Často se shledávám s diskusí, zda krmit kupovaným krmivem, či zda je lepší pejskovi připravit krmení doma vařením. Nemohu opomenout fakt, že deset l...
Často se shledávám s diskusí, zda krmit kupovaným krmivem, či zda je lepší pejskovi připravit krmení doma vařením. Nemohu opomenout fakt, že deset lidí – deset názorů.
Ať tak či onak, v jednom se snad shodnou všichni. Nejméně vhodnou formou krmiva je smíchat tyto dvě varianty do jedné krmné dávky najednou. Mám na mysli smíchat granule s masem, případně zeleninou a těstovinami do jediné misky. Myslím si však, že dvě odlišné dávky, v odstupu několika hodin podávané, byť v jediný den, příliš nevadí. Pominu-li fakt, že krmení „domácí“ stravou je časově náročné, musím potvrdit, že i toto krmivo má své přednosti. Proto se tento článek zabývá možností kombinace těchto dvou druhů krmení.
Věnujme se velkým plemenům, přesněji štěňatům do jednoho roku. Štěňata těchto plemen vyžadují velice kvalitní složení potravy. Důležité jsou správné poměry minerálů, vitamínů a stopových prvků. Co v období od odstavení do jednoho roku pokazíme, to se bohužel s velikými úroky vrátí. Proto v tomto období velice doporučuji jako základní krmení granule. Pouze jako podružnou krmnou dávku, máte-li v úmyslu později krmit vlastním krmivem, přidáváme krmivo připravené.
Není nutno uvádět značku granulí, neboť je na trhu spousta kvalitních značek a záleží jen na finančních možnostech, vlastních zkušenostech a radách chovatele či veterináře. S dobrými granulemi máme podstatně větší jistotu, že pes dostává všechny zmiňované látky v množství, které je nutné pro jednotlivá růstová období. Odpadá zde složité počítání kalorií, hlídání obsahu látek a energetické využitelnosti. Štěňatům do 2–3měsíců doporučuji granule namáčet ve vodě. Jsou lépe poživatelné. Od tří měsíců můžeme podávat granule suché, samozřejmě s možností se kdykoliv napít čerstvé vody. Chcete-li tedy později krmit též vlastním (vařeným) krmivem, doporučuji začít od 5-ti měsíců, u velkých plemen je možné ještě později. V tomto období by měla štěňata dostávat tak čtyři menší dávky krmiva. Jednu z nich nahraďte krmivem vlastním, avšak tato dávka by neměla být dávkou plnohodnotnou. Stačí jen malá porce. Stále platí, že granule jsou základ. Okolo osmého měsíce, kdy štěně dostává tak tři krmné dávky denně, nahraďte jednu z nich dávkou vařenou a to již běžnou porcí. Optimální je nahradit polední, případně večerní dávku. Ráno není dobré podávat krmivo vařené. Vařená dávka by měla obsahovat pouze čisté maso, bez kostí a kůže. Osvědčilo se mi také jedenkrát týdně podávat vařené vepřové nožičky. Jednak si pejsek vyhraje, uspokojí svou „mlsnou“ a dostane do těla tolik potřebný sulc a chrupavky, které výborně prospívají kloubům. Jako příloha je vhodná rýže, těstoviny, vločky a nezbytnou součástí je zelenina a občas žloutek. Nedoporučuji brambory – jsou špatně stravitelné, chléb – kvasí v žaludku a samozřejmě pikantní či přesolené zbytky a sladké pečivo. Okolo jednoho roku věku pejska se krmné dávky sníží na dvě. V této době krmíme jednu dávku suchou a jednou vařenou. Není potřebné, ani vhodné, dále snižovat krmné dávky na jedinou denně. Dvě menší jsou dle mého, optimální.
Během celého růstového období, bez ohledu na to, jestli budete krmit i domácí stravou či nikoli, je vhodné podávat pejskům jako doplněk mléčné výrobky - tvaroh, smetanové výrobky, sýry, jogurty a zmiňovaný žloutek. I u tohoto ovšem platí, že nemícháme tento doplněk do granulí. Podáme jej jako pamlsek, minimálně hodinu po zkrmení obvyklé dávky granulí. Nutno však dodržet pravidlo, že nic se nemá přehánět, proto například jeden malý jogurt za 3 dny je plně dostačující, a to zejména u malých a středních plemen. Samozřejmě nedáváme najednou jogurty, sýry a tvaroh. Vždy vybereme pouze jeden jediný produkt. Žloutek také podáváme jako zvláštní část žrádla, případně jej můžeme přidat do dávky vařeného krmení. Tedy ne do granulí. Postačí tak jednou týdně. Dospělým psům můžeme podávat celá vejce, jsou též jedinci, kteří bez potíží pozřou vejce i se skořápkou, což mohu jen doporučit.
Co nikdy nepodávat! Vyvarujte se kravského mléka – pejsek dostane průjem. Toto neplatí pro mléčné výrobky. Dále se za vhodnou psí stravu nedoporučují jakékoliv sladkosti – obezita, mastné kůže a příliš prorostlé maso, velké množství vnitřností, nevhodný je již zmíněný chléb (zejména čerstvý), drůbeží, králičí a rybí kosti. Celkově by pes měl dostávat jen omezené množství kostí. Byť jsou doporučovány pro trávení a proti zubnímu kameni, časté kousání a okusování kostí může způsobit výtoky z očí a přemíra kostí velmi nebezpečnou zácpu. Zároveň se vyvarujte zbytečně vysokým krmným dávkám. Podávejte jen tolik, kolik skutečně odpovídá stáří, váze a zaměstnání psa.
Všeobecně lze rady ohledně krmení shrnout na jediné pravidlo. Budete-li pejskovi podávat žrádlo doma připravené, držte se pravidel jídelníčku pro děti do jednoho roku. Pokud se k pejskovi postavíte stejně zodpovědně, nemůžete nic pokazit. Každému majiteli vyhovuje něco jiného, nelze odsuzovat ani jednoho z nich. Každé krmení má své výhody a opodstatnění. Záleží též na účelu, ke kterému je pejsek určen, jakou má náplň dne, jak veliký výdej energie a zda je využíván k práci nebo závodům, jedná-li se o březí či kojící fenu ... . Nic není nejlepší a nic není nejhorší. Ideální je vždy zdravá úvaha, dobrá rada, vlastní úsudek a zdravý rozum. Spojí se-li toto v jediné, cesta k úspěchu je zaručena.