Budeme-li držet kterýkoliv druh zvířat včetně ptáků ve své blízkosti, musíme především dodržovat zásady zdravé výživy! Pro dosažení odchovu se bud...
Budeme-li držet kterýkoliv druh zvířat včetně ptáků ve své blízkosti, musíme především dodržovat zásady zdravé výživy! Pro dosažení odchovu se budou jejich nároky zvyšovat a výběr krmiv bude ještě zásadnější.
Chci věnovat prostor krmení hmyzožravých ptáků, které je dosti náročné. Chovatel musí často založit vlastní pomocný chov hmyzu (Veger, Zd.). V současnosti sice nabízejí pet – markety pravidelně široký výběr tohoto zboží, ale jejich ceny jsou dosti náročné.
V třicátých letech jsem jako kluk znal v širokém okolí našeho města mnoho zapálených čižbařů, kteří chytali a s úspěchem chovali nejen drobné pěnkavovité ptáky, ale také ptáky hmyzožravé, pro jejich dokonalý lahodný zpěv. Většina těchto čižbařů si vhodný hmyz sama rozmnožovala. Já jsem obdivoval při odchytu jejich šikovnost, ale jinak jsem jako ochranář a ornitolog jejich činnost odmítal.
Které druhy hmyzu jsou vhodné ke krmení hmyzožravých ptáků? Jsou to larvy známého potemníka moučného (Tenebrio molitor), včelí larvy (Apis mellifice), cvrčci domácí (Gryllullus domesticus), zavíječi voskový (Galleria mellonella), stínky obecné (Porcelio scaber), stínky zední (Oniscus asellus), zelené mšice aj.
Pro své astrildy a amadiny jsem v letních měsících lovil hmyz ve vyšší trávě pomocí entomologické sítě. Práce to nebyla příliš náročná a výsledky byly většinou výborné (vliv počasí). Pracnější byl odchyt lučních kobylek. Doporučován je také lov létajícího hmyzu v nočních hodinách pomocí jasného světla reflektoru (kužel).
Všichni naši chovatelé měli výborné zkušenosti se zkrmováním mravenčím kukel od června do podzimu. Od padesátých let zásoboval můj chov dodavatel ze Slovenska. Jednou týdně mi posílal potřebné množství kukel mravenců lesních v nejlepší kvalitě. Po vydání zákazu sběru kukel lesních mravenců jsem chodil sbírat kukly lučních mravenců rodu Lasius a Tetramorium na polní cesty a na meze. Tito mravenci si svá obydlí zakládají v zemi a pod kameny.
Jako většina chovatelů tehdejší doby jsem všem svým chovancům podával míchanici z natvrdo uvařených slepičích vajec s různými doplňky (minerálie, vitamíny, strouhaná mrkev, strouhanka nebo mleté piškoty, nadrobno sekané zelené různých druhů). Je známo, že za teplých dnů se tato míchanice rychle kazí a může způsobit ptákům zdravotní problémy s následným úhynem. Musím dodat, že jsem poznal chovatele, především německé, kteří z těchto důvodů odmítali slepičími vejci krmit.
Dnes je na trhu velice široká nabídka suchých vaječných míchanic průmyslové výroby naší i zahraniční. Inzerce je velice výrazná a tak doporučuji různé výrobky postupně vyzkoušet a ty, které se nám osvědčily systematicky používat.
Na svých cestách a při návštěvách chovatelů v naší republice i v zahraniční jsem při každé příležitosti zaváděl téma „krmení“ a také v odborném tisku jsem tomuto tématu dával přednost. Jako příklad uvedu informace z německých časopisů Gefiederte Welt a AZN od autora Thomase Wendta.
Chovu různých druhů hmyzožravých ptáků se věnuje mnoho let a pravidelně o svých zkušenostech podává informace v odborném tisku. Vyzkoušel různé druhy míchanic průmyslové výroby, ale poněvadž nebyl plně uspokojen, vyrábí si je nyní podle svých představ sám.
