Ve svěže zelených lístcích keříků podél cesty tiše šumí jarní vánek a doplňuje pravidelný rytmus protaženého klusu. Rozšířené nozdry Westy a nezvyklé přilnutí otěží dává tušit, že práce, která je před námi, není jen částí tréninkového plánu a nezbytnou podmínkou přípravy na závody, ale hlavně je radostí. Radostí z pohybu, ze společné práce, z příjemné únavy a vyplavených endorfinů. Teprve pak je to všechno ostatní. Nový život, nové barvy, nové naděje. Jarem začíná nová sezóna závodů, nový ročník Endurance.
Již tradičně byla sezóna zahájena u Tomáše Pfluga ve Zbraslavi. Snadno lze říci, že vlastně nic nového. Perfektně značená trať, bezchybná organizace, připravené zázemí s občerstvením. Vysoce nastavená laťka pro ostatní pořadatele. Včetně zajištění počasí.
Ráno bylo víc než přívětivé. Žádný déšť, dokonce více sluníčka než mraků a teplota téměř ideální. Koně se nepotí, lidem není zima. Pět dvojic se vydává do prvního ze tří pětadvacetikilometrých okruhů. V kopcovitém, lesnatém terénu byla s citem vybrána zajímavá trasa, s malým bobříkem odvahy při dvojnásobném překonávání dálnice přes nadjezdy u „Devíti křížů“. I přes předcházející deštivý den trať až do konce všech závodů zůstala regulerní.
První kolo i druhé kolo dojeli současně čtyři dvojice, na které pátá jezdkyně ztrácela zhruba čtyřicet minut.
Jenže kvůli kulhání závod vzdal jak Jaromír „Dag“ Široký s Maňasem, tak i Silva Lorenzová s Tamanahem.
Do posledního kola sice vyrazila první Kateřina Kyselá s Lulu o minutu před Miroslavem Zoubkem a Ludmila Matějčková na třetí pozici ztrácela již zmiňovaných zhruba čtyřicet minut. První v cíli byl Miroslav Zoubek s Falkonem o dvacet minut před Lídou Matějčkovou se Safírem. Třetí Kateřina Kyselá neprošla veterinární kontrolou a byla eliminována.
O hodinu později vyráží i dvanáctičlenné pole jezdců druhého dostihu. Jedenáct běloušů a jedna hnědka se záhy rozdělilo na rychlou čtverku a ty ostatní. Dojezd do prvního kola a úspěšný rychlý vstup do veteriny poslal na trať nejprve Zuzanu Ernestovou s Dolarem, pak Petru Trojákovou se Shagya Wantem, Kateřinu Hemzalovou na Zsuzsi a nakonec Miroslava Drásala a jedinou hnědku v poli Kasr el Nil. Rozdíl mezi prvním a čtvrtým byl zhruba dvě a půl minuty, pátá dvojice již ztrácela více než čtvrt hodiny. Po velmi rychlém průběhu první tři jezdce dělilo méně než deset vteřin, pátý jezdec dojel o 38 minut později.
Zvítězila Petra Trojáková před Zuzanou Ernestovou a Miroslavem Drásalem, jehož klisna Kasr el Nil získala i cenu kondice a také zajela nejrychlejší kola ze všech zúčastněných v obou bězích. Dostih úspěšně dokončilo deset dvojic, dvě neprošli veterinární kontrolou.
Opět nejhojněji obsazený dostih byl závod na dvacet pět kilometrů s omezenou rychlostí. Celkem devatenáct jezdců a koní se vydalo na trať. Nejvíce zaujala ekipa rodiny Mudrových, která přijela až z Rokycanska. V absolutní záplavě arabů, shagyů a jejich kříženců přijela s úplně jinými plemeny. Zvítězil Jan Mudra starší s anglickým plnokrevníkem Vokativem, který dříve slavil úspěchy i na rovinnových drahách a ve své nejlepší sezóně dokonce získal nádherných 81,5 kg GH. Jeho syn Jan a dcera Denisa se s nepříliš známými kabardinci umístili v první polovině závodního pole. Druhá skončila Zuzana Doubková s Lannerem a třetí Petra Toušová a Ammer Gada.
