typu složil majitel psa, který napadá lidi, popř. jiné psy, určitě by ubylo smutných případů, kdy média oznamují útoky psů na lidi, psy i ostatní zvířata… .
Zkouškami podobného typu bezesporu jsou ZOP (ZŘ KJ Brno ČR) i BH (ZŘ SchH).
Možno bez nadsázky říci, že tato zkouška má své výhody oproti dvěma posledně jmenovaným, i když jsou v mnohých rysech shodné a to i z hlediska cílů, tzn. zajistit alespoň základní vycvičenost psa jakéhokoliv plemene, aby pes nebyl při pohybu na veřejnosti v doprovodu svého pána na obtíž či dokonce postrachem.
O jaké výhody se jedná?
Pro organizátory zkoušek
– Nepotřebují jiné prostory mimo stávající cvičiště ZKO, kde lze odcvičit poslušnosti i speciální cviky.
– Není zapotřebí jízdního kola se zvonkem, jako je to např. nutné u BH.
– Není zapotřebí shánět pomocníka (pomocníky) na přenášení psů, jak je to nutné např. u zkoušky ZOP KJ Brno ČR, což mnohdy bývá problém
Pro majitele (cvičitele) psů
– Pes může tuto zkoušku skládat již v deseti měsících věku.
– Je vhodná pro začátečníky a mládež, jakož i pro majitele plemen, u kterých není předpoklad klasického sportovního výcviku, tedy obvyklá stopa, poslušnost, obrana, popř. spec. cviky (např. u zkoušek malých plemen), kdy výcvikem k této zkoušce má mládežník, ale i začátečník, popř. majitel neobvyklého plemene jednu z možností, jak se zapojit do sportovního výcviku na cvičišti, kdy zároveň dělá dobrou službu i v tom smyslu, že svého psíka připravuje na chování v každodenním životě např. ve městě.
– Zkoušku mohou skládat i psi a feny bez průkazu původu, což například u BH je možné pouze u jedince s průkazem původu.
Ukazuje se, že obliba této zkoušky stoupá, což se projevuje nejen počtem zájemců na soupiskách zkoušek, ale i množstvím závodů, které jsou pořádány mnohými základními kynologickými organizacemi Českého kynologického svazu. Například v našem jihočeském kraji je pro rok 2005 plánováno celkem 5 závodů podle této zkoušky a to u čtyřech základních organizací.
Jsem osobně rád, že i v naší základní kynologické organizaci jsme již takový závod pořádali letos v dubnu, kdy se nám sjelo celkem 11 psovodů plemen
Německý ovčák, belgický ovčák malinois,
Rotvajler, střední knírač,
Border kolie a kříženec malého vzrůstu. Potěšitelné je, že na startovní listině bylo více jak třetina mladých psovodů do 18 let.
Je dobře, že tato zkouška našla a nachází své příznivce v řadách nejširší kynologické veřejnosti. Na kynologických cvičištích nejsou jen typicky pracovní plemena, zejména děti docházejí s retrívry, americkými kokršpaněly, kříženci, pudlíky atd.
Je to jedna z možností, jak zapojit děti do aktivního výcviku, i když nemají zrovna německého ovčáka. Složením takové zkoušky se mladý adept kynologie stává jedním z cvičitelů, členů organizace, který se svým psem složil zkouškou z výkonu! Má být v takovém případě určitě nač hrdý.
Zájemci o výcvik k této zkoušce naleznou více ve Zkušebním řádu pro sportovní výcvik psů v České republice, Českomoravská kynologická unie, Praha, prosinec 2002, str. 52–54.