Několik prvních dnů Při odběru štěněte nebo ještě lépe před ním, se chovatele zeptejte na podrobný jídelníček, na který je štěně zvyklé. Důležité...
Několik prvních dnů
Při odběru štěněte nebo ještě lépe před ním, se chovatele zeptejte na podrobný jídelníček, na který je štěně zvyklé. Důležité je nejen jestli chovatel krmí granulemi nebo „vařenou stravou“, ale konkrétně jakými či jakou a také jak často. Stejnou stravou je potřeba krmit štěně i několik následujících dnů v novém domově. Předejdete tak možným (jinak zcela zbytečným) komplikacím jak zdravotního rázu, tak starostem s odmítáním potravy. Což u štěňat v novém prostředí není nijak ojedinělé.
Většina dobrých chovatelů předá novému majiteli společně se štěnětem krmení, na které bylo doposud zvyklé, v množství na jeden či více dnů.
Pokud chcete přejít z granulované stravy na vařenou či naopak, musí to být pozvolné a pokud možno až v době, kdy je štěně na nový domov zvyklé (bez problémů přijímá nabízenou potravu). Totéž by mělo platit i při změně značek granulí. I když by se neměly míchat granule s jinou stravou, přechod z jedné na druhou by měl být výjimkou. Nejlepší je postupně vmíchávat a zvyšovat poměr stravy, na kterou bylo štěně doposud zvyklé, se stravou, na kterou chcete přejít.
Co ano – co ne
V žádném případě nekrmte psa kuchyňskými zbytky. Kořeněná, slaná, kyselá a další „lidská“ jídla (paradoxně) mohou být pro zdraví psa a zejména štěněte velmi škodlivá. Můžete krmit kvalitními granulemi (ne pouze přílohovými!) nebo masem s přílohou (rýže, těstoviny apod.) a zeleninou. Nepodávejte psovi pouze maso (neobsahuje všechny látky, které štěně pro zdárný vývin potřebuje). Množství potravy i složení je nutné přizpůsobit nejen velikost psa, ale také jeho stáří. V žádném případě na svém psovi nešetřete. Pokud budete šetřit na kvalitní potravě, pravděpodobně ušetřenou sumu, ba i větší, budete muset investovat do léčení vašeho psa z důsledku špatné výživy.
Pes pro zdravý růst a vývin potřebuje přísun minerálních látek, vitamínů, bílkovin, uhlohydrátů a dalších prvků. Vyvážený poměr těchto látek najdete pouze v kvalitních granulích. Granulí je však v současné době na trhu velmi velké množství, až je těžké se v nich orientovat. Jejich cena, stejně jako kvalita se velmi různí. Cena se pohybuje přibližně od 10 do 180 Kč za 1 kg, přičemž granule střední a vyšší třídy se pohybují orientačně od 50 Kč/kg. Také však záleží na gramáži v jednotlivém balení – čím větší obsah pytle stejné značky, tím je cena nižší.
Po jaké značce a typu sáhnout, záleží na velikosti a věku psa, jeho využití a dennímu výdaji energie. V kynologických potřebách, internetových obchodech, veterinář apod. vám poradí, jaké značky granulí odpovídají potřebám vašeho psa.
Pokud podáváte vařenou stravu, měla by být vlažná až teplá. Nikdy ne horká nebo ledově studená! Granule je možné podávat namočené (nabobtnalé), případně suché. Zalijte je teplou vodou či vývarem. Záleží, v jaké podobně je má pes radši. Nezapomeňte na neomezený přístup k čisté vodě.
Granulovaná strava
Jsou chovatelé, kteří na kvalitní granule nedají dopustit. Jiní zase nenajdou na granule jediné pozitivní slovo. Vše je však věc názoru. Ať se rozhodnete jakkoliv, každopádně je vhodné dát na radu veterinárního lékaře nebo chovatele, kteří mají s kvalitou krmení značné zkušenosti.
Ne všechny granule každému psovi chutnají a prospívají. Někdy budete muset několikrát značku změnit, než přijdete na tu „pravou“, jenž vašemu psovi nejen chutná, ale i očividně svědčí (zdravá kůže, lesklá srst, absence průjmů…).
Na každém větším balení naleznete dávkování (množství krmiva pro jednotlivou hmotnostní kategorii psa). Tato dávka je však pouze orientační a doporučená jako výchozí. Až po čase zjistíte, zda je zapotřebí denní dávku zvýšit nebo naopak snížit.
Kvalitní či středně kvalitní granulovaná strava je většinou cenově vyšší, než-li strava vařená, ale jinak má spoustu výhod: její chystání, dávkování, vyváženost složení, skladování, výborně se hodí na cestování. Navíc u dobře zvolené značky není zapotřebí přidávat vitamíny a další prvky. Množství, které pes potřebuje je podstatně menší, než-li u potravy vařené. Nejlepší skladování je v plastových kýblech či sudech s dobře těsnícím víkem. Ty je možné umístnit prakticky kdekoliv.
