Pes v nemocnici? Málokdo si to dokáže představit a každý nepejskař okamžitě namítne, že pes do nemocnice nesmí. V listopadu 2003 jsme však začali s...
Pes v nemocnici? Málokdo si to dokáže představit a každý nepejskař okamžitě namítne, že pes do nemocnice nesmí. V listopadu 2003 jsme však začali s canisterapeutickými aktivitami na Klinice dětské hematologie a onkologie ve Fakultní nemocnici v Motole. První návštěva s Bessi (Bostonský teriér) byla „nejistá“. Děti i jejich rodiče Bessi nevěřili, ale po několika setkáních se na přítomnost pejska začali všichni těšit. Její přítomnost „vyčistila“ ovzduší a přinesla plno zábavy.
Mé nadšení bylo obrovské, a proto jsme se rozhodli rozšířit tuto podpůrnou terapii v rámci dobrovolnických aktivit na více oddělení. V tomto okamžiku však nastal obrovský problém – jak přesvědčit kliniky, aby umožnily přístup pejsků za pacienty? Napadlo nás, že by nebylo špatné o prázdninách představit celé nemocnici v průběhu několika dní, co všechno canisterapeutičtí psi umí a třeba to někoho zaujme.
Takto vznikl v loňském roce projekt s názvem Nejen lidé pomáhají, který byl finančně podpořen programem Make a connection. Pro dětské kliniky jsme připravili osm dní v průběhu června až září, ve kterých se mohli pacienti v areálu pod dětským monoblokem FN v Motole setkat s dobrovolníky a jejich canisterapeutickými psy. Všichni pejsci samozřejmě mají složené canisterapeutické zkoušky a jsou velmi přátelští. V Motole působí dobrovolníci od roku 2000, jenže my jsme k úspěšné realizaci projektu potřebovali zkušené psovody, kteří mají chuť navštěvovat pacienty v nemocnici a mají už nějaké zkušenosti.
černobílý den
Nakonec naše složení bylo velmi zajímavé – široká škála plemen a zkušení psovodi – Jitka Lebedová, její belgický ovčák Larry a Papillon Chilly, Pavel Mejstřík a Samojed Monty, Lucie Rychetská s border kolií Claire, Jana Schnabelová se stafordširským bulteriérem Erin a francouzským buldočkem Hedou, Ivan Štrbáň s německým ovčákem Aidou a moji dva bostonští teriéři Bessi a Apolenka. Díky této různorodosti plemen se nám velkou většinu pacientů podařilo zaujmout. Pokud se někdo bál velkých pejsků, byli přítomni malí klidní i živí. Každý si mohl najít svého oblíbence.
Dětští pacienti, kteří přišli na náš psí den, se mohli zúčastnit Velké psí soutěže, jejíž cílem bylo seznámit děti se všemi přítomnými pejsky a vysvětlit jim, jak se k nim mají chovat. Samozřejmě se nezapomínalo na zábavu – děti mohly se psy překonávat dráhu agility, házely jim míčky a procházely se psem na vodítku bludiště. Přístup dobrovolníků byl přizpůsoben zdravotnímu stavu pacientů.
Program jednotlivých dní byl oživen o výtvarné činnosti, ze kterých bylo nejoblíbenější zdobení triček foukacími fixami podle šablon. Motivy byly samozřejmě se psí tématikou. Za splnění všech úkolů děti dostaly dárečky od firem Bono, Biofaktory a Candy, sponzorů projektu.
růžový den
Na osm dní, které byly určeny všem dětským pacientům, jsme navázali dny se psy pro konkrétní kliniky. Velký zájem projevila Dětská psychiatrická klinika a Léčebna dlouhodobě nemocných. Na obou klinikách jsou pacienti dlouhodobě a chybí jim kontakt se zvířaty.
V pondělí 6. 12. 2004 proběhla Psí Mikulášská, která byla určena dětským klinikám a Léčebně dlouhodobě nemocných. Dobrovolníci byli převlečení za anděly, psi za čerty a samojed Monty a jeho páníček Pavel Mejstřík byli Mikulášové. Tato akce měla obrovský ohlas nejen ze strany pacientů, ale i lékařů a sestřiček.
Poslední společnou akcí v roce 2004 byla Vánoční psí besídka, kterou jsme chtěli zakončit rok a navodit v předvánočním čase poklidnou atmosféru.
růžový den – dobrovolníci
Projekt se osvědčil a přidali se k nám další dobrovolníci se psy. Pravidelně jsem nedocházela už jen sama na Kliniku dětské hematologie a onkologie, ale ke mně se připojili dvě dobrovolnice – Jitka Břízová s americkým kokršpanělem Agi a Tereza Šmídová s křížencem Arkou. Dobrovolníci začali také chodit dvakrát týdně na Dětskou psychiatrickou kliniku a od června se dochází i jednou týdně na Léčebnu dlouhodobě nemocných. A protože měl první ročník velký úspěch, rozhodli jsme se projekt Nejen lidé pomáhají zopakovat i v letošním roce.
Opět jsme získali grant z programu Make a connection, ale rozhodli jsme se, že všechny dny nějak tématicky propojíme. A tak vznikl druhý barevný ročník. Každý den má svou barvu, ve které jsou dobrovolníci oblečeni, pejsci na sobě mají barevné mašličky a děti si mohou vyzdobit tričko v barvě dne.
Další rozdíl je letos v tom, že na projektu se nepodílí jen zkušení dobrovolníci, ale budeme zde zaškolovat nováčky. Dětským pacientům je určeno pouze sedm dní, ale chystáme se připravit více dní pro konkrétní kliniky. Opět probíhá Velká psí soutěž a řady dobrovolníků se psy jsou ještě pestřejší.
modrý den
Na vysvědčení – 30. června proběhl černobílý den. Bohužel pršelo a zúčastnilo se ho málo pacientů. Všichni dobrovolníci byli černobíle oblečeni a pacienti na sobě měli doplńky v těchto barvách. Společně s děštivým počasím to bylo všechno opravdu černobílé. Růžový den byl 13. července a měli jsme štěstí na počasí, které dokreslovalo tuto sladkou atmosféru. Kontrast mezi černobílým dnem a růžovým byl opravdu znatelný. Dalším dnem byl modrý, na kterém nás navštívil neobvykle vysoký počet pacientů. Následují žlutý, červený, zelený a duhový den.
Pes v nemocnici samozřejmě nikdy nebude léčit, tento úkol náleží lékařům. Pes ale spojuje nemocné se světem zdravých a přispívá k rozveselení, které je důležité k psychické pohodě. A proč k rozveselení nepoužít svého mazlíčka, který nám denně dělá radost? V zahraničí je tato forma dobrovolnictví již běžná, bohužel v ČR bude ještě pár let trvat, než budou moci speciálně vycvičená zvířata navštěvovat nemocné ve všech zdravotnických zařízeních. Jsem ráda, že se nám podařilo projektem Nejen lidé pomáhají zadat podnět ke komplexnímu upravení podmínek pro canisterapii ve FN v Motole.
Touto formou bych chtěla na závěr poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se podíleli buďto na loňském nebo na letošním ročníku projektu, protože udělali obrovský kus práce a podařilo se jim prosadit canisterapii do FN v Motole. A za celý projektový tým děkuji sponzorům, kteří věnovali dárky pro pacienty nebo pro naše dobrovolníky a jejich pejsky v roce 2005 – Alavis, Biofaktory, Bono, Purina a Zvěrokruh.
Více informací o jednotlivých akcích, které chystáme a o dobrovolnictví, naleznete na našich stránkách www.nejenlidepomahaji.cz