O amerických plemenech koní se někdy hovoří jako o plemenech westernových. Ovšem quarteři, painti i appaloosy mají poněkud širší využití než „jen“...
O amerických plemenech koní se někdy hovoří jako o plemenech westernových. Ovšem quarteři, painti i appaloosy mají poněkud širší využití než „jen“ western. Jsou schopni předvést se i pod anglickým sedlem a působit při tom elegantně. Stejně jako jezdci, kteří jsou oděni v klasickém stylu – s černou jezdeckou čepicí, tmavým sakem, bílou košilí či blůzou a světlými rajtkami. Nevěříte? Pojďme si tedy popovídat s jezdkyní, která vyzkoušela oba styly v rámci různých mezinárodních závodů. O čem je např. Hunt Seat Equitation a Hunter under Saddle nám poví známá trenérka Esther Weberová:
foto: Jiří Zach
Hunt Seat Equitation a Hunter under Saddle se dají přirovnat jako Western Equitation (Horsemanship) a Western Pleasure, pouze se obojí jezdí v anglické výstroji. Vždy při equitation třídách se posuzuje sed jezdce a jak jezdec svého koně vede danou úlohou. Sed jezdce v Hunt Seat Equitation má být při kroku, pracovním klusu (sitting trot) a cvalu (canter) pár stupňů před vertikální linií. Při lehkému klusu (posting trot) a prodlouženému cvalu (hand gallop), má být horní část těla o trochu více nakloněna dopředu. Ve třídách Western Pleasure a Hunter under Saddle se posuzují chody koně a ne sed jezdce.
Jaké další „hunterové“ soutěže známe?
Další disciplíny známé u anglických tříd jsou Jumping, Working Hunter, Green Hunter a Hunter Hack. Ve třídě Jumping je postaveno minimálně 6 překážek a tato třída se dá přirovnat k parkúru, jak ho známe v Čechách. U Working Hunter se posuzuje kůň, jakým způsobem a stylem zvládne překonat minimum 6 překážek. Čas se nepočítá, ale plynulost chodů, ochota koně a preciznost skoku koně přes střed překážky. Green Hunter je třída určená koním všech věkových kategorií, které startují prvním rokem v této třídě a je stejně posuzovaná jako ve Working Hunter. V Hunter Hack kůň musí překonat dvě překážky a je hodnocen za plynulost a styl jak překážky překoná. Rozhodčí určí, jak má jezdec po ukončení poslední překážky ukončit úlohu, jestli prodlouženým cvalem, zastavením, couváním nebo stáním v klidu na volné otěži. Mezi dvěma překážkami na rovné čáře je doporučen letmý přeskok, ale není daný. V druhé části této třídy tzv. flat work, se všichni účastníci jako při Hunter under Saddle předvedou v kroku, klusu a cvalu. 70 % je hodnocena práce přes překážky a 30 % tzv. flatwork (plochá práce bez překážek).
foto: Andrea Bonaga
Jaký typ koní se hodí na Hunter disciplíny? Může pleasurový kůň jít i do disciplíny Hunter under Saddle?
Koně na Hunter disciplíny jsou vyšší, elegantní, s příjemnými a prostornými chody. Aby koně dosáhli těchto vlastností na Hunter, jsou většinou na půl kříženi s anglickým plnokrevníkem. Doporučila bych výšku 156 cm a výše.
Jestliže kůň pleasurový má dostatečnou výšku a celkový vzhled, pod anglickým sedlem vypadá dobře, tak bych tohoto koně nasadila např. do třídy Hunter under Saddle. Hunter under Saddle neškodí chodům pleasurových koní, naopak dá jim trochu větší nádech „forward motion“ (kmih dopředu).
foto: Jiří Zach
Nevadí koni přechod z westernového do anglického sedla a stylu?
Většinou koním nevadí přechod z westernového do anglického sedla a stylu. Někteří koně jsou trochu překvapeni, že mají lehčí sedlo na zádech, ale většinou během jednoho tréninku si kůň zvykne. Povely pro koně zůstávají stejné.
Vím, že tyto typy soutěží bývají součástí chovatelských show plemene quarter horse, paint horse a appaloosa. Jakou mají tradici u nás a ve světě? Jsou oblíbené?
Na severním kontinentu jako je USA a Kanada jsou hunterové disciplíny velice známé. Největší ohlas mají v USA, kde hunteroví koně jsou velice cenní a žádaní. V Evropě jsou tyto anglické disciplíny oblíbené každým rokem více a více. Věřím, že díky velkému počtu narozených hříbat v ČR, kde jeden z rodičů je anglický plnokrevník a druhý je QH, App. nebo Paint, najdou tito koně svoje využití právě v hunterových disciplínách.
Děkuji za rozhovor.