V ordinaci se často setkávám s problémem, jak má majitel doma zvířátku podávat léky. Některé léky se nesmí dávat na lačno, jiné naopak musí. Po...
V ordinaci se často setkávám s problémem, jak má majitel doma zvířátku podávat léky.
Některé léky se nesmí dávat na lačno, jiné naopak musí. Pokud nemusí být léky podávány na lačno, mohou se zapracovat do krmiva. Vtlačit do navlhčeného piškotu, rozkrojit kostičku masa a do ní tabletu zasunout, vstříknout vodičku do jogurtu nebo tvarohu. Nejhorší jsou hořké prášky – sypké léky nebo doplňky. Lze je vpravit do paštiky nebo taveného sýru a vytvořit kuličku. Vždy dejte zvířeti nejdříve několik soust bez léku a potom s lékem a opět bez léku. Moje oblíbená metoda je sádlo. Rozpustím vaničku sádla, do teplého, tekutého sádla, nikoliv vroucího, vmíchám gelacan, karoten, mořské řasy aj. a míchám do ztuhnutí. Psům pak dávám 1 – 2 lžičky denně. Sádlo milují, zatímco potravy s jakýmkoliv přípravkem se nedotknou. Toto samozřejmě platí pouze pro psy krmené klasickou stravou, pokud krmíte celoročně granulemi, může mít pes problémy se strávením „obalové“ potravy a lék nebo doplněk stravy pak více uškodí než prospěje.
Bylinkové tinktury běžně kapu do misky s vodou, pokud nejde o akutní stav, není rozhodující, zda pes vypije v průběhu dne 10 kapek nebo 15. Totéž platí pro králíky a terarijní zvířátka. Nejvhodnější způsob je aplikovat lék přímo do tlamy. Lihové tct ředím trochou vody, sypké přípravky také, tablety se rozpouštějí dlouho. Potahované tablety nebo kapsle či tobolky se musí polykat celé.
Roztok natáhnu do stříkačky a aniž bych otvírala tlamu, ohrnu pysk, obnažím zuby – stoličky a mezi ně vytlačím látku. Druhá metoda je do tvářové kapsy. Tlamu neotvíráme, zakloníte hlavu a mírným proudem vstříknete lék vedle zubů do kapsy. Jakmile pes polkne, je vše v pořádku. Totéž lze použít i u koček a králíků. Pro menší hlodavce je tabletová forma nejméně vhodná, požádejte lékaře o rozpustné přípravky. U králíků se mi osvědčily bramborové kuličky. Hladový králík dostane první kuličku bez léku, druhou s lékem a teprve potom krmivo.
Pro podávání tablet u zvířat a pro jejich ošetření existují fixační hmaty. Spousta majitelů svá zvířátka velice lituje, když jsou znehybněna odborným hmatem. Domnívají se, že to zvíře bolí. Naopak. Jsou to odborníky vyzkoušené a odpozorované metody, kdy zvíře není stresováno bolestí ani opakovanou manipulací. Je mnohem snazší správně uchopit zvíře a během pár vteřin ho ošetřit, než ho několik minut honit a znova a znova se pokoušet mu vpravit lék nebo ho ošetřit.
Pes – když otvíráte psovi tlamu, uchopte do levé dlaně hřbet nosu, prsty zatlačte na kůži a přitlačte na zuby. Tlakem obalte zuby tváří a otevřete tlamu, pes se brání méně, protože odporem si svými zuby tlačí na svoji kůži. Hlavu zakloňte, na kořen jazyka dejte lék a tlamu zavřete, počkejte až spolkne.
Na stříhání drápů u bujných psů je hmat, na který potřebujete dva pomocníky. Pes se položí na zem podtrhnutím vnitřních nohou, spodní nohy táhnete vpřed a dolů, loktem ležíte psovi na pevných tkáních – kosti hlavy a vzadu na stehnu. I když je klidný, po dobu zákroku neuvolňujte tlak. Pes okamžitě pozná, že jsme povolili, škubne sebou a můžete začínat znova a to ještě obtížněji.
Kočka – pro kočičku se používá hmat vycházející z přenášení koťat matkou v tlamě za kůži na krku. Levou rukou uchopíte velkou kožní řasu na krku mezi ušima, čím větší řasa ihned za ušima, tím lépe je kočka znehybněna. Kočička v dobrém hmatu se ani nehne a necítí injekci, vůbec nereaguje na štípavé injekce apod. Tento hmat majitelé snášejí nejhůře, zejména pokud kočku za kůži zvedneme do vzduchu. Je to ovšem velmi bezpečná manipulace pro nás všechny a bezbolestná pro kočku. Samozřejmě, že obézní nebo přerostlou kočku nebudeme zvedat za kůži.
Pro podávání tablet vycházíme z tohoto hmatu v sedě kočky, za kožní řasu zvrátíme hlavičku dozadu, takže automaticky pootevře tlamu. Pravým prostředníkem zmáčknu jazyk a tabletu dvěma prsty položím na kořen jazyka. Tato aplikace je pro kočku nejpřijatelnější. Pokud jí dáváte nechutné tekutiny nebo prášky na kraj jazyku, případně opakovaně díky neúspěšnosti, nejenže je snadno vyplivuje, ale hlavně v důsledku stresu začne slinit dlouhými hustými slinami, třeba i dvě hodiny. Bylinné tinktury a rozpuštěná homeopatika jim nevadí. Dáváme je do tvářové kapsy nebo mezi zuby.
Králík – na očkování a stříhání drápů použije pomocník k fixaci obě ruce. Vytvoří velkou kožní řasu a spolu s ušima ji uchopí. Co nejdál na zádi vytvoří druhou kožní řasu. Králíka natáhne a otočí nohama na ošetřujícího. Čím dál jsou ruce, tím lepší fixace. Nohy králíka se nesmí opírat o tělo pomocníka. Králík je stabilizován, jakmile nemá oporu v nohách. Pomocník si králíka opře o břicho jeho zády, králíkovy nohy trčí do prostoru. Na vyšetření břicha, kůže a pohlavních orgánů uchopíte králíka za kožní řasu s ušima dohromady přesně ve střední linii a převrátíte ho na záda. Pravou rukou prohlížíte pohlavní orgány nebo chlupy na břiše. V této poloze se dobře aplikují tekuté nebo pastovité léky.
Křeček, myška – zvířátko necháte běhat po podložce, pak palcem a ukazováčkem levé ruky vytvoříte velkou kožní řasu za ušima pacienta, dlaní mírně přitlačíte k podložce a zbylými prsty přitáhnete kůži na zádech k druhé půlce dlaně. Zvířátko je natažené jako na skřipci (bohužel zejména křečkům mírně lezou oči z důlku), tlamička se reflexně otevře tahem kůže a můžeme aplikovat tekuté nebo pastovité přípravky.
Laboratorní potkan – vyžaduje jiný přístup. Potkánek je volně na podložce, palcem a ukazováčkem ho vezmete kolem krku, palec podsunete pod loket, nožka se tím zvedne a váš palec směřuje napříč k levé noze. Nutné je, se opravdu dostat pod loket. Pravou rukou můžete aplikovat lék anebo natáhnout zvířátko za ocásek a lékař sám aplikuje lék.
Pískomil, osmák – záleží na velikosti, jestli zvolíte hmat na myšku nebo na potkana.
Autor textu: MVDr. Simona Müllerová
Autor fotografií zdroj: MVDr. Simona Müllerová