V období klidu (X–II) se skládá denní dávka z asi 25 % míchanice a 75 % hmyzu (živý nebo zmrazený). Během hnízdění (IV–VIII) mají ptáci hmyz k dispozici v neomezeném množství.
Suchá směs, jako základ míchanice, obsahuje tato krmiva (vyrábí v celkovém množství 35 kg):
0,5 kg hroznového cukru,
0,5 kg pivovarských kvasnic,
0,5 kg lískových oříšků (drcených),
0,5 kg máku,
0,5 kg pšeničných klíčků,
0,5 kg pšeničných otrub,
2,5 kg granulky pro koťátka (drcené),
2 kg perličky pro beo (drcené),
0,5 kg květní pyl,
3,5 kg zeleninové vločky pro psy zn. Matzinger,
1 kg slunečnicové semeno drcené a loupané,
5 kg drcené krmivo pro štěňata zn. RoyalCanin A3,
2 kg odchovné krmivo pro kuřata,
3,5 kg piškoty drcené,
1 kg sušené mléko,
3 kg ovesné vločky,
3 kg drcené „müsli“ z hroznů a oříšků,
6 kg krmivo zn. Quiko na posílení a odchov.
Denní dávka této směsi se doplňuje strouhaným selským sýrem, strouhanou mrkví, trochou medu, olivového oleje a výrobkem Vitakombex V tak, aby byla mírně vlhká. Ke zkrmování se vezme 50 % směsi a 50 % rozřezaných moučných červů, kvasných mušek (Drosophila), plesnivce obilního (Alphitobius), mola voskového (Galleria), čtverrožce obilního (Guathocerus), perlooček (Daphnia), roupic (Enchytraeus), nelétavých octomilek, komářích larev aj.
Já si připravuji suchou směs z těchto složek: ovesné nebo ječné vločky mleté, pšeničné klíčky, pšeničné otruby, ječné kroupy perličky, kukuřičná krupice, pohanka loupaná a rozemletá, sójová mouka hrubá, mleté dětské piškoty, strouhanka z rohlíků, hroznový cukr Glukopur, Inulin rostlinný uhlohydrát, Vitamix pro výkrm a odchov drůbeže (výrobce Biofaktory Praha) a Nutri Mix pro nosnice.
Do míchanice přidávám strouhaný sýr EIDAM 30 %, strouhanou mrkev a nastříhané zelené podle ročního období, např. listy pampelišky ptačinec žabinec, kopřiva dvoudomá, kadeřavá petrželka, pažitka, špenát, salát a další.
Zkoušel jsem také zahraniční výrobek fy Vitakraft „SANDY“ s obsahem minerálií a stopových prvků, výrobek ORO–MIX jako doplňkové krmivo pro všechny druhy zrnožravých ptáků.
Také jsem vyzkoušel výrobek TROPIKA, protože mne upoutalo jeho složení. Jednalo se o rybí moučku, obiloviny, rostlinné proteinové koncentráty, sušené kvasnice, korýše, řasy, olej a tuky, lecitin, antioxydanty a barviva. Rozpis: 45 % proteiny, 5 % tuk, 2 % vláknina, 8 % vlhkost, vitamíny A, D3 a E. Tento výrobek jsem ale vícekrát nepoužíval pro vyšší cenu.
Vedle své chovatelské činnosti jsem věnoval pozornost zprávám v našem i zahraničním odborném tisku. Také jsem se snažil předávat své zkušenosti širokému okruhu zájemců. Velice cením ochotu chovatelů k podobné práci.
Asi před třemi čtyřmi lety jsem začal svým agapornisům aplikovat přípravky (doplňky výživy) o kterých jsem se dočetl v časopisech nebo jsem byl informován kolegy. Uvádím zde v přehledu:
1. AQUAKAR E – obsahuje L-Karnitin, glukózu, hořčík, vápník, vitamin C, B12 a další. Je velmi účinný pro odchov a dobrý zdravotní stav mláďat i dospělých jedinců. Podávám jednou v týdnu v pitné vodě 2 ml na 1 litr.