Je-li tedy pro vás přijatelnější krmit granulovanou potravou, vybírejte pouze z těch typů, které jsou přímo určené pro vašeho psa! Krmiva jsou rozdělena např.: pro štěňata, mladé psy, psy v zátěži, březí feny, velká plemena…). Granule určené pro dospělé psy mohou štěněti spíše uškodit – neodpovídají potřebám růstu. Naopak složení štěněčí stravy nemusí vždy prospět dospělým psům.
Vařená strava
Pokud se rozhodnete pro jiné krmivo než kvalitní granule, můžete připravovat směs z masa s přílohou – těstoviny, rýže, či kukuřičný šrot + zelenina. Nejlepší je vše nakonec zalít vývarem (ne z bujonu!). Výsledná hmota má mít konzistenci kaše s kousky, nikoliv polévky. Pokud chcete psovi vařit, snažte se o to, aby pes byl nucen stravu kousat. Maso je tedy lepší krájet na kousky (přiměřené k velikosti psa), než-li mlet.
Je nutné mít na paměti, že především u štěňat a mladých psů (tedy v období růstu) velkých i středních plemen, je nutné do takového krmení přidávat správné množství vitamínů a dalších prvků, nutných pro zdárný vývin kostry, svalstva atd.
Jen pro příklad jeden den štěněčího jídelníčku „vařené stravy“: k snídani tvaroh a vejce, k obědu hovězí maso, těstoviny, vařená mrkev s trochou hovězího vývaru a k večeři rýže, kuřecí maso, vývar. Vitamíny ap. se přidávají většinou pouze do jednoho, libovolně kterého chodu. Důležité je, aby pes celou porci, ve které jsou vitamíny snědl.
Názory na podávání mléka (např. s piškoty či rohlíkem) se různí. Pravdou je, že většina, zejména dospělých a dospívajících, psů může mít po přijímání mléka či některých mléčných výrobků průjem. Pokud tedy zjistíte, že štěně sice má mléko a mléčné výrobky rádo, avšak provází ho střevní problémy, raději jej štěněti nepodávejte.
Pro štěňata (asi do 10 týdnů) je vhodné maso mlet, ale později, podle velikosti psa, krájet na malé kousky, aby bylo nuceno žvýkat – trhat. Po výměně zubů mohou být kusy větší.
Zeleninu je vhodné vždy chvilku povařit a podávat strouhanou. Syrové maso je také možné podávat, avšak vepřové maso a skopové vnitřnosti nechejte alespoň chvíli projít varem.
Je také možné kupovat přímo hotové konzervy různého typu masa (jsou velmi dobře skladovatelné) a míchat je opět s přílohou a zeleninou. Ne však každá konzerva psovi chutná a je bez průvodních střevních problémů. Avšak i zde je nutné přidávat další vitamíny a prvky, potřebné zejména pro zdárný vývoj mladých psů.
A ještě něco navíc…
Je k dostání mnoho dalších výrobků, určených ke konzumaci psům. Výborné jsou různé sušené vepřové uši, nožky, ale i kvalitní vitaminové tyčinky. Zrovna ideální nejsou „uzené“ výrobky, byť určené pro psy. Ne vše však vašemu psíkovi bude chutnat, naopak něco poslouží i jako výborná hračka. Jejich posláním není zaplnit žaludek psa a dodat tělu potřebnou energii, ale psa zabavit a „udělat radost“.
Velmi vhodné jsou pro psa velké telecí či hovězí kosti. Neštěpí se a nemůžete dojít k ohrožení zdraví psa. Zdárně působí na vývin zubů, dásní i žvýkacích svalů, zároveň tak psa každého věku zaměstnáte. Tyto kosti jsou určeny jako „pamlsek a hračka“. Nikoliv jako hlavní chod. Kost je vhodná zejména po krmení nebo k zabavení psa, když je sám doma.
Počet krmení (orientačně)
Štěně od 6–12 týdnů 5× denně.
Od 12 týdnů do 5 měsíce malého a středního plemene 3–4× denně.
Od 12 týdnů do 5 měsíce velkého a obřího plemene 4–5× denně.
Od 5-12 měsíců malého a středního plemene 2× denně.
Od 5-12 měsíců velkého a obřího plemene 3× denně.
Po jednom roku věku postačí až do konce života krmit 1× denně, ale vhodné je zůstat u krmení 2× denně, zejména u velkých a obřích plemen a u plemen s velkými sklony k torzi žaludku. V neposlední řadě je vhodné krmit 2× denně staré „psí důchodce“.
Po krmení nechejte psa vždy minimálně 2 hodiny v naprostém klidu!