Výživa musí být komplexně přizpůsobena nárokům příslušného druhu, trvale pestrá s častými obměnami a bohatá na veškeré životně důležité látky. Chovatelé by měli o svých zkušenostech - i negativních - často informovat na stránkách Fauny. Naši pozornost si, podle mého názoru, plně zaslouží krásný jihoamerický Aratinga žlutý.
Dává přednost bílé slunečnici a kardi ze směsi semen, které nabízí spec. obchod. Zájem mají také o různé plody, pokud jsou ovšem sladké. Připomínám např. jablka, jahody, hrozny, broskve, melouny a kivi. S výjimkou jablek se všechno ostatní ovoce podává nakrájené na malé kousky, tím by se mělo snížit plýtvání. Klasy prosa a jeřabiny se zavěšují ve voliéře do větví, většinou vrbových. Tím se má ptákům přibližovat příroda a zvyšovat zájem o konzumaci. Chovatel uvádí, že jeho aratingové mají o mrkev, saláty a naklíčené zrniny malý zájem. Domnívá se, že to je proto, že papoušci dávají přednost krmivům sladkým. To lze považovat za detail, protože u jiných chovatelů se s tímto údajem nesetkáme. K pokrytí potřeby vápníku jsou ve vnitřní ubikaci zavěšovány minerální bloky.
Na začátku hnízdního období se nabídka rozšiřuje o dva druhy směsí s bílkovinami. Jednou z nich je oblíbené vaječné krmivo zn. Quiko obohacené o hroznový cukr a zvlhčené šťávou z mrkve. Druhá směs je složená z mletého sucharu smíchaného s naklíčenou pšenicí a hroznovým cukrem, zvlhčená jogurtem zn. Actimel (výrobce fa Danone). Do obou směsí se přimíchávají sójové klíčky, které aratingové berou jen výjimečně.
Základem je “bílá dieta”, kterou nabízí fa Anima CZ. Obsahuje 50% kardi, 25% bílé slunečnice, 20% bílého prosa, 5% ovsa. Dále se dává denně naklíčená směs složená z 15% kardi, 15% bobů mungo, 15% pšenice, 4% ovsa, 2% semence, 10% kukuřice, 19% hrachu (zelený a žlutý), 20% různých bobů. Tato směs je u arating velice oblíbená.
Potřeba vitamínů je plně kryta přípravkem Energovis Nero. Velmi oblíbená je také suchá vaječná směs s medem. Trvale se dává ovoce a zelenina (jablka, mrkev, zmrazené jeřabiny, bobule hlohu, šípky a kukuřice ve stavu mléčné zralosti (dává se v celých palicích).
Chovatel G. F. krmí aratingy žluté takto:
Kvalitní směs pro papoušky doplněná semeny bodláku, lesknicí, ovsem, prosem, burskými oříšky, polozralou slunečnicí, ovsem a kukuřicí ve stavu mléčné zralosti, jablky, hrozny, mrkví, různými bobulemi, salátem, žabincem ptačincem, smetánkou lékařskou a vaječnou míchanicí. Papoušci mají stále k dispozici různé minerálie, živočišné uhlí, hroznový cukr a vápenný kámen.
Skutečný chovatel si uvědomuje, že trvalá péče o ptáky je jeho povinností. Je také zárukou udržení zdraví a zvyšuje naději na odchov. Nepochybuji o tom, že zájemce o aratingy žluté najde v tomto pojednání informace, jak vylepšit těmto krasavcům výživu.