Rod tirika (Brotogeris) zahrnuje (podle Vašíčka) sedm druhů menších až středně velkých papoušků. Dosahují velikosti 17 až 23 cm, jsou převážně zelen...
Rod tirika (Brotogeris) zahrnuje (podle Vašíčka) sedm druhů menších až středně velkých papoušků. Dosahují velikosti 17 až 23 cm, jsou převážně zeleně zbarveni s různými barevnými kresbami na hlavě, čele, hrdle a křídlech. Většina druhů má ocas krátký a přímý, pouze u dvou druhů jsou prostřední pera ocasní prodloužená. Jejich vlastí je Jižní a Střední Amerika.
Brotogeris sanctithomae
V dnešní době není snadné tiriky získat, jejich odchovy jsou relativně vzácné. Od 70. let zakazovaly země, kde tirikové žijí, jedna po druhé vývoz. Jedinou zemí, která tak dosud neučinila je Guyana. Zde žije tirika zlatokřídlý (Brotogeris chrysopterus).
Brotogeris sanctithomae
Tirikové hnízdí v přírodě často ve stavbách termitů. Z toho se usuzovalo, že je jejich chov obtížný. Víme, že také aratingové hnízdí v termitištích, přesto v našich chovech ochotně akceptují nabídnuté hnízdní budky. Odborníci se domnívají, že skutečným důvodem, proč tirikové špatně hnízdí, je nedostatečná stimulace pro malý počet chovných párů ať již téhož druhu nebo jiného druhu tiriků. Chovatelé většinou drží jen jeden pár ve svém chovu.
Brotogeris chiriri
Snůška kolísá mezi 3–8 vejci, přičemž 4 nebo 5 je počet normální. Inkubace je většinou 23 dnů. Poněvadž někteří ptáci nenasednou na snášená vejce ihned, může se uvedená doba prodloužit. Mláďata vyletují z hnízda asi za 6–7 týdnů. Tirikové nocují pravidelně v budce a proto by ji měli mít k dispozici trvale.
V 70. a 80. letech trpělo mnoho tiriků střevními nemocemi především proto, že je dovozci a překupníci nesprávně krmili. V jejich domovině je chytači krmili převážně rýží a ovocem, což by nebylo nejhorší, ale dovozci v Evropě a USA jim dávají především tvrdé zrniny.
Brotogeris versicolurus
Náhlá změna ve výživě zdraví většiny tiriků narušuje. Zrniny nemají v celkové výživě tiriků obnášet více jak 30 % a navíc mají být podávány výhradně naklíčené. Směs zrnin se má skládat z ovsa, lesknice, rýže paddy a menšího množství drobnozrnné slunečnice. Slunečnice, jak známo, obsahuje vysoké procento tuku a tirikové ji ve větším množství nesnášejí. Osvědčilo se také podávání vařené kukuřice, vařených bobů, hrachu.
Zdravý jídelníček by měl obsahovat minimálně 40 % plodů a zeleniny. Můžeme dávat jablka, hrušky, hrozny, pomeranče, banány, namočené rozinky a sušené fíky. Ze zeleniny nabídneme cukýny, mrkev, rajčata a vařené brambory. Ze zeleného si tirikové brzy oblíbí žabinec ptačinec, smetánku lékařskou, mléč rolní (Sonchus). Při odchovu mladých by neměly chybět živočišné bílkoviny, např. natvrdo vařené vejce, malé kousky masa z vařených kuřat nebo různý drobný hmyz.