2. PROMOTOR L – obsahuje mnoho vitaminů a aminokyselin. Vyrovnává nutriční poruchy, nedostatky ve výživě, stresové stavy, zlepšuje plodnost, zvyšuje životaschopnost mláďat a další. Podávám jednou v týdnu v pitné vodě 1 ml na 1 litr.
3. FORTICOAT NL – obsahuje kyselinu sorbovou, mravenčí, octovou, mléčnou, propionovou, askorbovou, citronovou, propionát a mravenčan amonný, monoglyceridy a diglyceridy mastných kyselin. Slouží k okyselení obsahu zažívacího traktu, potlačuje pomnožení patogenních bakterií v žaludku. Podporuje tvorbu a působení trávicích šťáv a enzymů. Ovlivňuje přímý antimikrobiální efekt. Kyseliny a soli obsažené v přípravku jsou stravitelné. Podávám jednou v týdnu v pitné vodě 1,5 až 2 ml na jeden litr.
4. Polévkové koření obsahuje jedlou sůl (max. 24 %), glutanát sodný E 635, ocet, dextrózu, kvasnicový extrakt s aromem libečku. Podávám jednou za čtrnáct dní v pitné vodě, 1 ml na litr (podle doporučení zahraniční literatury).
5. Jód, nekovový prvek z podskupiny brómu, brání výpadku kyslíku a hormonálním poruchám, zvětšení štítné žlázy, nedostatku určitých aminokyselin i vitaminů, případně nadbytku vápníku aj.
Literatura uvádí, že běžné směsi pro andulky obsahují málo jódu. Vyskytne-li se onemocnění štítné žlázy, můžeme krmit nemocného ptáka jodizovaným krmivem, které dodává zoo obchod. Také se doporučuje jódová tinktura. Osvědčený je Lugolův roztok, který má toto složení: jodid sodný (Natrium iodati) a jodid draselný (Kalium iodati). Tento roztok si dávám připravovat ve zdejší lékárně. Podávám jednou za čtrnáct dní v pitné vodě, 1 ml na 1 litr a k tomu jedna čajová lžička hroznového cukru Glukopur.
Ještě uvedu v přehledu termíny aplikací:
Pondělí Aquakar E 2 ml/1 litr vody
Úterý čistá voda
Středa Promotor L 1 ml na 1 litr vody + jedna čajová lžička hroznového cukru Glukopur
Čtvrtek čistá voda
Pátek Forticoat L 1,5 až 2 ml na jeden litr vody
Sobota polévkové koření Maggi nebo Klasik 1 ml na litr
(první v měsíci)
Sobota Lugolův roztok 1 ml na jeden litr vody a k tomu
(druhá v měsíci) jedna čajová lžička hroznového cukru Glukopur
Neděle čistá voda
Uvedený systém mám ve svém skromném chovu agapornisů vyzkoušený a mohu ho vřele doporučit. Soustavně vše kolem ptáků sleduji a když se objeví nějaký neklid, dávkování v průběhu jednoho týdne změním (např. vysadím Aquakar E nebo Forticoat NL) což úplně postačí k uklidnění.
Nepochybuji o tom, že jsou mezi chovateli jednotlivci, kteří používají s dobrými výsledky jiné doplňky. Prosím je, aby ve Fauně o tom napsali pojednání. Ujišťuji naše chovatele, že když se vyskytne v dostupné literatuře nějaká novinka na dnešní téma, napíši o tom zprávu.
Použitá literatura:
Arnold – Schöne (1980): Der Wellensittich, G. Fischer, Jena
Veger, Zd. (1971): Kapesní atlas cizokrajných ptáků, SPN, Praha
WENDT, Th, (2005): Europäische Vögel, AZN 2 (2005)