Výskyt Žije ve třech poddruzích (Nephrururs l. levis, N. l. occidentalis, N. l. pilbarensis) v jižní, západní a střední Austrálii. V biotopu je d...
Výskyt
Žije ve třech poddruzích (Nephrururs l. levis, N. l. occidentalis, N. l. pilbarensis) v jižní, západní a střední Austrálii. V biotopu je druhem pouští a polopouští, kde aktivuje v nočních hodinách, zatímco dny tráví v asi půl metru hlubokých norách pod trsy pouštních trav.
Popis
Je to kolem 12 cm délky dorůstající gekon s poměrně krátkým ocáskem, jež zabírá asi jednu třetinu z celkové délky zvířete. Jeho zbarvení je svrchu čokoládově hnědé s příčnými proužky světlé barvy. Břicho tohoto druhu je béžové až bílé.
Chov
Pro chov se hodí terária velikosti 50×50×50 cm s podkladem čistého říčního písku ve vrstvě 3–5 cm. Jako úkryty nahrazující noru použijeme hliněné květináče s vyštípnutým okrajem nebo podélně rozříznuté květináče tvořící jakési boudičky. Jiné zařízení terária je zbytečné. Denní teploty udržujeme na průměrných 28 °C pomocí topných kamenů a výhřevných žárovek, což nám zároveň zajišťuje určitou zonaci teplot a možnost vyhřátí. V noci klesá teplota na 22–24 °C, přičemž každý večer terárium porosíme vlažnou vodou, především pak hliněné květináče, které vlhkost absorbují a během noci vydávají.
Tento způsob chovu se jeví jako vhodnější, než napodobení přirozených podmínek s vysokou vrstvou substrátu (20 a více cm), který je navrch suchý a vespod vlhký. Toho lze totiž jen ztěží dosáhnout v optimálním vyvážení teploty a vlhkosti.
V období rozmnožování vlhčíme písek v jednom koutě nádrže, případně ve zvláštní misce. Sem pak samičky zahrabávají vejce, která snáší po dvou, vícekrát za sezónu. Vajíčka měří 26–28×14–15 mm a mladí se z nich při inkubační teplotě 28 °C líhnou za 70–80 dní. Nutná je tudíž inkubace v líhni při dostatečné vzdušné vlhkosti (80 %), nejlépe v důlcích na molitanu nebo silonovém pletivu. Podle údajů z literatury se daří i inkubace ve vlhkém vermikulitu.
Mláďata měří 5–6 cm a přijímají, stejně jako jejich rodiče, jakýkoliv živý hmyz a další bezobratlé. Potravu je vhodné saturovat vitamino-minerální směsí, např. kombinací Plastin, Roboran a vaječné skořápky. Do vody na rosení je možné přidávat vitamíny z řady Combinal A+D3 a Combinal E.
Použitá literatura:
Kraus R., Kocián M.: Chameleoni a gekoni, Polaris 1998
Rogner M.: Echsen 1. Stuttgart 1992
Autor textu: Vladimír Cerha
Autor fotografií zdroj: Vladimír Cerha