Přesně o tři týdny později, 28. května byl nejen nejteplejší květnový víkend za posledních dvě stě let, ale také se konaly čtyři vytrvalostní dostihy pořádané JK Rakvice manželů Nachtigalových. Trať dvacetikilometrového okruhu vedla po téměř absolutní rovině, místy po loukách kolem Dyje, místy po zpevněných cestách mezi poli a dokonce byly i dva úseky lesem, bohužel však oba kratší než dvě stě metrů. Ačkoliv organizace i trať byly výtečné, nečekané vedro a slunce závody výrazně ztížily ať už pro koně, tak pro jezdce, rozhodčí i veterináře. Jeden z nich se koncem dostihů, s mokrým ručníkem na hlavě, podobal více arabskému beduínovi, než mladému zvěrolékaři. Spásou pro všechny byl dostatek vody na chlazení koní a chladné nápoje v dobrém občerstvení. V nejdelším dostihu dne startovalo jedenáct dvojic. Po prvním kole skládajícím se ze dvou dvacetikilometrových okruhů, bylo jasné, že zde startují velmi dobře připravení koně i jezdci a do pořadí na prvních místech může zasáhnout téměř kdokoliv. Průměrná rychlost jízdy se pohybovala nad hranicí 17 km/hod a žádný z koní nevykazoval známky nadměrné únavy. Pro kulhání skončil Jakub Kyselý s Hisi el Cattar. Nejrychleji zvládli projít veterinou Kateřina Kyselá s Lulu a Peter Reichmann s Piladou, nicméně do osmi minut po Katce vyjely všechny další dvojice. Výjimkou byli sourozenci Jadlovští, výrazně nejmladší účastníci dostihů tohoto dne, jimž zřejmě otec, vícenásobný mistr republiky, určil jiné ordre.
Druhé kolo se jelo v obdobném tempu a po hodině a několika málo minutách měli první jezdci ujeto šedesát kilometrů. V první skupině dojely čtyři dvojice, o minutu později další dvě jezdkyně, pak následovaly ještě další dvě dvojice s odstupem patnáct a padesát pět minut. Jaké však bylo překvapení, když z nejrychlejší čtveřice do posledního kola nastoupil jen Peter Reichmann s Piladou. Nela Jadczanová s Tamanahem i Miroslav Drásal s Kenou byli vyřazeni pro nečisté chody, Kateřina Kyselá s Lulu vzdala.
V posledním kole již nikdo nevzdal ani nebyl vyřazen a cílem projeli v pořadí první Peter Reichmann s Piladou, druhá Zuzana Milerová s Ajlat Hašachar a třetí Jana Zoubková s Falkonem.
Cenu kondice získal vítěz, který tento závod pojal jako přípravný před dostihem na 160 km v Německu. O dobré trénovanosti všech zúčastněných koní svědčí i relativně krátké časy při zklidňování a to, že žádný kůň nebyl vyřazen pro celkové vyčerpání nebo nezklidnění.
Do závodu nastoupilo šest dvojic a kupodivu triumfovalo mládí nad zkušeností. Dva nejzkušenější jezdci, Jaromír Široký a Miroslav Zoubek vzdali v průběhu závodu pro kulhání, Zuzana Ernestová a Markéta Wimmerová byly vyřazeny pro nezklidnění koně. Přesto však nelze říci, že vítězství na Petru Trojákovou s Shagya Wantem a druhá příčka na Blanku Studýnkovou s Laidy z pořádajícího oddílu zbyly, neboť jak časem, tak i předvedeným výkonem si svá umístění obě plně zaslouží.
Závod na dvakrát dvacet kilometrů měl šest účastníků a dvě tváře. Zatímco první dvacítku absolvovali všichni jezdci sice svižně, ale pospolu, do druhého kola nastoupili díky rozdílné rychlosti zklidňování v rozestupu více než třinácti minut. Tyto rozestupy zřejmě způsobily i taktiku, která všem zavelela jeď, jak nejrychleji můžeš. To se odrazilo nejenom v pořadí dojezdů do cíle, které bylo víceméně shodné s pořadím startu do druhého kola, ale i ve vstupech do veterinární kontroly. Ty byly na pokraji povoleného limitu. Dvě dvojice, Michaela Grónská s Nivou a Jan Mudra s Azimutem, se nezklidnily vůbec. Mnoho odborníků se zájmem očekávalo první „ostrý“ start kabardinského koně, coby objevu nového plemene pro vytrvalost. Byť nedopadl nejlépe, je zatím předčasné vyslovovat definitivní soudy o jeho vhodnosti pro tuto disciplínu.
Zvítězila Lenka Novosádová s Brettem, před Barborou Zapletalovou s Jantharem a Tomášem Pflugem s Dakarem.
Jako tradičně nejvíce nej patřilo dvacítce. Nejvíce účastníků – patnáct dvojic, nejrůznější plemena koní – dokonce i kladrubák, nejnižší „úmrtnost“ – jedna dvojice, nejneobvyklejší důvod vyřazení – dojeli dřív než měli, před limitem. Z vítězství se radovala Petra Kopecká a Aramis, druhá byla Zuzana Doubková s Lannerem a třetí Miloš Hajsler s Palmou.
Seriál závodů po slibném začátku bude pokračovat u manželů Zoubkových v Kozlově. Pro případné změny, novinky a nečekané aktuality je vhodné občas zabrousit na nový web www.vytrvalost.cz , který se zdá mnohem životaschopnější než jeho předchůdci, je dokonce nezvykle rychle aktualizován o podrobné výsledky dostihů. Musíte je ale hledat v Kalendáři závodů, nikoliv ve Výsledcích.